فهرست
یادداشت: از زاید تا بنگستون؛ وقتی «جان دو»ی خارجی مجازات می‌کند
یادداشت: از زاید تا بنگستون؛ وقتی «جان دو»ی خارجی مجازات می‌کند

یادداشت: از زاید تا بنگستون؛ وقتی «جان دو»ی خارجی مجازات می‌کند

آی اسپورت- تن‌پروری، طمع، تنبلی، نزاع، غرور، شهوت و حسادت. این ها «هفت»گناه کبیره‌ای است که در فیلم «هفت» صاحبانشان را به تیغ مرگ سپرد. هفت گناهکاری که اگرچه یک قاتل داشتند اما تمام اتفاقات به گونه‌ای رقم خورد که در نهایت گویی گناه قتل بر گردن «گناه»شان بوده است. به بیانی بهتر تناسب جالبی بین جرم و مجازات وجود داشت. کسی که تن‌پرور بود بر اثر زیاد خوردن مرد و کسی که ترسو بود،از ترس، کارهایی کرد که او را به مرگ می‌رساند.

نگاهی به دو دربی تراژیک پرویز مظلومی بیاندازیم. آن بازی که دو بر صفر بازی را جلو بود. به سمت سکوها برگشت و دست‌هایش را با پیام این که تشویقش کنند تکان داد. شاید در میان سکوهایی که مظلومی رو به آنها کرده بود یک « «جان دو»(قاتل فیلم هفت با بازی کوین اسپیسی) نشسته بود و منتظر بود او را به مجازات گناهش برساند. غرور یکی از گناه‌های آن لیست هفت آیتمی بود و قاتل فیلم هفت نقشش را به ایمون زاید واگذار کرد تا به بازی بیاید و مظلومی را بکشد و سه امتیازی را که عزیزتر از جانش بود از او بگیرد.

پرویز مظلومی از دیدار قبلی درس گرفت. تصمیم گرفت غرور را کنار بگذارد و با پیروزی تیمش مغرور نشود. به خاطر همین فقط بعد از این که گل برتری بازی را زد مغرور نشد. به جای غرور تصمیم دیگری گرفت. ترسید. غافل از این که ترس هم جزء همان لیست است. همان گناهان کبیره‌ای که صاحبش را مجازات می‌کند. همان تعویض از روی ترس ضربه اصلی را به تیم زد. پرسپولیس شد تیم برتر میدان و آنقدر توپ روی دروازه آورد که فرصت نفس کشیدن به حریف را نداد.

این بار شانس با مظلومی یار بود.پیکر استقلال با این که ضعیف شده بود اما هر طور شده بود داشت خودش را زنده به پایان خط می‌رساند. این بار قرار بود ترسو مجازات نشود اما گناه دوم اتفاق افتاد. همان زمان که مهدی رحمتی در اوج حملات پرسپولیس با یک ضربه یک دقیقه و 30 ثانیه روی زمین خوابید. حق با رحمتی بود. در این لیست هیچ نامی از دروغ و فریب نبرده بودند و به خاطر همین رحمتی فکر کرد مجازاتی در کار نیست. اما بود. مجازاتی متناسب با جرم. باز هم «جان دو» ظاهر شد. این بار هم یک بازیکن خارجی پیدا کرد و نقشش را به او داد. بنگستون بدون هیچ ضربه‌ای بدون هیچ تلاشی و بدون هیچ زحمتی استقلال را کشت تا باز هم نتوانیم اتفاق بازی را با هیچ توضیح و توجیه منطقی و عقلانی توجیه کنیم. مثل همان دربی 3 بر 2 که هیچ عقل و منطقی از پس توصیفش برنیامد.

پرویز مظلومی دوباره مرد و احتمالا این بار به آن لیست هفت نفره یک گناه دیگر را اضافه می‌کند تا برای دربی بعدی حواسش به آن باشد.
نیلوفر کنگرانی
  ۲۱  
آی اسپورت
2015-10-30 21:12:17
نظر دهید

۲۱ نظر
-
جمعه ۸ آبان ۱۳۹۴، ۲۱:۱۴
اگه برزای میرفت جای شهباز زاده بی خاصیت 3 امتیاز و اس اس میگرفت
گتاب سیتی
جمعه ۸ آبان ۱۳۹۴، ۲۱:۱۴
عجب متنی....
محمد
جمعه ۸ آبان ۱۳۹۴، ۲۱:۲۰
جالب بود
-
جمعه ۸ آبان ۱۳۹۴، ۲۱:۲۰
رحمتی رکوردار گل خوردن از بازیکن های خارجیه. 4 گل داخل دربی از بازیکن های خارجی دریافت کرده
-
جمعه ۸ آبان ۱۳۹۴، ۲۱:۲۱
درود بر شرف نویسنده این مطلب که حق مطلب رو ادا کرد
حامی
جمعه ۸ آبان ۱۳۹۴، ۲۱:۲۲
باحال بود
-
جمعه ۸ آبان ۱۳۹۴، ۲۱:۲۴
اون صحنه ای که رحمتی زبون در آورد رو دیدین ؟؟؟؟؟ خدا رحمتی رو تنبیه کرد
ابوالفضل مرادی
جمعه ۸ آبان ۱۳۹۴، ۲۱:۲۶
خوب بود
-
جمعه ۸ آبان ۱۳۹۴، ۲۱:۳۴
درود بر شما خانم کنگرانی...
گتاب سیتی
جمعه ۸ آبان ۱۳۹۴، ۲۲:۲۲
ورود6تایی ها ممنوع!/کنسرو استقلال به بازار آمد،90دقیقه در قوطی/رحمتی زیر سرم،به گفته شاهدان او اعتراف کرده که اونجوری که من رو به توپ بستن مجلس رو به توپ نبستن/طنز روز؛وقتی پرویز توپ می بینه جیغ میزنه!/رکورد گینسی پرویز:6دفاع وسط در یک بازی/جدیدترین تاکتیک فوتبال:11-0-0/آیا می دونستی آخرین باری که استقلال ما رو برد پرویز سبیل داشت؟!/درخواست مظلومی از برانکو بین 2نیمه:ماریچ رو بده بذاریم دفاع!/اتوبوس ایرانی جدیدترین فیلم پرویز خان/هر جا سخن از ترسیدن است نام مظلومی می درخشد/دقیقه نود وnام!/رحمتی دمت گرم بیشتر وقت کشی میکردی/مظلومی دربی رو میبره به شرطی که مربی حریف خارجی نباشه و بازیکن خارجی نیاره
-
جمعه ۸ آبان ۱۳۹۴، ۲۲:۴۴
قشنگ نوشته نویسنده
-
جمعه ۸ آبان ۱۳۹۴، ۲۳:۰۸
لنگیا
Usof
جمعه ۸ آبان ۱۳۹۴، ۲۳:۱۲
مرسی بابت متن...همین دیروز برای چهارمین بار داشتم seven میدیدم:)))حق پرسپولیس بدون شک برد بود
-
جمعه ۸ آبان ۱۳۹۴، ۲۳:۲۷
ایوللللل. خیلی حال کردم :d
یک هوادار
جمعه ۸ آبان ۱۳۹۴، ۲۳:۳۵
فوق العاده بود
یک هوادار
جمعه ۸ آبان ۱۳۹۴، ۲۳:۳۵
فوق العاده بود
-
جمعه ۸ آبان ۱۳۹۴، ۲۳:۵۶
خیلی متن خوبی بووود.دمت گرم666
عباس
شنبه ۹ آبان ۱۳۹۴، ۰۰:۰۷
ایول نیلوفر خیلی جالب فیلم فینچر رو ربط دادی به دربی
-
شنبه ۹ آبان ۱۳۹۴، ۰۱:۱۴
خیلی متن خوبی بود خانم کنگرانی زنده باشی
ضمنا من یه نکته رو تو دلمه باید بگم : یکبار پای متن شما کامنت نسبتا غیر مودبانه ای گذاشتم که بعدا پشیمون شدم بابتش معذرت می خوام امیدوارم منو ببخشید
sara
شنبه ۹ آبان ۱۳۹۴، ۰۱:۵۷
دوست بی نام ستقلالیمون چه برداشت سطحی کردن از متن
خیلی هم عالی بود
ینی چند ثانیه بعد گل مظلومی شروع کرد تعویض کردن
اخه اینقد ترسو و محافظه کار؟
امید
شنبه ۹ آبان ۱۳۹۴، ۱۲:۴۲
مرسی بابت متن عالی شما هنرمندی
مشتاق شدم فیلم ببینم
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر