فهرست
اقتصاد فوتبال؛ مساله فقط حق پخش نیست!
اقتصاد فوتبال؛ مساله فقط حق پخش نیست!

اقتصاد فوتبال؛ مساله فقط حق پخش نیست!

آی اسپورت - مهدی تاج، رییس فدراسیون فوتبال از نگرانی‌های اقتصادی در فوتبال ایران حرف زده اما وقتی درباره درآمدزایی در فوتبال ایران بحث می‌کنیم، محدودیت‌های عجیب و دست و پاگیر از راه می‌رسند. فدراسیون اگرچه در جدل با صدا و سیما به دلیل انحصار تلویزیون، نمی‌تواند نرخ واقعی حق پخش را به دست بیاورد اما از نکات کلیدی دیگری که به ورشکستگی و بدهی‌های بزرگ باشگاه‌ها شده، غافل است. اول حرف‌های تاج را مرور کنیم:

«در بحث درآمدزایی با توجه به مسائلی که با صداوسیما و بودجه مجلس داریم، مشکلاتی هست. بعد که راه بیفتد برای آیندگان شرایط خوب می‌شود. دعواها دارد انجام می‌شود اما باید سازمان اقتصادی درست کنیم که کاملا از فدراسیون مجزا باشد. در این شرایط دولتی به فدراسیون نگاه نمی‌شود. این کار در مجمع آینده طرحش برده می‌شود. ما قراردادها را به 3 کارشناس رسمی دادگستری داده‌ایم. دعوای شیرازی با پرسپولیس و استقلال را آقای آل اسحاق خوب جمع و جور کرد. من در نامه‌ای که به آل اسحاق نوشتم صراحتا از او خواستم قرارداد تبلیغات محیطی با ایران نوین، قرارداد تبلیغات محیطی با فناپ، قرارداد با شرکت پگاه امین سیما و قرارداد فناپ برای تیم‌های ملی را بررسی کند و اگر حل اختلاف دیده شد، با حل اختلاف و اگر داوری دیده شد، با داوری حل کند. اگر نشد با دادگاه صالحه موضوع را حل کند. یعنی دست ما را باز گذاشتند. خاطرم جمع است که مسائل مالی اگر در حل اختلاف برطرف نشود، باید به دادگاه برود. آقای شیرازی هم قول داده پولی را پرداخت کند اما اعتراض‌هایی دارد که برای من قابل قبول نیست؛ اینکه چرا 3 بعدازظهر شهرآورد را برگزار کردید که ال‌ای دی‌ها مشخص نباشد. سازمان لیگ نمی‌تواند تنهایی بازی را 5 بعد از ظهر بگذارد. شورای تامین وجود دارد و محدودیت‌هایی وجود دارد. ما نمی‌توانیم حرف خودمان را بزنیم.»

باشگاه‌ها اما در اوج بحران‌های مالی هستند. تیم‌هایی که از درآمدهای بزرگ محروم شده‌اند و خود نیز در این محرومیت نقش دارند. چند پرده از ماجراهای تیم‌های ایرانی را مرور می‌کنیم. چه بسا فدراسیون فوتبال به جز حق پخش تلویزیونی یا آگهی محیطی، دغدغه‌های اقتصادی دیگری هم پیدا کند:

۱- فوتبال ایران با این حال و روز اقتصادی‌اش اگر با این بی‌توجهی‌های مرگبار به فعالیت اقتصادی‌اش ادامه دهد، ورشکستگی علنی دور از انتظار نیست. درآمد باشگاه‌ها از پیامک‌بازی با هواداران ابدی نخواهد بود و باشگاه‌ها در جذب درآمد از روش‌های دیگر خلاقیتی ندارند. تلویزیون هم تا روزی که شبکه‌های خصوصی یک بازار رقابتی برای خرید حق پخش نسازند، حقوق فوتبال را نمی‌پردازد و رقیبی هم ندارد که نگران باشد. باشگاه‌ها در چنین شرایطی باید نگران‌ قیمت‌ها در فوتبال باشند. بی‌توجهی در قرارداد با بازیکنان و مربیان ورشکستگی بزرگی را به بار می‌آورد. فوتبال ایران برای پروژه نجات به مدیران تازه با دیدگاه‌های سازنده نیاز دارد. زمانه ادامه همان راهی که فتح‌ا... زاده و عابدینی از نشانه‌های ماندگارش بودند، دیگر گذشته است. آثار ورود چهره‌هایی مثل رویانیان و هدایتی هم که دیگر توضیحی لازم ندارد. در فوتبال ایران جهانیان و امثالش نیز پیدا شده‌اند. دیگر چه اتفاقی باید رخ بدهد تا چهره مدیریت در فوتبال ایران عوض شود؟

۲- آیا باشگاه‌ها در فوتبال ایران هر سال باید در بدهی‌ها غرق شوند و هیچ مرجعی هم برای نجات‌شان کاری نکند؟ فشار کنفدراسیون فوتبال آسیا می‌تواند به اصلاح ساختار اقتصادی باشگاه‌ها در فوتبال آسیا کمک کند. همراهی فدراسیون فوتبال با‌ ای اف سی در این پروژه اصلاح، بهترین تصمیم برای فوتبال ایران است.  باشگاه‌های ایرانی فارغ از اینکه در پرداخت مطالبات بی‌تعهد هستند، در قرارداد نیز ولنگاری عجیبی دارند. ملاک‌شان همیشه نپرداختن مطالبات بوده و این بدعهدی عواقبی هم در فوتبال ایران نداشته و همین عوامل مدیران را در عقد قرارداد بی‌توجه کرده است. آنها هنگام عقد قرارداد میلیاردها را می‌بخشند اما هنگام پرداخت ریالی در بساط ندارند! بارها و بارها قراردادهای گزاف و حیرت‌آوری را در فوتبال ایران دیده‌ایم. مدیران باشگاه‌ها حتی بازار داخلی فوتبال ایران را نیز نمی‌شناسند. بازیکنی که شاید حاضر است مثلا با مبلغی حدود 5۰۰، 6۰۰ میلیون قرارداد ببندد، با طرح یک پیشنهاد غیرواقعی دیگر، یک‌شبه به قرارداد میلیاردی می‌رسد و برای باشگاه‌های دولتی آن چند صد میلیون که بر باد رفته، انگار ذره‌ای اهمیت ندارد. این مبالغ گزاف در بسیاری موارد سرانجام پرداخت هم نمی‌شد و کمیته انضباطی و استیناف در فدراسیون فوتبال نیز عمری را با مدارا گذرانده بود. آرای کمیته انضباطی همیشه در دست بازیکنان و مربیان، حکمی بی‌اعتبار بود و باشگاه‌ها نیز می‌دانستند که آب از آب تکان نمی‌خورد و طلبکاران هرگز نمی‌توانند باشگاه را محکوم کنند.  ای ‌اف‌ سی اما دریچه تازه‌ای باز کرد برای دریافت اطلاعات از طلبکاران و برخورد با باشگاه‌های بی‌تعهد. حالا کنفدراسیون فوتبال آسیا از فدراسیون فوتبال درباره مدارک باشگاه‌ها توضیح می‌خواهد و فقط تراز مالی آنها را ملاک نمی‌داند. اطلاعات طلبکاران اسناد جدیدی برای ‌ای ‌اف ‌سی است. مجوز حرفه‌ای باشگاه‌ها به خطر افتاده و دیگر باشگاه‌ها نمی‌توانند طلبکاران را به بازی بگیرند.  دوران همدستی فدراسیون فوتبال و باشگاه‌های بدهکار و بی‌تعهد انگار به سر آمده. ‌ای ‌اف ‌سی سوال می‌کند و جواب می‌خواهد و اگر این جدیت ‌ای ‌اف ‌سی ادامه داشته باشد، اتفاقات خوبی در فوتبال ایران رخ خواهد داد. بدترین و غلط‌ترین نگاه به نظارت ‌ای ‌اف ‌سی این است که آن را دخالت خارجی در فوتبال ایران تعبیر می‌کنند.

۳- فصل نقل و انتقالات پر است از نکته‌ها و مساله‌هایی که فوتبال ایران را ناوارد و بی‌مایه در اقتصاد ورزش حرفه‌ای جلوه می‌دهد اما این ساز و کار را همه باشگاه‌ها در فوتبال ایران پذیرفته‌اند و راه غلط برای‌شان آنچنان درست تلقی شده که گاه آن را نشانه حرفه‌ای بودن خود اعلام می‌کنند. فوتبال ایران در گیر و دار این بی‌خردی‌ها در مباحث ساده اقتصادی، ولخرجی را راه خود دانسته و جز اعتراض به بودجه‌های دولتی که دیر می‌رسند، هیچ اعتراض دیگری به این نظام فرسوده باشگاهداری ندارد. این همه غلط در باشگاهداری و این همه راه بسته شده در درآمدزایی را نادیده گرفته‌اند و حرف هر روز این است که چرا خبری از بودجه‌ها نیست و چرا دولت به پای رواج بیشتر غلط‌ها پول نمی‌ریزد. دولت‌ها نیز انگار پذیرفته‌اند که به پای همین ساز و کار غلط باید پول بریزند.

۷ ۵  
آی اسپورت
2018-03-13 10:15:00
نظر دهید

۵ نظر
Amin
سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶، ۱۰:۳۲
دلیل اصلی مشکلات فوتبال ایران اینست که فوتبال در اولویت نیست. اینقدر در این مملکت مشکلات زیاد هستند که اولویتی برای ورزش مخصوصاً فوتبال قائل نیستند و اگر بعضی وقتها نتایج خوبی در ورزش یا فوتبال کسب می کنیم حاصل استعداد و نبوغ ذاتی فرزندان این مملکت و نقش مهم مربیان خوب ایرانی و همچنین مربیان خوب خارجی است.
۵
ویلی
سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶، ۱۱:۱۳
صداوسیما گماشته دولت اصلی حکومته و وزارت ورزش یه وزارتخونه فرعی دولت ظاهری و پوشالی، معلومه زور کدوم طرف میچربه...لابی صداوسیما مستقیم وصل امام زمانه میخواید ازش پول بگیرید؟!!
این داستان حق پخشم مثل مزایده خصوصی سازی قرمزو آبی یه داستان بازی کشداره فقط برای سرگرم کردن ملت و رسانه ها که بیان تز بدن آخرشم هیچی به هیچی....کاش جوونای ممکلت ذهن و انرژیشون صرف مسائل اساسی و جدی تر ازین شامورتی بازیا میشد....
ن
سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶، ۱۴:۱۸
نگران نباش .. اقتصاد رو با چوب و چماق و من بمیرم تو بمیری نمیشه اداره کرد... بزودی این ویرانه رو سر هممون خراب میشه
۴
ن
سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶، ۱۴:۱۸
نگران نباش .. اقتصاد رو با چوب و چماق و من بمیرم تو بمیری نمیشه اداره کرد... بزودی این ویرانه رو سر هممون خراب میشه
۲
ویلی
سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶، ۱۵:۵۲
"ن" در فروپاشی این سیستم که شکی نیست عامل نگرانی سطح فکر و شعور مردم و این نسل جدید عصبی و hater احساساتیه که دارن میرن سمت فاشیزم....
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر