فهرست
دایی- پرسپولیس؛ ملاقاتی که دوستانه نمی‌شود
دایی- پرسپولیس؛ ملاقاتی که دوستانه نمی‌شود

دایی- پرسپولیس؛ ملاقاتی که دوستانه نمی‌شود

آی اسپورت - تقابل علی دایی و پرسپولیس یک بار دیگر جنجال‌ساز شد. این برای اولین‌باری نیست که ملاقات دایی با تیم سابقش بحث‌برانگیز می‌شود. علی دایی پس از سال‌ها بازی در خارج از کشور در سال ١٣٨٢ به پرسپولیس، تیم دوران جوانی‌اش بازگشت. حضور او در این تیم به‌عنوان بازیکن فقط یک فصل دوام داشت و او به‌دلیل اختلافاتش با علی پروین در سال ١٣٨٣ راهی صبا شد. مهاجم پیشین هرتابرلین، پس از دو فصل بازی برای صباباطری و یک فصل بازی برای سایپا در سال ١٣٨٦ کفش‌هایش را آویخت. از سال ١٣٨٣ تاکنون بارها علی دایی در نقش یک بازیکن و یا یک مربی مقابل پرسپولیس قرار گرفته است و جالب اینکه بیشتر این تقابل‌ها با تنش همراه بوده است.
این در حالی است که در فوتبال ایران کمتر دیده می‌شود چهره‌ای که پرسپولیسی یا استقلالی محسوب می‌شود در رویارویی با تیم سابقش این‌گونه خبرساز شود. برای نمونه ادموند بزیک وقتی با پیراهن سپاهان به پرسپولیس گل زد، خوشحالی نکرد. یحیی گل‌محمدی هم در تقابل‌هایش با تیم سابقش روی نیمکت آرام می‌نشیند. روحیه خاص علی دایی به او اجازه نمی‌دهد در چنین دیدارهایی آرام باشد و خودش هم تأکید می‌کند به چنین رفتارهایی اعتقاد ندارد. جمعه در تازه‌ترین تقابل دایی- پرسپولیس باز این ملاقات بی‌حرف‌وحدیث به پایان نرسید. ابتدا بد نیست مروری شود به تنش‌های معروف دایی- پرسپولیس.
مصاحبه علیه پروین؛ استارت درگیری‌ها
در فصل ١٣٨٣-١٣٨٤ علی دایی بازیکن صبا بود و پس از جدایی از پرسپولیس مقابل این تیم قرار می‌گرفت. آتش جنجال روی سکوها زده شد؛ جایی که بین دوستان دایی و برخی تماشاگران پرسپولیس درگیری پیش آمد. بااین‌حال اتفاق مهم‌تر چند شب بعد در استودیوی برنامه ٩٠ رخ داد؛ شبی که دایی میهمان عادل فردوسی‌پور بود. کاپیتان تیم ملی در آن شب حرف‌هایی علیه علی پروین زد که تا قبل از آن کسی جرئت بیان‌کردنش را نداشت.
دایی سرمربی پرسپولیس را متهم کرد که به تماشاگران خط داده تا او را تخریب کنند. فردای آن روز پروین مصاحبه‌ای آتشین ضد دایی انجام داد و تأکید کرد او اصلا دایی را قبول ندارد. مصاحبه‌ای که از تلویزیون پخش نشد و چند روز بعد دایی و پروین به شکل صوری آشتی کردند. در سال‌های بعد هم حتی با رفتن پروین از پرسپولیس این داستان تکرار شد. چند ماه پس از جام جهانی ٢٠٠٦ در زمانی‌که دایی محبوبیت خود را در جامعه تا حدود زیادی از دست داده بود، بازی سایپا- پرسپولیس جنجال‌ساز شد. دایی آن روز بازیکن- مربی سایپا بود. خوشحالی‌ها پس از گل دایی در آن بازی باعث شد حاضران در ورزشگاه به‌شدت به او دشنام دهند. دایی پس از بازی خواهان محروم‌کردن پرسپولیسی‌ها شد. بازی برگشت دو تیم هم برای دایی بی‌دردسر به پایان نرسید. ضربه دایی به‌ صورت شیث رضایی، مدافع پرسپولیس موجبات محرومیت مهاجم سایپا را فراهم کرد. هرچند دخالت عجیب نمایندگان آذری‌زبان مجلس این محرومیت را کاهش داد.
در پایان فصل ١٣٨٥-١٣٨٦ علی دایی، آقای گل جهان کفش‌هایش را آویخت. او دیگر فقط مربی بود، اما در عرصه مربیگری هم برخوردش با پرسپولیس خیلی با صلح و صفا نبود. در آن سال‌ها علی کریمی ستاره پرسپولیس بود و روزی نبود که این دو با هم جنگ لفظی نداشته باشند. در سال ١٣٨٨ علی دایی به پرسپولیس بازگشت و سرمربی این تیم شد. یک‌سال‌ونیم بعد سرانجام پس از اختلافاتش با حبیب کاشانی، از پرسپولیس جدا شد. علی دایی پس از دو فصل حضور در راه‌آهن در سال ١٣٩٢ به پرسپولیس برگشت. دایی در آن دو سال هم گهگاه کارش با پرسپولیسی‌ها با چالش همراه شد، هرچند نه به تندی گذشته.
درگیری لفظی شدید او با محمد رویانیان، مدیرعامل وقت باشگاه، یکی از موارد اختلاف دایی- پرسپولیس در آن سال‌ها بود. گروهی از هواداران پرسپولیس این گلایه را داشتند که چرا علی دایی هنگامی‌که رودرروی پرسپولیس قرار می‌گیرد مانند سایر پرسپولیسی‌ها رفتار نمی‌کند و خوشحالی‌های درخور توجه‌ای از خودش بروز می‌دهد. دایی هم عنوان می‌کرد او اهل فیلم بازی‌کردن نیست. از طرفی گروهی از هواداران هم خرده‌ای به این رفتارهای دایی نمی‌گیرند و معتقدند او به تیمش تعصب دارد.آخرین تقابل علی دایی با پرسپولیس بیست‌وچهارم مهرماه رقم خورد.
به نظر می‌رسید با توجه به فضایی که در اثر درگذشت هادی نوروزی وجود داشت این بازی جوی آرام داشته باشد، اما این‌طور نشد. در طول بازی گروهی از تماشاگران با شعاردادن علیه سرمربی اسبقشان به واکنش‌های دایی در حین بازی انتقاد کردند. بااین‌حال چالش اصلی در کنفرانس خبری ایجاد شد. جایی که علی دایی علیه پرسپولیس مصاحبه کرد و گفت: «می‌خواستند بازی را برای پرسپولیس درآورند تا هواداران غم دیگری نداشته باشند». در سوی دیگر برانکو ایوانکوویچ هم این حرف‌های شاگرد سابقش را بی‌جواب نگذاشت و عنوان کرد. «از حرف دایی غافلگیر شدم، شاید صبا یاد گرفته حداکثر کمک را از داور بگیرد».

منبع: وبسایت 90

کد خبر:9402
     
آی اسپورت
2015-10-19 13:34:39
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر