فهرست
به مناسبت اینتر- یوونتوس، «دربی ایتالیا»: دشمنی با طعم فوتبال
به مناسبت اینتر- یوونتوس، «دربی ایتالیا»: دشمنی با طعم فوتبال

به مناسبت اینتر- یوونتوس، «دربی ایتالیا»: دشمنی با طعم فوتبال

 ایتالیا سرزمین دربی‌هاست. کافی است تاریخ فوتبال سری‌‌آ را ورق بزنید تا به دربی‌های پرشماری برسید که ریشه در جغرافیا و تاریخ مردم ایتالیا دارد. دربی‌دلاموله میان یوونتوس و تورینو که به‌خاطر کلیسای 500ساله دلاموله در تورین به‌این نام شهرت پیدا کرد. دربی کاپیتولینو که همان دربی پایتخت ایتالیا میان رم و لاتزیوست. دربی سیسیل میان کاتانیا و پالرمو. دربی پر از خشم جنوا و سامپدوریا که هیچ‌وقت بدون درگیری به پایان نرسیده است و حتی دربی دل‌سوله یا خورشید میان رمی‌های پایتخت‌نشین و جنوبی‌های ناپل؛ اما وقتی تقویم سری‌آ به دربی ایتالیا می‌رسد، خورشید در سرزمین چکمه از شرق طلوع می‌کند. دیدار میان یوونتوس و اینتر، بدون تکیه‌کردن به موقعیت جغرافیایی و تاریخی، بزرگ‌ترین دربی سرزمین چکمه به شمار می‌رود؛ دیداری که از سال 1909 که دو تیم برای اولین‌بار روبه‌روی هم قرار گرفتند، تا امروز نام مهم‌ترین بازی سال ایتالیا را در انحصار خودش دارد. بیایید فراموش کنید که چند سالی است همه سازهایشان را با کوک «ضعیف‌شدن سری آ» می‌نوازند. همین که میانگین سنی سری آ دراین فصل، به کمترین معدلش در 38سال گذشته رسیده است، نوید روزهای خوبی را در سرزمین خدایان می‌دهد و چه دیداری جذاب‌تر از دربی اینترمیلان و یوونتوس برای آشتی دوباره با نوستالژیک‌ترین لیگ دنیا. 
یوونتوس فصل جدید فوتبال ایتالیا برای بیانکونری فاجعه‌بار بود. این بدترین شروع گورخرها از سال1982 به‌این طرف است. نتایج به‌قدری غیرمنتظره بود که حتی شایعاتی از اخراج آلگری هم به گوش می‌رسید؛ اما دو پیروزی پیاپی مقابل سویا و بولونیا، فعلا هوای تورین را آفتابی کرده است. هماهنگی دارودسته جدید گورخرها به زمان احتیاج دارد. فقط به چند ماه قبل و دیدار این تیم مقابل موناکو در لیگ قهرمانان اروپا برگردید. یوونتوس با میانگین سنی31سال، پیرترین ترکیب تاریخ لیگ قهرمانان را به میدان فرستاده بود. تیم مسن گورخرها باعث شد مدیران یووه برای ساختن تیمی که آینده باشگاه را تضمین کند دست به کار شوند و تابستان شلوغی را سپری کنند؛ البته سود 90میلیون یورویی تورینی‌ها از رسیدن به فینال لیگ‌قهرمانان هم در بریزوبپاش تورینی‌ها بی‌تاثیر نبود، اما نتیجه تغییر نسل یوونتوس را می‌توان در ترکیب فعلی این تیم دید. 9بازیکن از فهرست 18نفره‌ای که بیانکونری در دیدارهای فصل جدید به میدان فرستاده‌اند، زیر 23سال سن دارند. گذشته از تمام این جابه‌جایی‌ها، تیم گورخرها یکی از بدشانس‌ترین تیم‌های اروپا در مصدومیت ستارگانش بوده است. تورینی‌ها به‌ترتیب با مصدومیت ستاره‌هایی مثل مارکیزیو، خدیرا، موراتا، مانژوکیچ و لیخت‌اشتاینر مواجه شده بودند و بازگشت خدیرا، مارکیزیو و موراتا به ترکیب تیم برای بازی با اینترمیلان بهترین هدیه برای آلگری خواهد بود؛ اما شاکله اصلی یوونتوس را باید در محافظان همیشگی تیم جست‌وجو کرد؛ جایی که بوفون، کیلینی و بونوچی مثلث موفقیت یووه‌ای‌ها در 4سال گذشته بوده‌اند. یوونتوس آلگری 8امتیاز از دشمن میلانی‌ و 10امتیاز از فیورنتینای صدرنشین عقب افتاده است و دیگر فرصتی برای لغزش وجود ندارد. هرچند که افت تورینی‌ها طرفداران زیادی هم در ایتالیا دارد؛ هوادارانی که اعتقاد دارند سری‌آ بعد از 4سال حکمرانی و تسلط یوونتوس بر آن، امسال رقابتی‌‌تر شده و با تعقیب‌ وگریز تیم‌ها در صدر جدول جذاب‌تر دنبال می‌شود. 
 اینترمیلان برای پیداکردن آخرین برد اینتر مقابل گورخرها باید به سال 2010 برگردید؛ سالی که مورینیو آن سه‌گانه معروف را برای نراتزوری گرفت اما در 4سال گذشته جوزپه مه‌آتزا فقط شاهد شکست اینتری‌ها روبه‌روی رقیب دیرینه‌شان بوده و امشب نوبت جبران تیم مانچینی فرا رسیده است. اینتر بعد از سال‌ها تماشای قهرمانی تیم‌های دیگر، حالا خودش به کورس قهرمانی بازگشته است؛ هرچند با وجود 5پیروزی پیاپی در شروع فصل، در دودیدار گذشته چندان موفق ظاهر نشده است. احتمالا مهم‌ترین دغدغه مانچینی برای این بازی، غیبت 15بازیکن اینتر به‌خاطر حضور در مسابقات ملی خواهد بود. تقریبا تمام ترکیب اصلی اینترمیلان در هفته گذشته با تیم تمرین نکرده‌اند. هرچند ستاره تیم مائورو ایکاردی تمام هفته را در میلان مانده بود. ظاهرا 22گلی که ستاره 22ساله آرژانتینی برای تیم مانچینی در فصل گذشته زده بود، مربیان تیم‌ملی آرژانتین را مجاب نکرده روی خوش به او نشان بدهند. ایکاردی تمام تعطیلات را مشغول تمرین برای بازی با یوونتوس بود؛ بازیکنی که رسانه‌های ایتالیایی او را شکارچی گورخرها می‌دانند. ایکاردی در 6رویارویی گذشته‌اش مقابل تورینی‌ها، ‌6گل زده است تا خطرناک‌ترین مهاجم و قاتل تورینی‌ها لقب بگیرد. ضلع دوم مثلث هجومی، اینتر، ایوان پرشیچ خواهد بود که بالاخره اولین گلش را مقابل سامپدوریا به ثمر رساند تا از زیر فشار مطبوعات ایتالیایی خارج شود. یووتیچ هم از زمان حضور در اینتر به آمادگی مطلوبش برگشته است. به این‌ها آدام لیاییچ را هم اضافه کنید که منتظر لغزش یکی از سه مثلث هجومی مانچینی برای رسیدن به ترکیب تیم است. فیلیپه ملو هم قطعا شاه‌ماهی مانچینی در خط‌میانی است. بازیکن برزیلی که دو سال قبل همراه گالاتاسرای مانچینی در شب سرد استانبول، یوونتوس را از لیگ‌قهرمانان بیرون انداخته بودند، ‌بدجوری رابطه شکرابی با مدیران بیانکونری دارد و دنبال فرصتی برای انتقام گرفتن است. پیروزی اینتر دراین بازی می‌تواند چراغ‌های حضور در لیگ قهرمانان را برای اینتر و مانچینی سبز کند. 

محمد امیرپور
     
آی اسپورت
2015-10-18 15:44:03
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر