فهرست
مظلومی ترسید؟ جوانان استقلال، قربانیان دربی
مظلومی ترسید؟ جوانان استقلال، قربانیان دربی

مظلومی ترسید؟ جوانان استقلال، قربانیان دربی

آی اسپورت - خط خوردن نام فرشید اسماعیلی از لیست 18 نفره بازیکنان استقلال، یکی از عجیب‌ترین تصمیم‌های پرویز مظلومی در آستانه دربی بود. بازیکنی که می‌توانست به یکی از سورپرایزهای مظلومی برای دربی 81 تبدیل شود، از لیست 18 نفره استقلال هم خط خورد تا حتی شانس بازی کردن به عنوان یار تعویضی را هم نداشته باشد! این در حالی است که حضور اسماعیلی به عنوان بازیکن فیکس در ترکیب استقلال مقابل سپاهان، نوید تولد استعدادی نو در میان استقلالی‌ها را می‌داد که حاصل از جوانگرایی پرویز مظلومی بود.
اصلاً بازی دادن به فرشید اسماعیلی در بازی با سپاهان بود که استقلالی‌ها و کارشناسان فوتبالی را به تحسین جوانگرایی مظلومی واداشته بود. موضوعی که به اعتقاد همان کارشناسان یکی از اصلی‌ترین دلایل پیروزی استقلال در بازی با سپاهان به حساب می‌آمد. فرشید اسماعیلی در بازی با سپاهان به جز چند پاس اشتباه، آن هم در اواسط نیمه دوم که به تعویضش با برزای انجامید، در سایر دقایق بازی، فوتبال تأثیرگذاری را برای استقلال به نمایش گذاشته بود. همین موضوع هم باعث می‌شد که این بازیکن را بهترین‌های مسابقه با سپاهان بدانند.
علاوه بر عملکرد فنی اسماعیلی، موضوعی که درباره او مورد توجه قرار می‌گرفت، کنترلی بود که این بازیکن جوان در مسابقه حساس با سپاهان بر احساسات خود داشت. با اینکه او نخستین حضورش در ترکیب ثابت استقلال را تجربه می‌کرد و حریف قدری چون سپاهان را پیش روی خود می‌دید اما اسیر استرس‌ها و حساسیت‌های بازی نشد و اشتباهاتی از این دست نداشت. به همین خاطر بود که به نظر می‌رسید بازی مقابل سپاهان آزمون خوبی برای اسماعیلی بوده تا مظلومی ریسک بازی دادن به او در آزادی و مقابل پرسپولیس را به جان بخرد. ضمن اینکه سایر جوان‌های استقلال مثل بهنام برزای و محسن کریمی هم در بازی با سپاهان پاسخ خوبی به اعتماد مظلومی بود که به اعتقاد خیلی از کارشناسان اگر در دربی هم ادامه پیدا می‌کرد می‌توانست بازی زیباتری را برای آبی‌پوشان رقم بزند. مظلومی اما با خط زدن نام فرشید اسماعیلی از لیست 18 نفره و قرار ندادن بازیکنان جوانش در ترکیب ثابت تیم، نشان داد که هنوز نمی‌تواند کاملاً مدعی جوانگرایی باشد! او در واقع با این کار به ابهامی که درباره اجبار یا تمایل به جوانگرایی در او وجود داشت پاسخ روشنی داده است. طوری که حالا می‌توان گفت که استفاده مظلومی از جوان‌های تیمش بیشتر از اینکه خود خواسته و برخاسته از اعتقادات فنی او باشد، بسته به یکسری الزامات و اجبارها بوده است. او در بازی با سپاهان به این خاطر از جوان‌ها استفاده کرد که بابت محرومیت 5 تن از بازیکنانش برای دربی نگران بود و حاضر نبود فشار بازی را روی دوش بازیکنانی بیندازد که در معرض محرومیت بودند. به همین خاطر به اجبار به استفاده از جوان‌ها روی آورد. او اما اعتماد به این مهره‌های کارآمد را در دربی ادامه نداد! البته که خواه ناخواه دربی با هر مسابقه دیگری تفاوت‌های خاص خود را دارد اما جوان‌های استقلال بارها به سرمربی خود ثابت کرده‌اند شایستگی این را دارند که در بازی‌های حساس به کمک تیم خود بیایند! شاید اگر فرشید اسماعیلی از ترکیب 18 نفره استقلال خط نمی‌خورد حتی می‌توانست به‌عنوان یار تعویضی به کمک استقلالی‌ها بیاید و با انگیزه‌ای که داشت بدون شک می‌توانست یکی از بهترین بازی‌های خود را به نمایش بگذارد. درست مثل فرصتی که در پرسپولیس از سوی حمید درخشان در اختیار نوراللهی قرار گرفت و این بازیکن جوان که برای اولین بار دربی را تجربه می‌کرد با بازی خوبی که از خود ارائه داد، پاسخ اعتماد سرمربی‌اش را داد. شاید این دربی هم فرصت خوبی بود تا مظلومی با اعتماد به جوان‌های تیمش، آنها را از نظر انگیزه و روحیه برای ادامه فصل بیمه کند و نشان دهد که واقعاً به جوانگرایی اعتقاد دارد اما حساسیت‌های خاص دربی‌ها همیشه قربانی‌هایی می‌گیرد که این‌بار جوان‌های استقلال بزرگترین قربانی آن بودند.

منبع: ایران ورزشی

کد خبر:9402
  ۱  
آی اسپورت
2015-10-31 12:50:26
نظر دهید

۱ نظر
-
شنبه ۹ آبان ۱۳۹۴، ۱۳:۳۳
فقط بهنام برزای
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر