فهرست
26 مهر 1370؛ هیچ کس آن گل جادویی را ندید
26 مهر 1370؛ هیچ کس آن گل جادویی را ندید

26 مهر 1370؛ هیچ کس آن گل جادویی را ندید

آی اسپورت - مهر ماه سال 1370 روزی بود که پرسپولیس با پیروزی در بازی برگشت فینال رقابت‌های جام در جام آسیا المحرق بحرین را شکست داد و مقام قهرمانی را از آن خود کرد. در آن سال‌ها از هر کشور آسیایی قهرمان لیگ به رقابت‌های قهرمانی باشگاه‌های آسیا و و قهرمان حذفی به رقابت‌های جام در جام آسیا راه می‌یافت که بعدها این مسابقات در یکدیگر ادغام شده و تحت عنوان لیگ قهرمانان آسیا برگزار شد. دیدار رفت پرسپولیس – المحرق 12 مهر ماه در منامه برگزار شده بود که دو تیم در آن مسابقه به تساوی بدون گل دست یافتند. در حالی که اکثر نفرات پرسپولیس یک هفته قبل از بازی برگشت در تهران مقابل الجزایر و در قالب تیم ملی به میدان رفته بودند، بازی پایانی دو هفته بعد، در تهران برگزار شد. بیش از یکصد هزار تماشاگر مشتاق ورزشگاه آزادی را لبریز از جمعیت کرده بودند. هدایت تیم در اختیار علی پروین بود که چند ماه قبل از آن تیم ملی ایران را به قهرمانی بازی‌های آسیایی پکن رسانده بود.
پروین آن روزها همزمان سرمربی تیم ملی ایران و پرسپولیس بود. یک هفته قبل از این مسابقه هم بازی برگشت مقابل الجزایر در جام بین قاره‌ای برگزار شده و تیم ملی در یک بازی فوق‌العاده زیبا و خاطره انگیز قهرمان آفریقا را شکست داده بود تا فقط یک قهرمانی باشگاهی در آسیا در ویترین افتخارات سلطان سرخ‌ها خالی باشد. در همان بازی برگشت با الجزایر محمد پنجعلی کاپیتان تیم ملی، پرسپولیس و منتخب آسیا از فوتبال ملی خداحافظی کرده اما با بازوبند کاپیتانی پرسپولیس مقابل المحرق به میدان رفت. در ترکیب آن روز پرسپولیس 7 بازیکن حضور داشتند که در قهرمانی تیم ملی در بازی‌های آسیایی سهم داشتند. این 7 نفر عبارت بودند از؛ محمد پنجعلی، فرشاد پیوس، محمد حسن انصاری فرد، ناصر محمدخانی، مرتضی کرمانی مقام، مجتبی محرمی و محسن عاشوری. در کنار آنها سعید عزیزیان، مرتضی فنونی‌زاده، حسین عبدی و حمید درخشان - که دوباره به تیم برگشته بود- بازی می‌کردند. روی نیمکت هم وحید قلیچ، حسن شیرمحمدی، مصطفی قنبرپور، سعید نعیم آبادی و رحیم یوسفی حضور داشتند.
بازی در حالی آغاز شد که مجتبی محرمی در بازی مقابل الجزایر مصدوم شده بود. آن روز محرمی در دفاع راست بازی می‌کرد و محمد حسن انصاری فرد جناح چپ را در اختیار داشت اما محرمی در دقیقه 20، به دلیل تشدید آسیب دیدگی نتوانست بازی را ادامه بدهد و به این ترتیب سعید نعیم آبادی جای او را گرفت. دو تیم نیمه اول را بدون گل به پایان رساندند اما پرسپولیس که در نیمه دوم آمده بود تا کار را تمام کند در دقیقه 52 صاحب یک ضربه کاشته غیر مستقیم شد. کاشته‌زن اول پرسپولیس در آن روزها حمید درخشان بود اما این بار کار به عهده محمد حسن انصاری‌فرد گذاشته می‌شود که ضربات پای چپ سنگین و دقیقی داشت. کرمانی مقام و پیوس هم رفته بودند تا اگر توپ برگشت، کار را یکسره کنند. محمدخانی و عاشوری هم که از بهترین پاسورهای تاریخ فوتبال ایران به حساب می‌آمدند، پشت آنها منتظر ریباند بودند. درخشان توپ را قل داد و انصاری فرد هم آن ضربه تاریخی را زد. پرسپولیس با همین گل قهرمان آسیا شد در حالی که محمود سلطان دروازه‌بان المحرق اصلا نفهمید توپ چگونه درون دروازه‌اش جای گرفت. متأسفانه این بازی هم مثل بازی تاریخی 16 شهریور 1352 که با زدن 6 گل در دربی همراه بود توسط تلویزیون ایران پخش نشد تا سال بعد بالاخره طلسم شکست و تلویزیون اقدام به پخش بازی کرد. دلیل عدم پخش این بازی درج تبلیغات روی پیراهن پرسپولیس بود. پرسپولیس مانند بسیاری موارد دیگر در این ارتباط هم سدشکن بود. عباس انصاری فرد مدیر وقت باشگاه تاکید داشت که باید بحث اسپانسرینگ وارد فوتبال ایران شود و پرسپولیس از حق قانونی خود استفاده کند. «ایران یاسا» که شرکت تولیدی لاستیک دوچرخه و موتورسیکلت بود، اسپانسر پرسپولیس شد. ارزش قرارداد 5 میلیون تومان بود که بنابر اعلام مدیران وقت پرسپولیس تمام هزینه‌های تیم در جام در جام آسیا را پوشش می‌داد اما اختلاف مالی با صداوسیما بر سر این مساله باعث شد تا این بازی پخش نشود. هر چند آنچه در آن زمان مطرح شد این بود که درج تبلیغات روی لباس، با ارزش‌های انسانی در تضاد است اما مقاومت پرسپولیس در نهایت منجر به آن شد که چنین مباحثی وارد فوتبال ایران شود. ماجرای این بازی به همین جا ختم نشد. مسوولان باشگاه برای جشن قهرمانی، مراسمی را در هتل اوین تدارک دیده بودند. قرار بود در این مراسم از سوی مسوولان وقت باشگاه و سازمان تربیت بدنی، اعلام شود که از آن پس نام «پرسپولیس» به تیم باز گردد اما در نهایت با توجه به بعضی توصیه‌ها، موضوع منتفی شد.

منبع: ایران ورزشی

کد خبر:9402
  ۴  
آی اسپورت
2015-10-19 13:00:00
نظر دهید

۴ نظر
مهدی
دوشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۴، ۱۳:۲۴
قهرمان آسیا شد؟؟؟
مثل این می مونه که بگید قهرمان جام در جام اروپا، قهرمان اروپاست!
درست اینه که بگید لنگیها قهرمان تیمهای درجه دو آسیا شدن
666666
دوشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۴، ۱۴:۴۸
پرسپولیس قهرمان آسیا. با توجه به ادغام جام باشگاهها و جام در جام در حال حضر در سایت afc پرسپولیس به عنوان یکی از تیمهای قهرمان آسیا شناخته میشه و باید یک ستاره روی پیراهن باشه. البته ستاره روی پیراهن در هیچ جا واسه قهرمانیهای قاره ای مجاز نیس ولی چون آبیا ستاره میذارن ما هم باید بذاریم
mami
دوشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۴، ۱۵:۴۴
لنگی
-
دوشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۴، ۱۸:۱۸
خخخخخخ توهم لنگیا رو خخخخخخ ههههه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر