فهرست
جزییات جدید از بازداشت دلال معروف
جزییات جدید از بازداشت دلال معروف

جزییات جدید از بازداشت دلال معروف

آی اسپورت - علیرضا علیپور یکی از مسوولان کمیته صیانت از اخلاق حرفه‌ای سازمان لیگ، در شبکه خبر گفت: «چهارشنبه شب، همکاران من توانستند یکی از دلالان سرشناس فوتبال ایران را که لااقل ٤٠ حکم جلب داشت و در کنار یک تیم دسته پایین‌تر فعالیت می‌کرد، در ورزشگاه انقلاب کرج بازداشت کنند و در اختیار نهادهای ذی‌ربط قرار بدهند. این فرد یکی از آنهایی بود که بارها به باشگاه‌ها درباره همکاری با او هشدار داده شده بود اما باز هم در کنار یک تیم در حال فعالیت بود.» او گفت که از نظر او ١٠١ نفر در سال‌های گذشته صلاحیت کار حرفه‌ای در فوتبال را نداشتند اما دوران محرومیت‌شان تمام شده و الان کار می‌کنند.
بعد از این خبر، نام‌های دلالان مختلف ردیف شد و البته بیشتر از همه روی چند دلال معروف تمرکز شد اما خیلی زود همه گمانه‌زنی‌ها تکذیب شد. حتی فرآیند دستگیری هم داشت تکذیب می‌شد که خود علیپور اعلام کرد که این دلال مشهور دستگیر شد. این دلال که با ‌نام «الف- ز» در رسانه‌ها معروف شده است، مدت‌ها متواری بود. او از تابستان گذشته تا امسال تحت تعقیب بود. البته او با سیستم زیرپوستی منحصر‌به‌فرد و خاصش فعالیت می‌کرد و با توجه به اینکه در دهه ۸۰ یک دلال موفق بود و به بسیاری از مربیان و مدیران فوتبال نزدیک شده بود، توانسته بود بازیکنان زیادی را به تیم‌های مختلف بدهد. در هر حال حدود سه سال پیش بود که لیستی ۱۰۱ نفره منتشر شد که نام دلالان بسیاری در آن بود و البته نام این دلال هم در لیست قرار گرفته بود. اما در عین ناباوری همه دلالان حاضر در لیست به کارشان ادامه می‌دادند و اتفاقی نمی‌افتاد.
فدراسیون فوتبال البته به سمت ساماندهی این دلالان رفت و برای آنها آزمون گذاشت و سعی کرد دلالان زیر نظر فدراسیون فعالیت کنند و حتی برای اولین‌بار، دلالان مجوز گرفتند و همان زمان روزنامه‌ها و سایت‌ها تیتر زدند که دلالی در فوتبال آزاد شد. اما این عده از دلالان دست از رفتار گذشته خود برنمی‌داشتند و زیاد‌ه‌خواهی می‌کردند؛ به طور مثال در حالی‌که مجوز آنها برای بازیکنان داخلی بود، اما در کار نقل و انتقال بازیکنان خارجی هم وارد شدند و ماجرای موتومبا یکی از نتایج همین کارها بود. در کل نظارت خاصی روی کار این دلالان نیست و به همین دلیل است که تخلفات آنها سر به آسمان می‌زند.
دلالی که بازداشت شده است سابقه اخاذی چندصد میلیون تومانی از یکی از چهره‌های معروف مرتبط با فوتبال دارد. این چهره معروف سال گذشته یک ماهنامه درباره جام جهانی منتشر کرد، به بهانه ارتباطات خوبی که دارد، کارهای بازرگانی را به این دلال سپرد و وی هرجا می‌رفت به نام این چهره معروف چک می‌کشید و البته برای دیگر کارهای مجله هم مبالغی از این چهره گرفت اما یک ریال هم خرج مجله‌اش نکرد و در نهایت پس از انتشار اولین شماره از مجله، ۵۰۰ میلیون تومان روی دست چهره معروف فوتبالی بدهی و چک گذاشت و در رفت تا اینکه چند روز پیش بازداشت و تیتر اخبار رسانه‌های مختلف شد. البته این دلال برای اینکه جلوی چشم نباشد، بیشتر حوزه فعالیتش را به لیگ‌های یک و دو اختصاص داده بود و باز هم پول خوبی به جیب می‌زد.
دلالان فوتبال با نفوذ در باشگاه‌ها و مربیان و مدیران، سعی می‌کنند بازیکنان خود را که ترکیبی از بازیکنان عالی، متوسط و بنجل هستند به آنها معرفی کنند و پول‌های زیادی از بازیکنان بگیرند. به علت عدم وجود یک سیستم نظام‌مند، این دلال‌ها ‌براساس مناسبات‌شان و البته قراردادهایی که با مربیان و مدیران باشگاه‌ها دارند، این تخلفات را انجام می‌دهند، به عنوان مثال اگر یک بازیکن خوب به یک تیم بدهند، ‌آن تیم موظف است که یک یا چند بازیکن متوسط یا بنجل و ضعیف هم تحویل بگیرد. کمترین ضرری که این سیستم به فوتبال می‌زند، سوخته شدن استعدادهای واقعی فوتبال است. باید دید نام این دلال رسانه‌ای می‌شود یا اتفاق دیگری می‌افتد.

منبع: اعتماد

کد خبر:9402
     
آی اسپورت
2015-10-20 12:22:41
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر