فهرست
صف طولانی طلبکاران در فیفا؛ بدهی استقلال 3.5 میلیاردتومان
صف طولانی طلبکاران در فیفا؛ بدهی استقلال 3.5 میلیاردتومان

صف طولانی طلبکاران در فیفا؛ بدهی استقلال 3.5 میلیاردتومان

آی اسپورت - بدهی‌های باشگاه استقلال به بازیکنان خارجی‌اش شاید در میان 20پرونده‌ شکایتی که علیه باشگاه‌های فوتبال ایران در فیفا به جریان افتاده، پرونده قطورتری باشد. باشگاه استقلال در میان بدهکاران باشگاهی که از سوی فیفا محکوم شناخته شده‌اند، پرونده قطوری دارد. آن بازیکنانی که از این باشگاه به فیفا شکایت کرده‌اند را می‌توان اینگونه در کنار هم قطار کرد؛ ساموئل، توزی، لیام ردی، گوران لاوره، کاروالیو و هلمکه. بازیکنانی که عموما هیچ کارآیی برای استقلال نداشته‌اند... در میان بازیکنانی که از استقلال به فیفا شکایت کرده‌اند، تنها جی‌لوید ساموئل توانست 3 فصل پی در پی در ترکیب آبی‌ها به میدان برود. جی لوید که تجربه بازی در لیگ برتر انگلیس را داشت و حتی زمانی با آندرانیک تیموریان نیز همبازی بود در میان شاکی‌ها بازیکن شاخص‌تری بود و در ترکیب آبی‌ها می‌درخشید. جریان دیگر بازیکنان اما فرق می‌کند. از توزی گرفته که ایران را ترک کرد و بدون اینکه اطلاعی بدهد دیگر در تمرینات استقلال حضور نیافت تا لیام ردی که در حد و اندازه دروازه‌بان‌های درجه 3 فوتبال ایران هم نبود تا گوران لاوره، کاروالیو و هلمکه که آنقدر در ترکیب استقلال بازی نکرده‌اند که شاید همین امروز خیلی‌ها از یادشان رفته باشد که چنین بازیکنانی در ترکیب آبی‌ها حضور داشته‌اند.
باشگاه استقلال در عقد قرارداد با این بازیکنان بیشتر فریب نام و سابقه آنها را خورده که شاید تصور می‌کرده می‌توانند باری را از روی دوش‌شان بردارند اما عملا هیچ کدام در ترکیب استقلال بازیکنان شاخصی نبوده‌اند. به جز ساموئل پنج بازیکنی که از استقلال شکایت کرده‌اند در واقع دارند پول مفت از این مملکت خارج می‌کنند که جا دارد نهادهای نظارتی به این مساله بپردازند و در آینده اجازه ندهند که به سادگی پای بازیکنان خارجی به فوتبال ایران باز شود. چنانچه رویکردها تغییر نکند همین بساط ادامه خواهد داشت و فوتبال ایران بخصوص باشگاه‌های بزرگی همچون استقلال و پرسپولیس متحمل ضررهای بیشتری هم خواهند شد. در شکایت خارجی‌هایی که برای فوتبال ایران دردسرساز شده‌اند، عوامل گوناگونی دخیل هستند. در درجه اول مسوولان نقل و انتقالاتی باشگاه‌ها هستند که ندانسته اقدام به جذب این بازیکنان می‌کنند.  سرمربی‌های تیم‌ها نیز کم تقصیر ندارند که به سادگی فریب نام این بازیکنان و سابقه‌شان را می‌خورند، ایضا مدیران باشگاه‌ها هم در این ماجرا دخیل هستند که به سادگی اجازه می‌دهند بخشی از سرمایه‌های این مملکت در اختیار بازیکنانی قرار بگیرد که از نظر فنی سطح بسیار نازلی دارند. چنانچه دقت و حساسیت بیشتری در خریدهای خارجی لحاظ شود دیگر شاهد چنین پرونده‌های قطوری در فیفا نخواهیم بود.
جزییات پرونده شاکی‌های استقلال
علی‌اصغر مانوسی‌فر، معاون بین‌المللی اتحادیه فوتبال ایران و مسوول رسیدگی به پرونده شکایت از باشگاه استقلال در فیفا در این باره توضیحاتی می‌دهد: «در حال حاضر پرونده شکایت شش بازیکن سابق استقلال در فیفا به مرحله نهایی رسیده است که این باشگاه در اسرع وقت باید در راستای پرداخت مطالبات این بازیکنان اقدام کند. چنانچه مشکلات با این بازیکنان حل و فصل نشود، استقلال با جرایم بیشتری از سوی فیفا مواجه می‌شود. استقلال پیش از این نیز در خصوص شکایات مطروحه از سوی کمیته تعیین وضعیت و سپس شورای حل اختلاف فیفا محکوم به پرداخت حق و حقوق بازیکنان خارجی شده بود.» مانوسی‌فر اعلام کرد: «متاسفانه در حال حاضر احکام نهایی شده است. پرونده این بازیکنان در مرحله بعدی به کمیته انضباطی فیفا ارجاع و این کمیته اختیار دارد که تنبیهات و مجازات‌هایی را لحاظ کند. البته در طول یک سال گذشته تلاش کرده‌ایم که این شکایات منجر به کسر امتیاز نشود. من تاکید دارم که باشگاه استقلال باید در راستای تامین بودجه لازم برای پرداخت به شاکی‌ها اقدام کند تا خدای نکرده کار به کسر امتیاز کشیده نشود.» مانوسی‌فر با اشاره به بازیکنانی که از استقلال به فیفا شکایت کرده‌اند، گفت: «جی لوید ساموئل، رودریگو توزی، لیام ردی، گوران لاوره، کاروالیو و هلمکه بازیکنانی هستند که از استقلال به فیفا شکایت کرده‌اند. این شکایات بالغ بر یک میلیون دلار آمریکا است و استقلال باید بدون فوت وقت بدهی به این بازیکنان را بپردازد.» با توجه به اظهارات مانوسی‌فر می‌توان نتیجه گرفت که باشگاه استقلال مبلغی بالغ بر 5/3 میلیارد تومان به بازیکنان خارجی‌اش بدهی دارد که باید در راه پرداخت آن اقدام‌های ضروری و اساسی را انجام دهد.

منبع: ایران ورزشی 

کد خبر:9402
     
آی اسپورت
2015-10-25 12:42:33
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر