فهرست
دردسرهای فرانسوی پیروزی الجزایر
دردسرهای فرانسوی پیروزی الجزایر

دردسرهای فرانسوی پیروزی الجزایر

آی‌اسپورت- ۵۷ سال پیش درست در چنین روزهایی بود که الجزایر از استعمار فرانسه رهایی یافت. ۱۳۹ سال پیش هم درست در چنین روزهایی بود که فرانسوی‌ها به یک زندان مخوف به نام قلعه باستیل حمله کردند و انقلاب کبیر فرانسه را موجب شدند. حالا ربط اینها در چیست؟ در گل ریاض محرز، ستاره تیم ملی الجزایر به نیجریه! 

در بازی نیمه‌نهایی یکشنبه‌شب الجزایر و نیجریه، همه چیز داشت مساوی پیش می‌رفت. تماشاچیان آماده بودند تا ۳۰ دقیقه دیگر هم بازی را دنبال کنند اما یک کاشته بیرون از محوطه جریمه همه‌ چیز را تغییر داد. محرز از هم‌تیمی‌هایش درخواست کرد که این کاشته را خودش بزند و رفت پشت توپ. ثانیه‌هایی بعد توپ درست به جایی رفت که باید می‌رفت. الجزایر بازی را در دقیقه ۹۵ دو بر یک برد و به فینال رفت تا حریف سنگال شود اما این تازه شروع یک شب طولانی در الجزایر و البته فرانسه بود! 

محرز بعد از این پیروزی از مردم کشورش خواست تا احساسات خودشان را کنترل کنند و موجب درگیری و ناآرامی نشوند اما دیگر دیر شده بود. الجزایر درست در روزی (۱۴ ژوئیه) فینالیست شد که فرانسوی‌ها به دلیل روز ملی‌شان که به روز باستیل هم معروف است، تعطیل بودند. شهرداری‌ها برنامه‌های مفرحی ترتیب داده بودند و همه جا صدای جُنگ‌های شبانه شنیده می‌شد. الجزایری‌ها که بعد از ۳ دهه به فینال رقابت‌ها رسیده بودند سر از پا نمی‌شناختند. آنها که تعداد قابل توجهی از جمعیت فرانسه را تشکیل می‌دهند، به خیابان‌ها ریختند و آنقدر در جشن گرفتن این پیروزی زیاده‌روی کردند که به تیتر اخبار تبدیل شدند و حتی جشن روز ملی فرانسه را به کام فرانسوی‌ها تلخ کردند. دیروز وزیر کشور فرانسه اعلام کرد ۲۸۲ نفر در این کشور بعد از صعود الجزایر به فینال جام ملت‌های آفریقا دستگیر شدند. خیلی از آنها به خاطر ایجاد ناآرامی در حاشیه مراسم روز ملی فرانسه دستگیر شدند. در پاریس، مارسی و لیون حتی درگیری‌های بین مردم و پلیس هم گزارش شده. الجزایری‌ها در لیون تعدادی از ماشین‌ها را به آتش کشیدند. به گفته پلیس پاریس ۲۰۰ نفر به‌خاطر رانندگی خطرناک اعمال قانون شده‌اند. الجزایری‌ها در روز ملی فرانسه، پرچم‌های سبز، سفید و قرمز خودشان را بیرون آورده بودند و فریاد می‌زدند: «زنده‌باد الجزایر». گویی روز ملی الجزایر است. در مارسی پلیس مجبور شد برای متفرق کردن طرفداران خرابکار الجزایر، رو به استفاده از گاز اشک‌آور بیاورد. ماجرا البته فقط به همین درگیری‌ها منجر نشد. کار بالا گرفت و سیاسیون هم وارد کارزار شدند. حزب دست راستی «نشنال رالی» ۱۴ جولای امسال را شرم‌آور خواند. سخنگوی این حزب گفت: «پیروزی آنها کابوس ما است. هر جایی چیزی به الجزایر ربط داشته باشد، قطعا مشکلاتی هم در آنجا وجود دارد.» 

الجزایر حالا باید جمعه شب در بازی فینال به مصاف سنگال برود و بخت خودش برای کسب دومین جام آفریقایی را امتحان کند. از همین حالا نیروهای امنیتی در سنگال و الجزایر آماده برگزاری جشن احتمالی قهرمانی هستند اما کمی دورتر، در قلب اروپا، فرانسه هم باید تدابیر امنیتی خاصی را برای جامی که در آن حضور ندارد، اتخاذ کند.
 

  ۱  
آی اسپورت
2019-07-16 02:52:00
نظر دهید

۱ نظر
احسان
سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸، ۱۵:۲۱
گزارشتون لحن مناسبی نداره، ظاهرا رفاقتی با فرمانده پلیس پاریس دارین!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر