فهرست
برای جادوگر و منتقدان‌ بی‌هنرش؛ جادوی کریمی بودن
برای جادوگر و منتقدان‌ بی‌هنرش؛ جادوی کریمی بودن

برای جادوگر و منتقدان‌ بی‌هنرش؛ جادوی کریمی بودن

آی‌اسپورت - علی کریمی به عنوان یکی از آن 24 میلیون نفری که کلید پاستور را توی جیب‌های پرزیدنت روحانی حفظ کردند، «حق» دارد منتقد سیاست‌های اداره کشور باشد. حتی آن‌هایی که به کاندیداهای دیگر ریاست‌جمهوری رای داده‌اند باید چنین فرصتی داشته باشند. اگر امروز روحانی رئیس جمهور کشور است، این فرصت را بیشتر از هر چیزی به خاطر قابلیت «شنیدن» و «تحمل‌کردن» صدای مخالف به دست آورده اما چرا برخی از هواداران رئیس‌جمهوری که همیشه به گفتگو پایبند بوده، حملات زشت «گازانبری» را علیه سلبریتی‌های منتقد دولت به راه انداخته‌اند؟  قرار نیست آقای رئیس جمهور با هر سخنرانی همه اقشار جامعه را راضی کند اما او باید حتما فکری برای دغدغه‌‌های اساسی مردم ایران و از آن مهم‌تر، فکری برای آرام‌کردن اطرافیان‌اش داشته باشد.

تاسف‌بار است که برخی از گزینه‌های مدنظر دکتر روحانی، از قیف تنگ «تایید صلاحیت» نهادهای مختلف و متعدد عبور نکرده‌اند تا او چاره‌ای به جز اعتماد به برخی از قالیبافی‌ها و احمدی‌نژادی‌ها نداشته باشد. با این وجود انتظار می‌رود او نگران اطرافیان و هوادارانی باشد که به بهانه حمایت از دولت با حمله به چهره‌های ثابت‌شده‌ای مثل علی کریمی، بدترین ضربه‌ها را به حیثیت دولت وارد می‌کنند.

رابطه ویلای علی کریمی در لواسان و انتقاد او از شیوه اداره کشور به دست دولت چیست؟‌ آیا ربط دادن این موضوعات به هم، به نتیجه‌ای به جز مهمل‌بافی و گزافه‌گویی می‌رسد؟ پرسیده‌اند که علی کریمی با چنین ملک باشکوهی، چطور نگران عوارض خروج از کشور است؟‌ این سوال در نقد کریمی نوشته شده اما ناخودآگاه لایه‌هایی پنهان از ستایش را در خود دارد. البته که جادوگر می‌تواند چشم‌اش را روی هر موضوعی ببندد و با وضعیت فوق‌العاده مالی‌اش بدون کوچک‌ترین نگرانی به زندگی‌اش ادامه بدهد. این نگرانی اتفاقا مهم‌ترین «تمایز» مرد شماره هشت با بسیاری از سلبریتی‌هاست. اینکه او به جز افق زندگی خودش، مناظر زندگی مردم را می‌بیند و علیرغم اطلاع از هزینه‌های انتقاد، داوطلبانه با سیستم حاکمیتی مواجه می‌شود.

نوشته‌اند کریمی هیچ خدمتی به جامعه ارائه نداده است. جمله‌ای که ثابت می‌کند آن‌ها نه معنی خدمت را می‌دانند و نه با جامعه آشنا هستند. همین یک نیمه بازی او با زیرپیراهنی در سرپل‌ذهاب، بهترین تعریف برای رابطه جادوگر با جامعه است. می‌گویند علی کریمی بیرون از زمین هیج هنری ندارد اما حقیقت آن است که هنر اصلی او اتفاقا بیرون از زمین شکل می‌گیرد. دربیل‌ها و پاس‌های جادویی، فقط بخشی از شخصیت اسطوره‌ای کریمی را می‌سازند. آن‌چه او را به متن حماسه‌ها می‌برد، رفتار خیره‌کننده‌اش بیرون از زمین فوتبال است. همه آن ایستادن‌ها در کنار جامعه‌. همه آن کمک‌ها. همه آن چشم‌نبستن‌ها. همه آن دردکشیدن‌ها.

او علی کریمی است. قهرمان مردم. با لباس بایرن‌مونیخ؟‌ نه. با همان لباس ساده خاکی‌اش وقت فوتبال‌بازی کردن با کودکان کار. او یک عمر، می‌توانست دست‌نیافتنی باشد اما راه‌اش را از مردم جدا نکرد. می‌توانست با تعظیم، همه رکوردها را جابجا کند اما سر جایش ایستاد. می‌توانست سکوت کند اما حرف زد. او، عزیز سیاستمدارها نیست. هیچوقت نبوده است. هیچوقت نخواهد بود. رمز و راز کریمی بودن، در همین ناسازگاری ابدی، همین شورش ترک‌نشدنی علیه قدرت نهفته است. سطح بحث منتقدان‌اش اما، آنقدر نازل، که از پول ویلایی در لواسان سوال کند.

وقتی اماراتی‌ها برای خودروی او پلاک منحصربه‌فرد و اختصاصی در نظر می‌گرفتند، کجا بودید؟‌ وقتی طرفداران ثروتمند الاهلی حاضر بودند تمام اسکناس‌های دنیا را به پایش بریزند، کجا بودید؟‌ وقتی در تمام خاورمیانه، دست و پوست پرتقال با تماشای بازی او بریده می‌شد، کجا بودید؟‌ وقتی مالکان الاهلی به او تعظیم می‌کردند، شما به چه کسی تعظیم می‌کردید؟ فحش‌دادن در اینستاگرام و پنهان شدن، ساده است. مثل اختلاس و فرار.  مثل وعده و دروغ. آخر این قایم‌باشک‌ها، آن‌چه پیدا نمی‌کنید، شمایل سقوط جادوگر است. چرا که کریمی بودن، هنری است که ندارید. چرا که پسر مردم، با هیچ هشتکی سرنگون نمی‌شود. او از لواسان به شما لبخند می‌زند. به شما که در حساب‌های بانکی‌تان، نفرت انباشته‌اید.

۲۳۶ ۱۳  
آی اسپورت
2017-12-17 11:06:00
نظر دهید

۱۳ نظر
ویلی
يكشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶، ۱۱:۳۴
انتقاد که حق هر شهرونده ولی آنچه فضا رو غبارآلود میکنه سوء استفاده لشکر آتش به اختیاره، این حربه جنگ روانی که فوری کوچکترین انتقاد از جانب افراد مقبول ملت (مثل کریمی) رو پیرهن عثمان میکنن برای سرکوفت به ملت بابت رای دادن به روحانی و به رخ کشیدن نارسایی ها کاملن هدفمنده (مثل دوره دوم اصلاحات که ملتو چنان گیج و سرخورده کردن تا کنار بشینن و 84 اون فاجعه رو رقم بزنن) و متاسفانه عوام جوگیر و احساساتی هم همراهی میکنن یه جوری حرف میزنن انگار ناپلئون بناپارت و فرانکلین روزولت جزو کاندیداها بودن که انتخاب روحانی خیلی دور از ذهن و عجیب بوده!! هزار بار بهشون بگی درک نمیکنن آراء "سلبی" بوده نه "ایجابی" ولی فکر میکنن همه مثل خودشون روحیه شخص پرستی دارن و عاشق و شیدای روحانی بودن و الان بکگراند گوشیاشون روحانیه و از عشق و علاقش ذوب شدن! غافل ازینکه مردم بیان پاس صندوق رای روحانی که سهله خلیل عقاب و شیرعلی قصابم کاندید متضاد فرقه نظام مقدس باشه رای میاره از بس محبوب تشریف داره حکومت فعلی!! وانگهی همین که الان من اسم روحانیو میارم بدون هراس سانسور و مقایسه میکنم با سال 12 سال پیش که اوایل دوران معجزه هزاره سوم جرئت نمیکردیم اسمشو بدون پسوند و پیشوند بیاریم و حتی بعضیا پشت اسمش صلوات میفرستادن برای همین حد پیشرفت و ترقی شاکرم.....وگرنه دیگه هر کس با یه نخود تفکر دوزاریش افتاده ریشه مشکلات کجاست.....
شاهین
يكشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶، ۱۳:۱۴
دروغ نگو زمان احمدی نژاد من دانشگاه بودم همه ازش راحت انتقاد میکردن , اون رهبر است که به خاطر جایگاه مذهبیش نمیشه انتقاد شدید کرد
AVA-86
يكشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶، ۱۵:۲۱
جناب ویلی فاجعه اینجاست که کریمی هم مثل میلیونها نفری که رای ندادند از انتخاب مداوم بین بدو بدتر در 40 سال اخیر خسته شده. در تمام انتخابات های اخیر کی و کدوم فرد بعد از انتخابش تونسته وضعیت رو بهتره کنه؟ وقتی یک سیستم معیوب مریض باشه واقعا فرقی نداره بد رییس جمهور باشه یا بدتره
mehrdad
يكشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶، ۱۸:۳۱
وقتی اماراتی‌ها برای خودروی او پلاک منحصربه‌فرد و اختصاصی در نظر می‌گرفتند، کجا بودید؟‌ وقتی طرفداران ثروتمند الاهلی حاضر بودند تمام اسکناس‌های دنیا را به پایش بریزند، کجا بودید؟‌ وقتی در تمام خاورمیانه، دست و پوست پرتقال با تماشای بازی او بریده می‌شد، کجا بودید؟‌ وقتی مالکان الاهلی به او تعظیم می‌کردند، شما به چه کسی تعظیم می‌کردید؟ فحش‌دادن در اینستاگرام و پنهان شدن، ساده است. مثل اختلاس و فرار. مثل وعده و دروغ. آخر این قایم‌باشک‌ها، آن‌چه پیدا نمی‌کنید، شمایل سقوط جادوگر است. چرا که کریمی بودن، هنری است که ندارید. چرا که پسر مردم، با هیچ هشتکی سرنگون نمی‌شود. او از لواسان به شما لبخند می‌زند. به شما که در حساب‌های بانکی‌تان، نفرت انباشته‌اید .......این تیکه رو دوباره بخونید...به عنوان یه فرد در جامعه افتخار میکنم به اینکه با او هموطنم...شخصیت علی کریمی فقط علی کریمیه نه هیچکس دیگگگگ.....شوآف نیس...علی کریمی رو نمیشه دوست نداشت......

sia
يكشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶، ۱۹:۴۳
"ویلی"
تا حدودی قبول دارم حرفت رو ولی کمی گنگ بود بعضی جاها،
من قبلا هم گفتم این حرفمو ، این کشور مثل یک کلبه چوبی هستش که که موریانه از داخل چهارچوبش رو خورده و ساکنین این کلبه هم اطلاع دارن از این وضعیت ولی هر چهار سال یک بار با رنگ زدن این کلبه موریانه خورده چشمشون رو به حقیقت میبندن ، و خودشون رو گول میزنن!
تیم های فاسد ، مدیرعامل های فاسد، ورزش فاسد ،کارمندان فاسد ، اقتصاد فاسد ، نیروی نظامی فاسد، دولت فاسد، وزیران رانت خوار، مجلس رانت خوار ، بیقانونی در جای جای کشور ، از مردم عادی گرفته تا مسئولان ، فساد سازمان یافته در نهاد های نظارتی و اجرایی ، دولتی های رانت خوار و فاسد (" وزیر آموزش پرورش که دختر فوق لیسانس بیکار در خانه دارد و به شغل شریف واردات صادرات مشغول میشود") ، ن و ک - ه ر م فاسد ، زیردستان فاسد و از همه مهمتر دستگاه قضایی فاسد
شماها بگید ، چه امیدی به این خانه از پایبست ویران و فاسد هست؟!
۳
ویلی
دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶، ۱۰:۲۶
"sia" , "AVA-86" این مسائل که صفرویکی نیست به نظرتون نمیشه حداقل و حداکثر مطالبات همزمان پیگیری بشه؟ به قول معروف واسه 20 میخونیم15 بگیریم......اینکه با انتخابات اتفاق بزرگی نمیفته برای سقف حقوق ملت و خواسته همه ما (که قابل انتشار نیست!) دلیل بر این نیست کسی متوجهش نیست بلکه فضا و مفری باز بشه با یه جرقه و تلنگر کوچک سقف خواسته هامون قطعن طلب میشه علی الحساب همین کف خواسته هامون که نجات از تحریم نفت در برابر غذا بود تامین شده....اتفاقن برای همین روی نفهمی ملت تاکید کردم همینه که باید آگاهی تزریق بشه ازین طرز تفکر خطرناک "همه یا هیچ" که شما اشاره کردید فاصله بگیریم، همین طرز فکر باعث شده کشوری که 150 سال پیش مشروطه کسب کرد و پیشتاز دانش و مدرنیته بود به این روز افتاده یه زمانی ملت خودشونو با سوییس مقایسه میکردن مثل امروز شما شاکی بودن یکضرب بدون زمینه مناسب در جامعه رفتن دنبال سقف خواسته هاشون که امروز از افغانستان و عراقم عقب افتادیم!!
۴
علی پرسپولیسی
يكشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶، ۱۲:۱۶
تک تک جمله های متن زیباس. دوست دارم چند بار بخونمس. مرسی عباسی. چرا که کریمی بودن، هنری است که ندارید. چرا که پسر مردم، با هیچ هشتکی سرنگون نمی‌شود. او از لواسان به شما لبخند می‌زند. به شما که در حساب‌های بانکی‌تان، نفرت انباشته‌اید. عالی.
فواد
يكشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶، ۱۲:۲۳
یعنی شما خودتون حالتون به هم نمیخوره از این حجم تملق و چاپلوسی برای علی کریمی؟ رسما شدید بنگاه تملق برای این بابا...
چاپلوسی؟؟
يكشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶، ۱۳:۵۷
الان ازین متن چه سودی به نویسنده می رسه؟؟
علی کریمی چه نیازی به این تعریف ها داره؟؟
شما از چی می سوزی؟؟
درک حمایت از علی کریمی که همیشه حامی مردم بوده اینقدر اذیت کننده است؟؟؟

کمی تفکر کنین و کمی اون مغز و قشر خاکستری را به کار بندازین لطفن و هر چرت و پرتی را بلغور نکنین
خخخ
يكشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶، ۲۰:۳۴
خخخخخخخ
mahdi
يكشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶، ۱۲:۲۷
همیشه یه حسرت دارم اونم اینه کاش کریمیو مهدوی کیا باشکوه جلوی 100000هوادار پرسپولیس خداحافظی میکردن
jabi
يكشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶، ۱۳:۵۱
درود به شرفت.درود به قلمت. عالی. علی کریمی از جنس مردمه. همدرد مردمه.نمیتونه چشم هاشو ببنده و سکوت کنه از این همه نا حقی و دزدی و کثافت .
Dark
دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶، ۰۷:۵۸
با درود

پرزیدنت؟ ... یادش بخیر روزگاری در همین ساختمان نخست وزیری انسان بزرگی مثل زنده نام شاپور بختیار حضور داشت و حالا هم پرزیدنتی داریم با 24 میلیون پشتیبان که منتظر هستند ایران را تحویل گرفته و بدتری که در آستانه سقوط هست را برایشان به بد ارتقا دهد، یا چه میدانم، بدمنی بشود در نقش سوپرمن با پارچه ای دور سرش .... افسوس که این مردم نمیدانند با منابع و سرمایه هایی که ایران دارد باید رفاه و سطح زندگی بالاتر از مردم سوئد و نروژ داشته باشد و اینها دلشان را به چه خوش کرده اند ... سقوط تا چه حد ... یاد ناصرخان حجازی به خیر .. اینها مگر نمیدانند که با دستهای کثیف نمیشود جایی را تمیز کرد؟ کی میخواهند بهمند که فرشته نجات خودشان هستند ... سقوط تا کجا؟ حال یقه پاره میکنند و به علی کریمی میپرند؟ ... دوستی چه زیبا گفت: لیاقت جماعت گاو، مازراتی سوار شدن گوسفند است ... البته امیدواریم به کسی بر نخورد ...

آفرین بر علی کریمی که به اشتباهش اعتراف کرد، ولی امیدواریم علی کریمی و علی کریمی ها، درس بگیرند و دوباره تنور نمایش های بعدی را برای سیستم داغ نکنند ... سیستم از الان مهره چینی برای نمایش های بعدی را شروع کرده و در ذهن مردم ساخته و پرداخته میکند .. نمونه اش همین جناب محمود صادقی نماینده مجلس ....

سپاس فراوان

۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر