فهرست
از کارخانه تا نیمکت؛ تدسکو مربی شالکه
از کارخانه تا نیمکت؛ تدسکو مربی شالکه

از کارخانه تا نیمکت؛ تدسکو مربی شالکه

آی اسپورت - بعد از بایرن ۶۶ امتیازی رتبه دوم جدول بوندسلیگا متعلق به تیمی است که چند سالی است روزهای خوشی نداشته، شالکه که بعد غیبتی ۳ ساله در لیگ قهرمانان اروپا اصلی‌ترین سرمایه‌گذارانش را از دست داده حالا با ۴۹ امتیاز در رتبه دوم بوندسلیگا و بالاتر از همسایه پر سرو صدا یعنی دورتموند قرار گرفته است. آنچه که فوق‌العاده جذاب است قصه بازگشت بایرن با هاینکس یا سقوط دورتموند نیست، بلکه قصه سرمربی شالکه یعنی تدسکوی ۳۲ ساله است.

او فارغ‎التحصیل یکی از رشته‌های مهندسی است و مدتی در کمپانی مرسدس بنز فعالیت می‎کرد، قوانین بی‌نظیر آلمان برای جوانان باعث شد تا تدسکو قید مهندسی در بهترین کمپانی خودروسازی را بزند و به سمت علاقه‌اش یعنی رهبری کردن برود، واژه مهاجرت برای او غریب نیست و قبل از مهاجرت از شغل، او با خانواده از ایتالیا به آلمان مهاجرت کرده بود.

او برخلاف یواخیم لو و یورگن کلوپ هیچ سابقه بازی ندارد و حتی یک بار با طنز راجع به این مسئله گفت: «من فقط یک گل به ثمر رساندم آن هم زمانی بود که مربی تیم نونهالان بودم!»

تدسکوی جوان همراه با نایگلزمن همدوره دانشگاهی بودند و خب البته تدسکو بالاتر از همه بهترین نمرات را به دست می‌آورد. قصه اصلی جایی است که او اولین پیشنهاد مربی‌گری‌اش را از تیم ارزیبرگ در بوندسلیگا ۲ دریافت کرد. تمام آینده تدسکو برای رسیدن به بالاترین سطح فوتبال نیز به همین تیم وابسته بود وظیفه او نجات دادن تیم از ته جدول بود آن هم درحالی فقط ۱۱ بازی تا انتهای لیگ مانده بود. تدسکو موفق شد طی ۵ بازی ۱۳ امتیاز کسب کند و نظر مدیر ورزشی شالکه را برای سپردن سکان هدایت تیم به خود جلب کند.

از نظر خیلی از کارشناسان آلمانی تماشای بازی شالکه زیر نظر تدسکو جذاب نیست. آن‎‌ها در ۵ بازی آخر خود تنها ۷ گل به ثمر رسانده‌اند اما تمامی این نکات از کارنامه عالی او همراه با شالکه کم نمی‌کند. چنین دستاوردی آن هم بدون داشتن تجربه بازیکنی فقط و فقط با اعتماد مدیران ارشد آلمانی به دست می‌آید. کسانی که هرگز راه را بر روی استعداد و تجربه نبستند؛ همان راهی که مورینیو با پورتو طی کرد و حالا به تدسکوی جوان رسیده است.

۱۱ ۱  
آی اسپورت
2018-03-18 17:23:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
Shervin
يكشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶، ۱۸:۳۳
فوق‌العاده بود
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر