فهرست
آنالیز استقلال علیمنصور: از چاله به چاه!
آنالیز استقلال علیمنصور: از چاله به چاه!

آنالیز استقلال علیمنصور: از چاله به چاه!

آی‌اسپورت- استقلال فصل را با آرایش 1-3-2-4 استارت زد. چینشی که جواب نداد و منصوریان از الگوی فصل قبل پرسپولیس بهره برد. یعنی آرایش تیم به 2-4-4 دایموند یا لوزی تغییر پیدا کرد. انتخاب دفاع چپ، اولین چالش بزرگ منصوریان در استقلال بود. در سه مسابقه اول، پنج دفاع چپ مختلف را در این منطقه امتحان کرد تا این که یعقوب کریمی را برای این پست انتخاب کرد. پیدا کردن زوج دفاع وسط هم سرگیجه علیمنصور را به همراه داشت که با مصدومیت زودهنگام کنعانی، و حضور پاوانی در استقلال، از این چالش هم رد شدند. نه بختیار و نه فرشید باقری به اندازه رقم قراردادشان و سر و صدایی که به پا کردند خوب نبودند و منصوریان باید فکری به حال این دو هم می‌کرد.

راه گل زده به استقلال

دور زدن دفاع چپ و سانتر. این راحت‌ترین و پرتکرارترین راه گل زدن به استقلال در این نیم فصل بود. یعقوب کریمی که علاقه زیادی به حمل توپ دارد، همواره در کارهای تهاجمی حضور داشت و توجهی به منطقه دفاعی نداشت. به همین دلیل تیم‌ها خیلی راحت از منطقه چپ دفاعی استقلال به گل می‌رسیدند.

استقلال تا پایان نیم‌فصل، چهارده بار دروازه‌اش باز شد. سه گل از درون شش قدم دریافت کردند و یازده‌تای دیگر هم درون محوطه جریمه بود. در این فصل تیم منصوریان هیچ گلی نخورد که مبدا ضربه زده شده، بیرون از محوطه جریمه باشد. یک بار از نقطه پنالتی و یک بار هم روی ضربه کرنر گل خوردند. دو گل از روی ریباند، دو گل روی ضربه سر، یک تک به تک هم گل‌هایی بود که استقلال در این نیم فصل دریافت کرد.

نکته جالب، ضعف سمت چپ دفاعی استقلال است. هفت گل از چهارده گل تیم‌های حریف، پاس گلش از فضای سمت چپ دفاعی استقلال ارسال شد. اگر از یک پنالتی و یک ضربه کرنر صرف نظر کنیم، دو پاس گل هم از منطقه وسط ارسال شد و فقط پاس‌گلی که علیرضا نقی‌زاده تبدیل به گل کرد از سمت راست دفاعی استقلال ارسال شده بود. البته نباید پاس گلی که استقلالی‌ها به شیمبا دادند را هم فراموش کنیم. گراف نقطه گل‌های خورده استقلال را مشاهده می‌کنید.

استقلال از این نقاط گل خورد
استقلال از این نقاط گل خورد

استقلال چگونه گل می‌زند؟

بعد از نتیجه نگرفتن از سانتر کناره‌ها، استقلال برنامه جدیدی داشت. این که کاوه رضایی مدافعین کناری را به کناره خط ببرد و پاس آخر را برای بقیه بازیکنان مهیا کند. تاکتیکی که نتیجه هم داد.

 شش پاس گل در یک نیم‌فصل. آماری عالی است که کاوه رضایی به جای گذاشت. کاوه که پنج گل زد، بیشتر از گل‌های زده‌اش، برای استقلال گل ساخت. رضایی سه پاس گل در لیگ برتر داد و سه پاس گل هم در جام حذفی. با نگاهی به گراف پاس‌ گل‌های کاوه رضایی، مشخص می‌شود که پاس‌های کاوه واقعا پاس گل بوده و نه این که مهاجم استقلال از روی پاس او، با خلاقیت خودش به گل برسد. کاوه رضایی در این فصل برای ارسال بیشتر پاس گل‌هایش تلاش کرده و به کنار زمین رفته. تاکتیکی که یکی از معدود تفکرات علیرضا منصوریان است که جواب داده. گراف پاس گل‌های کاوه رضایی را مشاهده می‌کنید.

گراف پاس گل‌های کاوه رضایی در این فصل
گراف پاس گل‌های کاوه رضایی در این فصل

مهم‌ترین باگ این فصل استقلال، تغییر روش بازی استقلال و نفت تهران است. علیرضا منصوریان در نفت عادت کرده بود که فوتبالی مطابق میلش را ارائه کند. تیمش دفاع می‌کرد و در ضد حملات موفق بود. اما در استقلال از این خبرها نبود. تیم‌ها مقابل این تیم دفاع نمی‌کردند و منصوریان باید تاکتیک تازه‌ای برای گل زدن پیدا می‌کرد. اتفاقی که هنوز به طور کامل رخ نداده است.

۱۰    
آی اسپورت
2016-12-31 16:21:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر