فهرست
گزارش ویژه: تیم ملی 44 سال جوان‌تر از جام ملت‌ها
گزارش ویژه: تیم ملی 44 سال جوان‌تر از جام ملت‌ها

گزارش ویژه: تیم ملی 44 سال جوان‌تر از جام ملت‌ها

آی اسپورت - با حضور بازیکنانی که با تصمیم کارلوس کی‌روش آمده‌اند تا جای باتجربه‌ها را پر کنند. به ترکیب تیم ملی در جام ملت‌ها نگاهی می‌اندازیم.اعداد داخل پرانتز سن بازیکنان را نشان می‌دهد:
علیرضا حقیقی (۲۶)، محسن فروزان (۲۶)، علیرضا بیرانوند (۲۲)، هاشم بیک‌زاده (۳۱)، رامین رضاییان (۲۴)، سیدجلال حسینی (۳۳)، وریا غفوری (۲۷)، امیرحسین صادقی (۳۳)، مرتضی پورعلی‌گنجی (۲۲)، احسان حاجی‌صفی (۲۴)، وحید امیری (۲۶)، جواد نکونام (۳۴)، آندرانیک تیموریان (۳۲)، امید ابراهیمی (۲۷)، مسعود شجاعی (۳۰)، اشکان دژاگه (۲۸)، علیرضا جهانبخش (۲۱)، خسرو حیدری (۳۱)، کریم انصاری‌فرد (۲۴)، رضا قوچان‌نژاد (۲۷)، سردار آزمون (۱۹)، سروش رفیعی (۲۴)، محمدرضا خانزاده (۲۳)
این ۲۳ بازیکن، لیست نهایی تیم ملی را در جام ملت‌های آسیا تشکیل دادند. جمع سن این بازیکنان عدد ۶۴۴ را نشان می‌دهد که اگر آن را تقسیم بر ۲۳ کنیم میانگین ۲۸ را نشان می‌دهد. تیم ملی با این میانگین سنی که یک میانگین متعادل در بین تیم‌های آسیایی بود پا به مسابقات گذاشت و البته در ضربات پنالتی مغلوب عراق شد تا از صعود به مرحله نیمه نهایی باز بماند. حالا حدود ۱۰ ماه از جام ملت‌ها گذشته و تیم ملی پوست انداخته. بازیکنان جوانی به ترکیب اضافه شده‌اند و با تجربه‌هایی از تیم ملی رفته‌اند. در این میان تیم ملی دو، سه تغییر اجباری هم داشته. جواد نکونام پس از انجام ۱۵۱ بازی از تیم ملی خداحافظی کرده و کفش‌ها را آویخته است. مهرداد پولادی هم به دلیل مشکل سربازی قادر نیست تیم ملی را همراهی کند و مجوز حضورش در تیم کی‌روش باطل شده است. سروش رفیعی نیز سرنوشتی همچون پولادی دارد. او هم فعلا نمی‌تواند تیم ملی را در بازی‌های رسمی همراهی کند. تیم ملی فعلی که مقابل عمان و ژاپن بازی کرد، جوانتر از قبل شده است. مرور لیست ۲۳ نفره ایران، این موضوع را اثبات می‌کند. علیرضا حقیقی (۲۷)، محمدرشید مظاهری (۲۶)، علیرضا بیرانوند (۲۳)، جلال حسینی (۳۴)، پژمان منتظری (۳۲)، مرتضی پورعلی‌گنجی (۲۳)، محمدحسین کنعانی‌زادگان (۲۱)، وریا غفوری (۲۸)، رامین رضاییان (۲۵)، احسان حاجی‌صفی (۲۵)، میثم مجیدی (۲۹)، سعید عزت‌اللهی (۱۹)، آندرانیک تیموریان (۳۳)، امید ابراهیمی (۲۸)، عزت‌ا... پورقاز (۲۸)، مهدی ترابی (۲۱)، امید عالیشاه (۲۴)، مهدی طارمی (۲۳)، سردار آزمون (۲۰)، کاوه رضایی (۲۴)، وحید امیری (۲۷)، مسعود شجاعی (۳۱)، اشکان دژاگه (۲۹) جمع اعداد داخل پرانتز ۶۰۰ است. یعنی ۴۴ سال کمتر از جام ملت‌های ۲۰۱۵ در استرالیا، میانگین سنی این تیم هم ۲۶ سال است. یعنی دو سال جوانتر از ۱۰ ماه پیش. این نشان از جوانگرایی در تیم ملی است. برنامه‌ای که از ماه‌ها قبل آغاز شده و در حال اجرا است. نکته اینکه بازیکنانی همچون میلاد محمدی ۲۲ ساله، علی کریمی ۲۲ ساله و محمدرضا اخباری ۲۳ ساله می‌توانستند در لیست ۲۳ نفره باشند اما به دلیل همراهی تیم المپیک در مسابقات غرب آسیا از حضور در اردوی تیم ملی بازماندند. اگر این سه بازیکن دعوت می‌شدند، جای بیرانوند یا مظاهری، میثم مجیدی و عزت پورقاز را می‌گرفتند. یعنی تیم ملی ۱۶ سال دیگر جوانتر می‌شد و میانگین سنی‌اش از ۲۶ به ۲۵ سال می‌رسید. این جوانگرایی اگر ادامه داشته باشد و در تمام پست‌ها انجام بگیرد می‌توانیم شاهد تیمی جدید با بازیکنان جدید باشیم. تیمی که فقط ۱۳ بازیکن از بازیکنان حاضر در جام ملت‌ها را همراه خود دارد و جای ۱۰ بازیکن دیگر را جوان‌هایی پر کرده‌اند که یا در لیگ درخشیده‌اند و یا در ترکیب تیم المپیک.

منبع: ایران ورزشی

کد خبر:9402
     
آی اسپورت
2015-10-22 16:45:49
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر