فهرست
بررسی مدعیان لیگ در پایان هفته‌ی نهم
بررسی مدعیان لیگ در پایان هفته‌ی نهم

بررسی مدعیان لیگ در پایان هفته‌ی نهم

آی اسپورت- قطار لیگ برتر به سرعت در حال حرکت است و تیم های مدعی سعی دارند در این برهه حساس، امتیاز های مهم را جمع کنند تا در آخر فصل با خیالی راحت به سمت جام قهرمانی بروند. لیگ پانزدهم از همان ابتدا با هیجان خاصی آغاز شد. تلاش همه تیمها برای صدر نشینی و قهرمانی از همان هفته اول مشهود بود. این روند همچنان ادامه دارد به طوری که در این هفته ها شاهد بازی های مهم و حساسی هستیم. بازی هایی که سرنوشت جدول را می تواند به کلی تغییر دهد. بد نیست در گزارشی عملکرد تیم هایی که خود را در قامت یک مدعی نشان داده اند را در ۳ هفته گذشته که تب بازی های لیگ خیلی بالا رفته است بررسی کنیم.
استقلال تهرانمظلومی از همان شروع لیگ سعی داشت تیمی متفاوت بسازد. چیزی که در بازی استقلال در هفته های ابتدایی به خوبی دیده می شد. پاس های کوتاه، حملات متعدد و برنامه ریزی شده. یکی از نقاط قوت استقلال این فصل در ابتدای فصل این بود که تیم مظلومی اگر گل اول را می زد، عقب نشینی نمی کرد و برای گل دوم هم فشار می آورد تا خیال خود را از بابت بد راحت کند. اما چند اتفاق کافی بود که شیرازه فنی استقلال از هم بپاشد. در استقلال هم چیزی شبیه به سپاهان دیده می شد. قهر های تکراری کرار، مشکلات به وجود آمده توسط دیگر بازیکن خارجی این تیم ریوالدو و کلی اتفاق دیگر که استقلال مظلومی را دچار افت فنی کرد. استقلال هم اکنون با ۱۸ امتیاز و با ۲ امتیاز اختلاف نسبت به سپاهان و استقلال خوزستان صدر نشین است اما ۳ تساوی در ۳ بازی گذشته نشان از این دارد که تیم مظلومی آن تیم ابتدای فصل نیست. در این چند روز اخیر هم خود پرویز خان و هم بسیاری از بازیکنان استقلال اعتقاد بر این داشتند که تیمشان خوب بازی نمی کند. این دقیقا همان مسئله ای است که هواداران را هم نگران کرده است. چرا که استقلال در ۲ بازی آینده خود باید به مصاف سپاهان و پرسپولیس برود و اگر از این ۲ بازی مهم امتیاز نگیرد، نه تنها صدر جدول را به راحتی از دست می دهد بلکه می تواند نزول بدی هم در جدول داشته باشد.
 سپاهان اصفهان سپاهان مدافع عنوان قهرمانی است. قهرمانی فصل گذشته زرد های اصفهان که در روز آخر فصل گذشته لیگ برتر به طرز معجزه آسایی بدست آمد، باعث شده انگیزه بازیکنان این تیم برای تکرار دوباره قهرمانی بالا رود. شاگردان فرکی فصل را بسیار خوب آغاز کردند و هم می بردند و هم زیبا بازی می کردند. اما بعد مشکلاتی برای این تیم به وجود آمد که کمی روی کار آنها تاثیر گذاشت. از رفتن احسان حاج صفی به آلمان تا قهر محرم نویدکیا. از موقعی که حاج صفی رفت جای یک هافبک چپ خوش تکنیک که جاده سمت چپ سپاهان را با سرعت طی کند و به دروازه حریف برسد، در ترکیب سپاهان خالی شد. قهر محرم هم مشکلات را چندین برابر کرد. درست وقتی که در نبود احسان نیاز فرکی به کاپیتان تیمش حس می شد، او به عنوان یک بازیساز با تجربه و یک رهبر، تیم را تنها گذاشت. این تاثر منفی در ۳ بازی گذشته سپاهان کاملا مشهود است. یک باخت به صبا و دو تساوی برابر سیاه جامگان و ملوان باعث شده تا سپاهان در این مقطع حساس ۷ امتیاز با ارزش را از دست بدهد. ۷ امتیازی که می توانست این تیم را الان با ۲۳ امتیاز به تنهایی صدر نشین لیگ کند. در این روز ها مشکلات بین سپاهان و محرم نویدکیا در ظاهر تمام شده و به تمرینات برگشته. اما همانطور که خودش گفت معلوم است که دیگر آن انگیزه قبل را برای بازی در تیم محبوبش ندارد. زرد های اصفهان هفته بعد در یکی از مهم ترین بازی های این فصل لیگ برتر در ورزشگاه فولاد شهر میزبان استقلال هستند. فرکی و شاگردانش خوب می دانند که پیروزی برابر استقلال هر چند آنها را با یک اختلاف امتیاز نسبت به رقیب تهرانی خود به صدر جدول می فرستد اما همین صدر نشینی می تواند عاملی برای احیای دوباره سپاهان شود.
استقلال خوزستانبدون شک عبدالله ویسی تیمی ساخته است که شگفتی ساز نه تنها این فصل بلکه چند فصل اخیر لیگ برتر بوده است. تیمی بومی که هم می برد و هم خوب بازی می کند. اشگفتی آبی های خوزستان زمانی مشخص می شود که آنها در ۴ بازی ابتدایی لیگ برابر سپاهان، پرسپولیس، فولاد و سایپا تنها به زرد های اصفهان باختند و در ۳ بازی سخت دیگر خود پیروز شدند. این ۹ امتیاز از ۴ بازی ابتدایی باعث شد شاگردان عبدالله ویسی به این باور برسند که می توانند در بین مدعیان اصلی قهرمانی لیگ هم قرار بگیرند. استقلال خوزستان تا پایان هفته نهم هم این روند خوب را حفظ کرده اند و در ۳ هفته گذشته با برد برابر سیاه جامگان و دو تساوی مقابل ملوان و استقلال تهران ۱۶ امتیازی شدند و پشت سر سپاهان با همین امتیاز در رده سوم قرار دارند. در این شرایط که سپاهان و استقلال بازی های نسبتا سختی مقابل حریفان خود در هفته های آینده دارند، شاگردان ویسی باید به مصاف همنام اهوازی خود و نفت تهران بروند. شاید یک برد و یک تساوی هم در این دو بازی برای تیم ویسی که قدم به قدم به خلق شگفتی در پایان فصل نزدیک می شود خوب باشد.
ذوب آهنیحیی با ذوب آهن مثل فصل قبل خیلی بد آغاز کرد. اما این بار سعید آذری که جواب اعتماد فصل گذشته خود را گرفته بود، اجازه داد یحیی گل محمدی به کار خود ادامه دهد. یک برد خارج از خانه شیرین مقابل استقلال در تهران باعث شد ذوبی ها از آن وضعیت خارج شوند. تیم یحیی رفته رفته شکل فصل قبل خود را پیدا کرد و حتی پرسپولیس را هم در تهران شکست داد. سال قبل هم ذوب آهن پر فراز و نشب شروع کرد اما در انتها قهرمان جام حذفی کشور شد. ذوب آهن در ۳ هفته گذشته مقابل سایپا پیروز شده است و در برابر نفت و گسترش فولاد تساوی کرده است. تیم یحیی هم اکنون با ۱۵ امتیاز در رده چهارم است و رقیبی خطرناک برای ۳ تیم بالای خود به شمار می آید. در بین تیم های بالا نشین ۲ بازی آینده ذوب آهن به مراتب راحت تر است. آنها باید به مصاف تراکتور نسبتا ضعیف در این فصل و راه آهن بروند. شرایط بالای جدول به گونه ای است که یحیی و تیمش اگر مثل فصل قبل از بازی های حساس امتیاز بگیرند به راحتی می توانند صدر جدول را برای خود کنند.
صبای قمعلی دایی و صبای قم خیلی دیر برای لیگ آماده شدند. همین بهانه ای شد تا دایی ابتدای فصل نتایج ضعیف تیمش را توجیه کند. دایی در هفته های آغازین و بعد از نتایج نه چندان خوب برای تیمی که کلی بازیکن با تجربه در اختیار دارد، قول این را داد که اگر به این تیم فرصت بدهند، به مراتب بهتر خواهد شد. همین اتفاق هم افتاد. پیروزی مقابل فولاد و سپاهان و یک تساوی خارج از خانه ارزشمند برابر پرسپولیس در ۳ هفته اخیر صبا را با ۱۴ امتیاز در رده پنجم قرار داده است. این جایگاه برای علی دایی و تیمش مطمئنا خیلی با ارزش است. صبا که بدون ملی پوش بود و از تعطیلات لیگ بیشترین استفاده را برد، حالا دارد نتیجه می گیرد. شاگردان علی دایی در ۲ هفته آینده که باید به مصاف سایپا و تراکتور بروند مطمئنا می توانند از تحولات بالای جدول استفاده کنند و در این برهه حساس برای خود امتیازات بیشتری جمع کنند.
تراکتورسازی تبریزتونی اولیویرا و تیمش هنوز که هنوز است شاید در خلوت خود به داستان عجیب هفته آخر فصل گذشته فکر می کنند که چطور آنقدر دقیق جام قهرمانی از دستشان افتاد. انقدر دقیق که هنوز هم کسی اطلاعات دقیقی از آن اتفاقات ندارد. تراکتور این فصل با کوچ ستاره هایی مثل آندو تیموریان و ادینیو روبرو شد. برای تونی خیلی مهم است که این فصل بتواند اتفاقات تلخ فصل گذشته را جبران کند. تراکتور این فصل هم پر فراز و نشیب شروع کرد. برد برابر فولاد و سایپا و باخت برابر پرسپولیس در ۳ بازی گذشته تراکتور را تا پایان هفته نهم با ۱۳ امتیاز در رده نهم قرار داده است. بازی برابر ذوب آهن و صبا در دو هفته آینده مطمئنا برای تراکتور راحت نخواهد بود. ولی تیم تونی اگر می خواهد همه اتفاقات فصل گذشته را به دست فراموشی بسپارد و به سوی قهرمانی خیز بردارد باید بیشترین امتیاز ممکن را از بازی های خود بگیرد.
پرسپولیس تهرانشاگردان برانکو فصل را بسیار بد آغاز کردند. البته بد از نظر نتیجه. تیم برانکو خوب بازی می کند ولی در امر گلزنی موفق نیست و در مقابل خیلی راحت گل می خورد. در طول این ۹ هفته که از لیگ گذشته بار ها صدای اعتراض پرسپولیسی ها به داوری شنیده شده است. اعتراضی که حتی وارد بوده است اما نمی تواند دلیلی باشد برای نتیجه نگرفتن های تیم برانکو. پروفسور از همان ابتدای فصل ترکیب هجومی و جوانی را برای تیمش در نظر گرفت. شاید نتایج نسبتا ضعیف به دست آمده در ابتدای فصل هم می تواند تاوان همین جوانگرایی باشد. ولی حالا که رفته رفته جوانان پرسپولیس هم دارند جا میفتند، طرفداران هم به آینده تیمشان امیدوار شده اند. این امیدواری از نتایج ۳ هفته اخیر تیم حاصل شده است. دو برد خارج از خانه مقابل تراکتور و سیاه جامگان و یک تساوی خانگی برابر صبا، پرسپولیس را از آن وضع نا مناسب خارج کرده است و کمی اوضاعش را بهتر کرده است. سرخ ها در دو بازی آینده خود باید در تهران به مصاف ملوان و استقلال بروند. برد در این دو بازی هم می تواند تیم برانکو را در جدول بالا ببرد و هم می تواند روحیه بالایی به بازیکنان پرسپولیس ببخشد. البته نباید فراموش کرد که پرسپولیس این روز ها کاپیتان خود هادی نوروزی را در اختیار ندارد. کاپیتانی که از دنیا رفت و یکی از تلخ ترین تراژدی های فوتبال ایران را رقم زد، تاثر روحی منفی روی بازیکنان پرسپولیس گذاشته است. تاثیزی که در بازی مقابل صبا به خوبی مشهود بود و اگر برانکو و کادر فنی تیم فکری به حال آن نکنند، شاید در ادامه فصل صربه بزرگی به قرمز های پایتخت بزند. اگر چه کنار آمدن با غم از دست دادن هادی برای پرسپولیسی ها خیلی سخت است.
نفت تهرانداستان این فصل علیرضا منصوریان و تیمش تفاوتی اساسی با پارسال دارد. نفت فصل گذشته تا روز آخر مدعی اصلی قهرمانی بود و اتفاقا در آن اتفاقات عجیب و غریب ورزشگاه یادگار امام هم حضور داشت. نفت این فصل لیگ را اصلا خوب شروع نکرد. حضور این تیم در لیگ قهرمانان آسیا را می توان عامل این ناکامی دانست. اما حالا که این تیم از لیگ قهرمانان آسیا هم حذف شده است، به نظر تمام تمرکز بازیکنان نفت روی لیگ برتر و البته جام حذفی است. از طرفی رفتن بازیکنانی چون امین حاج محمدی، پادوانی، غلامرضا رضایی و کمال کامیابی نیا هم بی تاثیر روی افت نفت نبوده است. شاید تیم نفت با جذب بازیکنانی چون آلویس نانگ، کارلوس سانتوس، سید جلال حسینی و پیام صادقیان تا حدودی جای این بازیکنان را پر کرده باشد اما همانطور که خود علی منصور هم بار ها گفته است این بازیکنان جدید نیاز به زمان بیشتری دارند تا هماهنگ شوند. نفت در ۳ هفته گذشته با دو تساوی و یک برد خود را از رده پانزدهم جدا کرد و با ۹ امتیاز در رده سیزدهم قرار گرفته است. هر چند این دو پله صعود برای شاگردان منصوریان اصلا خوب نیست چون جای نایب قهرمان فصل گذشته لیگ و البته نایب قهرمان جام حذفی سال قبل اینجای جدول نیست. اگر آینده نفت را با توجه به حرف های منصوریان پیش بینی کنیم، باید منتطر باشیم که نفت در هفته های آینده به بالای جدول برسد و ماندگار شود. منصوریان اعتقاد دارد بازیکنان تیمش پتانسیل بالایی دارند و در ادامه لیگ مطمئنا بهتر خواهند شد.
منبع: خبر آنلاین

کد خبر: 9401
     
آی اسپورت
2015-10-23 00:23:20
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر