فهرست
نيمار‌؛ ستاره‌ای كه می‌خواهد شماره یک باشد
نيمار‌؛ ستاره‌ای كه می‌خواهد شماره یک باشد

نيمار‌؛ ستاره‌ای كه می‌خواهد شماره یک باشد

آی‌اسپورت- نیمار یک هنرپیشه واقعی است‌؛ او زمانی که با مسی در بارسلونا وقت می‌گذراند یک از خودگذشته به تمام معنا بود، البته او یک «خودخواهی» منحصر به ‌فرد هم دارد‌؛ ژنی که پیش‌تر در سانتوس خودش را نشان داده بود و دوباره این روزها، در پاری‌سن‌ژرمن، درونش متبلور شده است.

در بازی پی‌اس‌جی-لیون، نیمار با ادینسون کاوانی بر سر زدن یک ضربه پنالتی بگومگو داشت‌؛ درست 7 سال و 2 روز بعد از آنکه این بازیکن برزیلی که حالا تبدیل به گران‌قیمت‌ترین بازیکن دنیا شده، برای اولین بار برای زدن یک ضربه پنالتی بحثش شد، بعد از آن به جرگه بازیکنانی پیوست که خودخواهی‌شان گل می‌کند. ماجرا مربوط به 15 دسامبر 2010 است، آن روزها نیمار در سانتوس بازی می‌کرد و دوریوال جونیو هدایت این باشگاه برزیلی را به عهده داشت. او مانع این شد نیمار ضربه پنالتی سانتوس را بزند و نیمار عصبانی هم هرچه از دهانش درآمد خطاب به مربی‌‌اش به زبان آورد‌؛ رسماً حرف‌های او را گوش نکرد و با فحش به استقبالش رفت. رنه سیموئز که آن زمان مربی تیم رقیب یعنی اتلتیکو گوانینسه بود حرف‌های جالبی را درباره نیمار به زبان آورد: «در برزیل در حال ساختن یک هیولا هستیم. یک هیولای پرقدرت در زمین. جالب اینکه همه می‌گذاشته‌اند چنین هیولایی شکل بگیرد».

6 روز بعد از آن دعوا بر سر پنالتی، دوریوال جونیور از سانتوس اخراج شد: این حرکت معنی‌‌اش این بود که رئیس باشگاه سانتوس رسماً جانب بازیکنش را گرفت‌؛ پسر مستعدی که خوی شیطانی‌‌اش رو شده بود. موریسی رامالیو جانشین دوریوال جونیور در سانتوس شد و با نیمار کوپا لیبرتادورس در سال 2011 را به دست‌ آورد. به عقیده او یک مربی باید توان هضم کردن بخشی از خودخواهی‌های نیمار را داشته باشد.

«آشفته‌بازاری که درباره نیمار به راه انداخته شد تقصیر مربی تیم بود. او به طور مشخص تعیین نکرده بود چه کسی باید ضربات ایستگاهی و پنالتی را بزند و حالا باید مسئولیت اشتباهش را به گردن بگیرد». این جملات بخشی از صحبت‌های رامالیو، مربی سابق نیمار در سانتوس با شبکه تلویزیونی اسپرت تی‌وی است که مشخصاً اونای امری را در جریان دعوای کاوانی و نیمار مقصر می‌داند.

رئیس قبیله

مربی پاری‌سن‌ژرمن بعد از آن بازی در کنفرانس خبری اظهارات مبهمی را به زبان آورد. اونای امری گفت: «بازیکنان باید مثل جنتلمن‌ها برای زدن ضربه پنالتی به توافق برسند». و در ادامه هم اشاره کرد؛ «برای زدن ضربات پنالتی می‌خواهد هر دو بازیکن، ضربات را بین هم تقسیم کنند». در این فصل برای هر سه پنالتی که نصیب پاری‌سن‌ژرمن شده، «نی» به کاوانی نزدیک شده تا به او بگوید اجازه بدهد ضربه پنالتی را بزند ولی هر سه بار بی‌فایده بود. یک‌شنبه گذشته حتی صحبت‌های این دو بازیکن سر ضربه پنالتی کمی طولانی‌تر هم شد و در نهایت نیمار با قیافه‌ای درهم کاوانی را با ضربه پنالتی‌‌اش تنها گذاشت. ناراحتی نیمار چنان مشهود بود که تیاگو سیلوا، کاپیتان پاریسی‌ها به او نزدیک شد و در گوشش چند کلمه‌ای حرف زد تا آرامش کند. لدیو کارمونا، مفسر و مجری شبکه تلویزیونی اسپرت تی‌وی برزیل به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «فکر می‌کنم این داستان اختلاف نظر با کاوانی حضور نیمار در دل تیم را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و باعث می‌شود چهره تیم بیشتر فردی باشد تا گروهی. اگر دوباره شاهد تکرار چنین صحنه‌هایی در دل تیم باشیم، اوضاع از این هم بدتر می‌شود». نیمار که همین تابستان به جمع پاریسی‌ها پیوسته توسط برزیلی‌های این تیم از جمله دنی آلوس که یکی از دوستان صمیمی‌‌اش است حمایت می‌شود و به نوعی رئیس قبیله این برزیلی‌هاست. از طرف دیگر او در زمین مسابقه یک همراه دیگر هم برای خودش پیدا کرده: کیلیان امباپه‌؛ بعداز بازی با لیون، نیمار دو عکس از اینستاگرامش از امباپه فرانسوی گذاشته. از کاوانی چند تا؟ هیچی. در این میان، ماریو بالوتلی دیگر چهره دو ایکس لارج خودخواهی هم وارد صحنه شده و روی گزارش روزهای گذشته اکیپ که تیتر «شوک» را روی جلد برده، مطلبی کوتاه خطاب به نیمار نوشته: «اصلاً نیازی نیست از او تقاضا کنی پنالتی‌ها را بزنی».

رمونتادا و نفرت

نیمار از همین تابستان بعد تازه‌ای در زندگی حرفه‌ای‌‌اش پیدا کرده‌؛ او برچسب گران‌قیمت‌ترین بازیکن دنیا را دارد و برای ناصر الخلیفی، رئیس باشگاه پاری‌سن‌ژرمن «بهترین بازیکن دنیاست»، کسی که شایسته بردن توپ طلاست.البته نیمار برای ورودش به فوتبال اروپا آهسته میزان خودخواهی‌‌اش را نشان داد‌؛ او با احتیاط زیادی سال 2013 وارد بارسلونا شد و خودش را بازیکنی عنوان کرد که برای «یاد گرفتن» از الگوی حرفه‌ای‌‌اش «مسی» به این باشگاه آمده است. بعدها رابطه او با دو ضلع معروف مثلث MSN بهتر و صمیمی‌تر هم شد تا جایی که سال 2015 لوئیس انریکه، سرمربی وقت بارسا، درباره سه مهاجم تیمش صحبت جالبی را به زبان آورد: «آنها مؤدبانه با هم رقابت دارند تا هر طور شده هر کدام‌شان در هر بازی یک گل بزنند. اگر موفق به انجام چنین کاری نشوند، انگار جشن‌شان کامل نشده است». در بارسا مسی پنالتی‌زن اول بود ولی بعضی وقت‌ها به نیمار اجازه می‌داد این ضربات را بزند‌؛ لحظاتی که حس می‌کرد ضلع برزیلی بارسا به اعتماد به نفس نیاز دارد. این‌طوری «نی» هم از بچه جاه‌طلبی که همه چیز را برای خودش می‌خواست فاصله می‌گرفت. با این حال مطبوعات اسپانیا درست در لحظه حساسی خبر از رفتن نیمار از این باشگاه دادند‌؛ بعد از آن رمونتادای مشهور که بارسا بازی 4 بر صفر باخته به پاریس را 6 بر یک برد‌؛ نقش اول آن رمونتادا نیمار بود ولی فردای آن روز، رسانه‌ها، به جای اینکه عکس نیمار را کاور کنند تصویر خوشحالی مسی در آغوش هواداران بارسا را روی جلد بردند‌؛ همان جا بود که هیولای درون نیمار بیدار شد و او را به رفتن از بارسا تشویق کرد. این روزها بیش از هر زمان دیگری معلوم است «هیولا بیدار شده است».

سحاد فیروزی،خبروززشی

۱    
آی اسپورت
2017-09-23 18:07:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر