فهرست
گزارش ویژه: رکوردهای استثنایی و عجیب گلزنی در دنیای فوتبال
گزارش ویژه: رکوردهای استثنایی و عجیب گلزنی در دنیای فوتبال

گزارش ویژه: رکوردهای استثنایی و عجیب گلزنی در دنیای فوتبال

باشگاه هزارتایی‌هاادسون آرانتنس دوناسیمنتو یا آن‌طور که همه او را می‌شناسند، پله، به همراه برزیل سه بار قهرمان جام جهانی شده و به اعتقاد بسیاری بزرگترین بازیکن تاریخ فوتبال است. او رکورد بیشترین گل زده را در اختیار دارد و از ۷ سپتامبر ۱۹۵۶ تا ۱ کتبر ۱۹۷۷ در ۱۳۶۳ مسابقه‌ای که به میدان رفت، ۱۲۷۹ گل زد. سال طلایی پله سال ۱۹۵۹ بود که توانست ۱۲۶ گل بزند. نفر بعدی هم برزیلی است. روماریو در سال ۲۰۰۷ و در لیگ فوتبال برزیل هزارمین گلش را جشن گرفت، البته طبق محاسبه خودش. او ۷۷ گلی را هم که در رده جوانان، بازی‌های دوستانه و بازی‌های بزرگداشت زده بود، به حساب آورده بود. آرتور فریدنریش برزیلی هم طبق کتاب رکوردهای گینس، طی ۲۶ سال و بین سال‌های ۱۹۰۹ تا ۱۹۳۵ توانسته ۱۳۲۹ گل بزند؛ البته فیفا این رکورد را به رسمیت نمی‌شناسد.
بیشترین گل ملیعلی دایی اسطوره فوتبال ایران با ۱۰۹ گل در ۱۴۸ بازی، رکورددار گل ملی است. دایی در سال ۲۰۰۷ پس از ۱۹ سال از فوتبال خداحافظی کرد.

بیشترین گل در یک بازیبه نظر می‌رسد که قاره اقیانوسیه سرزمین گلزنان قهار است. ژان کالتاک مهاجم تیم ملی وانواتو در جنوب اقیانوس آرام، در رقابت‌های انتخابی المپیک و در مسابقه‌ای که با برد ۰-۴۶ کشورش تمام شد، ۱۶ گل به میکرونزی زد. اما از بخت بد کالتاک چون این مسابقات زیر ۲۳ سال بود، بعنوان رکورد گل ملی به حساب نیامد. رکورد بیشترین گل ملی متعلق به آرچی تامسون است که در رقابت‌های انتخابی جام جهانی در سال ۲۰۰۱ توانست در پیروزی ۰-۳۱ استرالیا مقابل ساموآی آمریکا، ۱۳ گل بزند. در مسابقات باشگاهی و در دسته سوم یونان، پاناگیوتیس پونتیکس، مهاجم قبرسی توانست ۱۶ گل برای آتاناسیوس در سال ۲۰۰۷ بزند. البته همین تعداد گل را هم استفان سانتیس در جام حذفی سال ۱۹۴۲ فرانسه برای ریسینگ کلاب به اوبری آستوری زد.

سریع‌ترین گلبه نظر می‌رسد نواف العابد با گلی که تنها ۲.۴ ثانیه پس از سوت آغاز بازی زد، زننده سریع‌ترین گل فوتبال است. بازیکن تیم الهلال در لیگ سال ۲۰۰۷ عربستان دروازه الشعله را از فاصله ۵۵ متری باز کرد. نیکلاس بندتنر با این که هیچگاه گلزن برجسته‌ای برای آرسنال نبود، رکورد سریع‌ترین گل یک بازیکن ذخیره را به نام خودش ثبت کرده. این مهاجم دانمارکی توانست در لیگ برتر سال ۲۰۰۷ تنها ۶ ثانیه بعد از حضورش در زمین دروازه تاتنهام را باز کند.

گلزنی از دورترین فاصلهآسمیر بگویچ در کتاب گینس صاحب رکورد گل زدن از دورترین فاصله است.در نوامبر ۲۰۱۳ دروازه‌بان بوسنیایی چلسی، که آن زمان برای استوک بازی می‌کرد، از فاصله ۹۱.۹ متری به ساوتهمپتون گل زد. باورنکردنی به نظر می‌رسد؟ خب در مورد گل زدن با ضربه سر از ۵۸ متری چه عقیده‌ای دارید؟ جان ساموئلسون نروژی و بازیکن تیم اُد گرینلند در سال ۲۰۱۱ توانس دروازه ترومسو را با ضربه سر از نیمه زمین خودی باز کند.

دروازه‌بان‌هامعمولا نام دروازه‌بان‌ها برای بسته نگه داشتن دروازه شنیده می‌شود تا گشودن آن؛ البته منهای روگریو سینی دروازه‌بان برزیلی. این استاد ضربات پنالتی و ایستگاهی، ژوئن گذشته صد و بیست و هشتمین گلش را زد؛ بیشتر از هر دروازه‌بانی در جهان. سینی ۴۲ ساله که به همراه تیم ملی برزیل در سال ۲۰۰۲ قهرمان جام‌جهانی شد، یکی از ۱۰ گلزن برتر تاریخ باشگاه سائوپائولو نیز هست. نفر بعدی خوزه لوئیس چیلاورت، بازیکن سابق تیم ملی پاراگوئه است؛ تنها دروازه‌بانی است که هت‌تریک کرده. او در سال ۱۹۹۹ در لیگ آرژانتین سه بار از روی نقطه پنالتی با لباس ولز‌سارسفیلد دروازه فررو‌کارریل‌اوسته را باز کرد. چیلاورت همچنین ۸ گل ملی نیز در کارنامه دارد، از جمله ۴ گلی که برای پاراگوئه در مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲ زد.

هت‌تریکسادیو مانه فصل گذشته توانست سریع‌ترین هت‌تریک تاریخ لیگ برتر را برای ساوتهمپتون در ۲ دقیقه و ۵۶ ثانیه ثبت کند. اما رکورد جهانی متعلق به تامی راس است. راس در سال ۱۹۶۴ توانست در ۹۰ ثانیه سه گل برای راس‌کانتی به نارین‌کانتی بزند.

پیرمرد طلاییروژه میلا با گلی که در جام جهانی ۱۹۹۴ و در سن ۴۲ سالگی برای کامرون زد، تبدیل به مسن‌ترین گلزن تاریخ جام جهانی شد. اما او در مقایسه با کازویوشی میورا چندان هم پیر به نظر نمی‌رسد. میورا که دسامبر گذشته قراردادش را با یوکوهاما اف‌سی تمدید کرد، در سن ۴۸ سالگی برای این تیم در دسته دوم فوتبال ژاپن گل زد. او همچنین مسن‌ترین بازیکن حرفه‌ای شاغل در فوتبال جهان است. میورا اولین قرارداد‌ حرفه‌ایش را در سال ۱۹۸۶ بست. اما بدون شک پیرمرد طلایی بریتانیا بیلی مردیث است. او در سال ۱۹۲۴ و در حالی که ۴۹ سال و ۲۰۸ روز سن داشت، در جام حذفی برای منچستر‌سیتی به برایتون گل زد. مردیث مسن‌ترین گلزن ملی هم هست. او در سال ۱۹۱۹ و در حالی که ۴۵ سال و ۷۳ روز سن داشت برای ولز به انگلیس گل زد.

گل به خودیاسن فاندن بایز، مدافع سال‌های پیش بلژیک در باخت ۲-۳ ژرمینان اکرن به اندرلشت، سه بار به اشتباه دروازه خودشان را باز کرد. اما رکورد جهانی گل به خودی متعلق به لیگ ماداگاسکار است. سال ۲۰۰۲ در لیگ ملی ماداگاسکار بازیکنان Stade Olympique I'Emyrne مقابل آ‌ اس آدما در اعتراض به تصمیم داور، ۱۴۹ بار به خودشان گل زدند.

منبع: بی‌بی‌سی فارسی
     
آی اسپورت
2015-10-18 17:34:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر