فهرست
از زاید تا بنگستون؛ وقتی «جان دو»ی خارجی مجازات می‌کند
از زاید تا بنگستون؛ وقتی «جان دو»ی خارجی مجازات می‌کند

از زاید تا بنگستون؛ وقتی «جان دو»ی خارجی مجازات می‌کند

آی اسپورت- تن‌پروری، طمع، تنبلی، نزاع، غرور، شهوت و حسادت. این ها «هفت»گناه کبیره‌ای است که در فیلم «هفت» صاحبانشان را به تیغ مرگ سپرد. هفت گناهکاری که اگرچه یک قاتل داشتند اما تمام اتفاقات به گونه‌ای رقم خورد که در نهایت گویی گناه قتل بر گردن «گناه»شان بوده است. به بیانی بهتر تناسب جالبی بین جرم و مجازات وجود داشت. کسی که تن‌پرور بود بر اثر زیاد خوردن مرد و کسی که ترسو بود،از ترس، کارهایی کرد که او را به مرگ می‌رساند.

نگاهی به دو دربی تراژیک پرویز مظلومی بیاندازیم. آن بازی که دو بر صفر بازی را جلو بود. به سمت سکوها برگشت و دست‌هایش را با پیام این که تشویقش کنند تکان داد. شاید در میان سکوهایی که مظلومی رو به آنها کرده بود یک « «جان دو»(قاتل فیلم هفت با بازی کوین اسپیسی) نشسته بود و منتظر بود او را به مجازات گناهش برساند. غرور یکی از گناه‌های آن لیست هفت آیتمی بود و قاتل فیلم هفت نقشش را به ایمون زاید واگذار کرد تا به بازی بیاید و مظلومی را بکشد و سه امتیازی را که عزیزتر از جانش بود از او بگیرد.

پرویز مظلومی از دیدار قبلی درس گرفت. تصمیم گرفت غرور را کنار بگذارد و با پیروزی تیمش مغرور نشود. به خاطر همین فقط بعد از این که گل برتری بازی را زد مغرور نشد. به جای غرور تصمیم دیگری گرفت. ترسید. غافل از این که ترس هم جزء همان لیست است. همان گناهان کبیره‌ای که صاحبش را مجازات می‌کند. همان تعویض از روی ترس ضربه اصلی را به تیم زد. پرسپولیس شد تیم برتر میدان و آنقدر توپ روی دروازه آورد که فرصت نفس کشیدن به حریف را نداد.

این بار شانس با مظلومی یار بود.پیکر استقلال با این که ضعیف شده بود اما هر طور شده بود داشت خودش را زنده به پایان خط می‌رساند. این بار قرار بود ترسو مجازات نشود اما گناه دوم اتفاق افتاد. همان زمان که مهدی رحمتی در اوج حملات پرسپولیس با یک ضربه یک دقیقه و 30 ثانیه روی زمین خوابید. حق با رحمتی بود. در این لیست هیچ نامی از دروغ و فریب نبرده بودند و به خاطر همین رحمتی فکر کرد مجازاتی در کار نیست. اما بود. مجازاتی متناسب با جرم. باز هم «جان دو» ظاهر شد. این بار هم یک بازیکن خارجی پیدا کرد و نقشش را به او داد. بنگستون بدون هیچ ضربه‌ای بدون هیچ تلاشی و بدون هیچ زحمتی استقلال را کشت تا باز هم نتوانیم اتفاق بازی را با هیچ توضیح و توجیه منطقی و عقلانی توجیه کنیم. مثل همان دربی 3 بر 2 که هیچ عقل و منطقی از پس توصیفش برنیامد.

پرویز مظلومی دوباره مرد و احتمالا این بار به آن لیست هفت نفره یک گناه دیگر را اضافه می‌کند تا برای دربی بعدی حواسش به آن باشد.
  ۹  
آی اسپورت
2015-10-31 16:33:10
نظر دهید
۹ نظر
ehsan
يكشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۴، ۰۲:۰۶
چه تشبیه درستی ...
یاشار
يكشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۴، ۱۶:۰۳
بسیار لذت بردم از این متن زیبا
متشکرم
وحید
يكشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۴، ۱۶:۴۰
عالی بود... عالی....
-
يكشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۴، ۱۹:۲۶
مقاله بسیار زیبایی بود خانم کنگرانی
سالار
دوشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۴، ۱۴:۳۸
بیست ،عالی
-
شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۴، ۰۲:۵۸
یکی از مسخره ترین تحلیل ها و متن های فوتبالی که تو عمرم دیدم. اولا رحمتی فریب نداد اگه دقیق نگاه میکردی( که احتمالا تو اون لحظه از استرس و ناراحتی باخت تیم محبوب در حال جویدن ناخن بودی و ندیدی) متوجه میشدی نورمحمدی لگد زد و داورم بهش کارت زرد داد پس اصلا فریبی در کار نبود و قصه شما رفت هوا.
ثانیا اگر تاحالا فوتبال دیده بودی میفهمیدی خوابوندن جریان بازی تو اون دقیقه یه کار مرسومه حتی تو فینال جام جهانی هم میتونی ببینی. استقلال و رحمتی به هیچ وجه وقت کشی نکردن و روح بازی رو نکشتن.
ثالثا به نظر میاد با این تحلیل آب دوغ خیاری و تخیلی شما اگه نقد فیلم کنی شاید موفق تر باشی
-
پنجشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۴، ۲۰:۵۶
اولین مقاله زیبای شما بود خانم مرسی
44444
يكشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۴، ۰۰:۰۶
خیلی متن مسخره ای... گذشته از این کی میگه مظلومی با این مساوی مرده.. شما بهتر بری واسه بازی برگشت یه فکری بکنی این بار کمر بنگسون شما رو نجات داد بازی برگشت یه خارجی دیگه پیدا کنید براتون قهرمان بازی در بیاره ما استقلالی مظلومی رو دوست داریم.. شما برو بمیر با این متن مسخرت.. افتاد!!!!
Κιαη
پنجشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۴، ۰۱:۳۹
استقلال مثل تیم محبوب شما حقیر نیست ک از لفظ کشته شدن براش استفاده میکنی...کشته و مرده تیمیه ک با ی مساوی هوادارانش چنان از خود بیخود میشن ک تا چند روز نمیدونن چیکار کنن...پرویز مظلومی اگه با ی مساوی بمیره پس بااون چهارتای پیاپی باید کل دودمان تیم محبوب شما کشته بشن ک هیچ...هفت کفن هم باید پوسونده باشن...البته حق دارید ی متن سرشار از عقده رو بنویسید چون مظلومی کم بلا سرتون نیاورد....4دربی پیاپی ...4شکست در یک سال...7گل خورده و بدون گل زده....شاید من جای شما بودم عقده گشاییم بیش ازاین بود خانم
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر