فهرست
پدیده عجیب در فوتبال ایتالیا؛مربی ای که سر می برد
پدیده عجیب در فوتبال ایتالیا؛مربی ای که سر می برد

پدیده عجیب در فوتبال ایتالیا؛مربی ای که سر می برد

آی اسپورت - نیکولو اسپروتو، مدافع راست «آرتزو» که تابستان امسال به طور قرضی از کارپی به این تیم آمده، هرگز فکر نمی کرد که با ضبط کردن فریادهای بیرحمانه سرمربی تیمش در رختکن ، نه تنها او را به یک چهره جنجالی رسانه ای تبدیل کند، بلکه باشگاه تصمیم به اخراج خودش بگیرد. وقتی کاپوانو بعد از شکست آرتزو یک دیدار تمرینی، در رختکن شروع به تحقیر و تهدید بازیکنان کرد، اسپروتو موبایلش را روشن و صدای سرمربی را ضبط کرد. فایل صوتی در کوتاه ترین زمان ممکن به همه سایت های اینترنتی رسید و بعد از چند روز تحقیق، اسپورتو از تیم اخراج شد
* عجیب و غریب
آرتزو تیمی است در دسته سوم ایتالیا با یک مربی عجیب و غریب به نام اتزیو کاپوانو. چند هفته پیش، کاپوانو با یک کت و شلوار فیروزه ای رنگ در کنفرانس خبری حاضر شد و در پاسخ به سوال خبرنگاری که از او پرسیده بود چه تیمی را می خواهد در زمین ببیند، چنین پاسخی داد:«آرتزو تیم خوک هایی است که درحال رشد کردن هستند. به تدریج بهتر می شویم اما در حال حاضر بچه خوک هستیم. آرام آرام به خوک واقعی تبدیل می شویم». کاپوانو در حین زدن این حرف ها، با دست هایش ادای راه رفتن خوک درمی آورد. فدراسیون فوتبال ایتالیا یک سال به دلیل اینکه او، همزمان هدایت تیمهای پاگانزه و مسینا را برعهده داشت، محرومش کرد. کاپوانو وقتی سرمربی پوتنزا بود هم یک جمله تاریخی گفت:«نجات دادن این تیم از سقوط،کاری بود که مورینیو و فن خال هم نمی توانستند انجامش بدهند».
* دوست صمیمی مونته لا
این مربی پنجاه ساله، وقتی به خاطر آسیب دیدگی برای همیشه با زمین های فوتبال وداع کرد، تنها ۱۷ سال داشت. بعد از مدتی آنالیزور امپولی شد و همان جا با وینچنتزو مونته لا (که هنوز هم دوست اوست)، آشنا شد. کاپوانو مردی است که به مربیگری در تیمهای جنوبی ایتالیا شهرت دارد چون هدایت تیمهایی نظیر سورا، تارانتو، تراپانی، آلتامورا، یووه استابیا، مسینا و غیره را برعهده داشته است. تیمهایی که زمین های فوتبال شان چمن سبز ندارند، تقریبا هرگز در رختکن شان آب گرم پیدا نمی شود، عکس های قدیس های ایتالیایی به در و دیوار رختکن شان آویزان است، بوی روغن سوخته از همه جایش به مشام می رسد، تیمهایی که هواداران شان بعد از هر باخت، در پارکینگ منتظر بازیکنان و مربی هستند تا با آنها تسویه حساب کنند و خیلی زود عاشق شخصی با خصوصیات کاپوانو می شوند. کاپوانو وقتی مربی کازرتانا بود یک روز در کنفرانس خبری از کوره در رفت و پیراهنش را جلوی همه پاره کرد. او با شور و هیجانی باورنکردنی تیمهایش را هدایت می کند و هر بار که به او به خاطر تاکتیک های موفقش در زمین تبریک می گویند، با افسوس این جواب را تکرار می کند:«اگر در شمال ایتالیا مربیگری کرده بودم، زندگیم عوض شده بود اما خب در این سالها یاد گرفتم که با آب معدنی ماهی سرخ کنم».
* ملاقات با مورینیو
او در کلاس های مربیگری در کورچانو، نزد مورینیو رفت و به او گفت:«من با سیستم ۱-۱-۳-۵ هجومی بازی می کنم. شما هم در چلسی همین کار را می کردید، درسته؟» و ادامه داد«اگر شما آقای خاص هستید، من هم با توجه به قد و قواره ام آقای کوچک هستم». مورینیو نگاهی به این مرد جسور با هیکل ضمختش کرد و همان روز یکی از ۱۰۰ هزار بیننده ویدئوهای او روی یوتیوب شد.
* رسوایی «سر»بری
در شهر آرتزو همه او را می پرستند حتی وقتی جملاتی به زبان می آورد که فدراسیون آنها را توهین جنسیتی دانسته و برایش جریمه ۵ هزار یورویی در نظر می گیرد. کاپوانو بعد از ماجرای جنجالی ضبط صدایش در رختکن که گفته بود سرهای بازیکنان را همچون حیوان خواهد برید، به یک پدیده رسانه ای در فوتبال دنیا تبدیل شد:«شما یک مشت ... هستید! می فهمید یا نه؟ مایه خجالت و آبروریزی هستید ... من سرتان را می برم». ساعاتی بعد از انتشار این حرف ها، در شبکه های اجتماعی نظیر فیسبوک گروه «مراسم تشیع جنازه بازیکنان سربریده شده آرتزو» درست شد. کاپوانو به هیچ وجه از اینکه اسپروتو صدایش را ضبط و در اینترنت پخش کرد، خوشش نیامد:«من حتی اگر بخواهم، می توانم بازیکنم را زیر مشت و لگد بگیرم اما این چیزی است که هیچکس نباید از آن مطلع شود». در دنیای فوتبال هم به طور معمول، چنین اتفاق هایی چند سال بعد برملا می شوند. مثلا نیلس لیدهولم سرمربی رم، یک بار رامون تورونه را به دیوار دوش رختکن هل داد و مارچلو لیپی هم در رختکن یووه گردن ویری را گرفته بود.
* اعتماد به نفس بالا
چند روز بعد از این رسوایی، کاپوانو بدون هیچ شرم و حیایی درمورد رفتارهای غیرقابل قبولش گفت:«رختکن تیم مقدس است. هراتفاقی در آنجا می تواند رخ دهد. وقتی من آن روز با بازیکنان حرف می زدم، صدای یک پشه هم نشنیدم اما چند روز بعد حرف هایم در اینترنت بود. این اولین باری است که یک بازیکن به حریم رختکن من تجاوز می کند». رنتزو اولیویری، رییس انجمن مربیان فوتبال ایتالیا که به کاپوانو انتقادات شدیدی کرده بود هم از طعنه های او در امان نماند:«فکر می کردم رییس انجمن مربیان است، نه بازیکنان. او باید از من دفاع می کرد». کاپوانو در مورد جاسوس رختکن آرتزو هم گفت:«اسپروتو بازیکن خوبی است. هم تیمی هایش تلاش کردند از او حمایت کنند ولی بعد به درستی او را لو دادند. خودشان فهمیدند که این ماجرا ممکن بود عواقب بدتری داشته باشد. حالا همه تیم با من متحد است».
* مدیون اسپروتو
اگر صدای ضبط شده کاپوانو را بشنوید، نمی توانید متوجه شوید در حال خندیدن است یا گریه کردن. اسپروتو بهترین لحظه حرف های او را ضبط کرده و کاپوانو به جای اینکه سر او را بخواهد، باید مدیون بازیکنش باشد چرا که به لطف همین اقدام اسپروتو بود که برای اولین بار بعد از ۲۵ سال مربیگری در ایتالیا، مردم اسم او را شنیدند و در یک هفته اخیر به حدی در موردش حرف زده شده که اگر ۲۵ سال دیگر هم مربیگری می کرد، نمی توانست به این اندازه شهرت کسب کند. بعد از شنیدن این خبر بود که کاربران اینترنت بی وقفه روی ویدئوهای او کلیک کردند؛ از توهین جنسیتی به بازیکنان و خوک خطاب کردن شان تا سر و کله زدن با یک روزنامه نگار و احمق و عوضی خطاب قرار دادنش تا فحش و ناسزا در یک مصاحبه زنده تلویزیونی.

منبع: فوتبال ایرانی

کد خبر:9402
     
آی اسپورت
2015-10-26 14:00:50
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر