فهرست
در انتظار تهاجمی‌ترین دربی پایتخت: جنگجوهای بدون سپر
در انتظار تهاجمی‌ترین دربی پایتخت: جنگجوهای بدون سپر

در انتظار تهاجمی‌ترین دربی پایتخت: جنگجوهای بدون سپر

آی اسپورت - طارمی، رحمتی، حاج‌محمدی و کامیابی‌نیا. ستاره‌های دو کارته پرسپولیس و استقلال، در آخرین بازی تیم‌شان کارت زرد نگرفتند تا هر دو تیم با تمام قوا در دربی جمعه حاضر شوند. با تمام قوا و البته یک غایب بزرگ. غایبی که آرزوی چهارمین گلش در دربی، به حسرتی ابدی برای پرسپولیسی‌ها تبدیل شد. دربی 81، فردا با یک جای خالی و هزاران سکوی پر از تماشاگر برگزار خواهد شد. بازی که با توجه به نقاط ضعف و قوت دو تیم می‌تواند زیباترین دربی سال‌های اخیر باشد. چرا رویای دیدن یک دربی جذاب و پرگل، این بار واقعی‌تر از همیشه به نظر می‌رسد؟
گلزن و گل‌خور
استقلال با 18 گل زده،‌ بهترین خط حمله لیگ را در اختیار دارد و پرسپولیس با 15 گل، دومین خط حمله موفق لیگ است. سرخابی‌های پایتخت، با فاصله نسبتا زیاد نسبت به دیگر تیم‌ها صاحب قدرتمندترین خطوط حمله لیگ برتر هستند. پرسپولیس، تنها تیم لیگ پانزدهم است که در تمام بازی‌های این فصل گل زده و استقلال مظلومی، فقط در بازی با ذوب آهن نتوانست دروازه حریفش را باز کند. در عوض، هر دو تیم در خط دفاع مشکلات فراوانی دارند. پرسپولیس تا قبل از اوج گیری، بدترین خط دفاع لیگ بود اما در هفته‌های گذشته این عنوان را به فولاد و استقلال اهواز واگذار کرد. استقلال هم با وجود صدرنشینی در لیگ برتر، جایی بین بهترین خطوط دفاعی لیگ برتر ندارد. هر دو تیم در بازی آخرشان کلین شیت کردند اما قبل از آن، در دو بازی قبلی گل خورده بودند. با چنین آمارهایی، می‌توان انتظار دیدن یک دربی پرگل و غیر قابل پیش بینی را داشت. به شرط اینکه شب قبل از بازی، احتیاط جای شجاعت برانکو و مظلومی در هفته‌های گذشته را نگیرد.
گلزن و گل‌ساز
طارمی با توانایی پا به توپ، دریبل‌زنی و سرعت بالا، خصوصیات شبیه یک مهاجم کاذب دارد و سجاد شهباززاده، سلطان محوطه جریمه است. این فصل، هر دوی آن‌ها بر خلاف خصوصیات ذاتی‌شان کار کرده‌اند. طارمی با 6 گل زده در صدرجدول گلزنان لیگ برتر قرار دارد و اگر همه پنالتی‌هایی که بدست آورده را خودش می‌زد، می‌توانست آمار بهتری هم داشته باشد. در عوض، سجاد شهباززاده بعد بازگشت از مصدومیت دو پنالتی برای استقلال گرفته و در دو بازی آخر دو پاس گل داده تا گل‌سازترین بازیکن این فصل لیگ برتر باشد. از لحاظ آماری، مهاجمان هر دو تیم مهارنشدنی به نظر می‌رسند.
چهره ویژه
پرویز مظلومی برد ارزشمند در اصفهان را در بیش از ستاره‌های جوانش، مدیون مهدی رحمتی است. دروازه‌بانی که در نیمه اول بارها ناجی دروازه استقلال شد تا تیمش با اشتباهات بازیکنان حریف، یک برد ارزشمند بدست آورد. درخشش فوق العاده، یک روی سکه رحمتی است. دروازه‌بان استقلال هنوز روی ارسال‌ها ضعف دارد و 3 گل از 5 گل آخر پرسپولیس در لیگ برتر با ارسال از جناحین بدست آمده‌اند. پرسپولیس با داشتن رامین رضاییان، امید عالیشاه، فرشاد احمدزاده و احمد نوراللهی روی ارسال از جناحین حساب ویژه‌ای باز کرده و شاید ضعف رحمتی روی خروج‌ها در این بازی کار دست او بدهد. البته موفق‌ترین بازیکن پرسپولیس در سانترهای کوتاه و بلند، در بازی فردا غایب خواهد بود. هادی نوروزی.
هیجان دایی
روزبه چشمی، یکی از محصولات تیم‌های پایه پرسپولیس است که بعد از گذراندن دوران سربازی، توسط گل محمدی به تیم بزرگسالان برده شد. با این وجود، او خیلی زود سر از تیم رقیب درآورد. چشمی در مصاحبه‌های مختلف، دایی را مقصر جدایی از پرسپولیس دانسته و گفته بخاطر او مجبور شده این تیم را ترک کند. یک سال بعد از کنار گذاشتن چشمی، دایی احمد نوراللهی را برای پرسپولیس خرید. هافبکی که خیلی زود به یکی از مهره‌های کلیدی پرسپولیس تبدیل شد. تقابل چشمی جنگنده و نوراللهی خلاق، اهمیت ویژه‌ای برای دایی خواهد داشت. تقابلی که نشان می‌دهد انتخاب دایی درست بوده، یا او یک بازیکن بهتر را از دست داده و یک بازیکن ضعیف‌تر جایگزین کرده است.
معمای نوروزی
نبود هادی نوروزی علاوه بر جنبه احساسی، از لحاظ تاکتیکی هم یک معضل جدید برای پرسپولیس به وجود آورده است. برانکو بعد از فوت نوروزی، مقابل صبا محسن مسلمان و مقابل سیاه جامگان و ملوان، رضا خالقی‌فر را جانشین او کرد. عملکرد ضعیف خالقی‌فر در بازی با ملوان، برانکو را برای انتخاب ترکیب اصلی تیمش دچار تردید کرده است. مسلمان، خالقی‌فر، بن‌سون و علیپور گزینه‌های برانکو برای این پست هستند. گزینه‌های متنوع، با خصوصیات متفاوت. شاید گلزنی علیپور در آخرین دربی و بازی هفته گذشته با ملوان، او را به سورپرایز برانکو در بازی فردا تبدیل کند. در غیر این صورت، همچنان خالقی‌فر شانس اول بازی در ترکیب اصلی سرخپوشان خواهد بود.
نیمکت برنده‌ها
مظلومی تا قبل از سه گل ایمون زاید، مرد همیشه پیروز دربی‌های تهران بود. با وجود آن شکست، او هنوز با 4 برد از 6 بازی موفق‌ترین مربی استقلال در دربی پایتخت محسوب می‌شود. برانکو هم فقط یک بازی و یک برد در دربی دارد. تاریخ نشان داده مربیان خارجی پرسپولیس، معمولا نتایج بهتری مقابل استقلال می‌گیرند. مصطفی دنیزلی موفق‌ترین مربی پرسپولیس در دربی‌های لیگ برتری است و کرانچار، ژوزه، آری‌هان و حتی وینگادا با وجود عملکرد پرفراز و نشیب روی نیمکت پرسپولیس حداقل در دربی‌ها بدون شکست بوده‌اند. بگوویچ، تنها مربی خارجی پرسپولیس بود که دربی رفت لیگ سوم را به استقلال قلعه‌نویی باخت. فراموش نکنیم تنها باخت مظلومی در دربی هم توسط یک مربی خارجی رقم خورد. نکته مثبت اینکه بجز دربی جام ولایت، تمام بازی پرسپولیس و استقلال با حضور مظلومی یا برانکو برنده داشته و هیچکدام اهل مساوی نیستند.
هدیه پرسپولیس
تیم برانکو این فصل با 14 گل خورده، یکی از ضعیف‌ترین خطوط دفاعی لیگ برتر است. 9 گل از این 14 گل، با اشتباه مستقیم یکی از بازیکنان پرسپولیس بدست آمده‌اند. آخرین گلی که پرسپولیس خورده، بازی با سیاه جامگان بود که محسن بنگر اوت دستی حریف را با ضربه سر در محوطه شش قدم روی پای نقی‌زاده انداخت. پاس‌های کفشگری و کامیابی‌نیا به مهاجمان سپاهان، گل به خودی اومانیا در همان مسابقه و خروج اشتباه سوشا در بازی با ذوب آهن نمونه‌های دیگری از این اشتباهات فاحش هستند. برانکو در دربی، احتمالا مثل دو بازی اخیر از زوج بنگر و ماریچ استفاده می‌کند و نورمحمدی روی نیمکت می‌نشیند. بنگر در قلب خط دفاعی پرسپولیس مثل رحمتی در دروازه استقلال، شمشیر دو لبه است. مدافع بدون شکست پرسپولیس در دربی، بازی با ملوان فوق العاده بود اما سابقه او نشان می‌دهد در هر دقیقه از بازی، می‌تواند یک هدیه ارزشمند برای تیم حریف بفرستد.


نستوه بزرگی / فوتبال ایرانی
     
آی اسپورت
2015-10-29 20:27:19
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر