فهرست
آخرین وضعیت حق پخش؛ سیما مذاکره هم نمی‌کند!‌
آخرین وضعیت حق پخش؛ سیما مذاکره هم نمی‌کند!‌

آخرین وضعیت حق پخش؛ سیما مذاکره هم نمی‌کند!‌

آی اسپورت – ماجرای حق پخش تلویزیونی مسابقات فوتبال هر از گاهی مطرح می‌شود و چند روز سر و صدا درست می‌کند. به این امید که مدیران سیما راضی به پرداخت این حق «ناحق شده» بشوند. مدیران فدراسیون فوتبال هم هر بار مصاحبه می‌کنند فقط ابراز امیدواری می کنند. اما حالا مشخص شده که مدیران سیما حتی در فرصت تعیین شده توسط مجلس شورای اسلامی به پای میز مذاکره هم نیامده‌اند. حرف‌های هدایت الله ممبینی عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال را در این باره بخوانید:

-همه جای دنیا نزدیک به 70 درصد درآمدهای فوتبال از پخش تلویزیونی است. تمام دنیا با این برنامه و سازوکار پیش می‌روند، اما متأسفانه صداوسیما راضی به دادن حقوق فوتبال نیست. باشگاه‌های ما در حال متضرر شدن هستند و ببینید در لیگی که اسم آن حرفه‌ای است، چه مشکلاتی وجود دارد. خیلی از تیم‌های ما در آستانه حذف از لیگ قهرمانان آسیا هستند و امیدوارم مسئولان صداوسیما حق فوتبال را بدهند تا بیشتر از این متضرر نشویم.

-بخش بزرگی از تشکیلات فوتبال ما باشگاه‌ها هستند که مدیران آنها فشار زیادی به فدراسیون و سازمان لیگ می‌آورند که چرا حقوق‌شان از محل حق پخش تلویزیونی پرداخت نمی‌شود. مدت‌هاست در حال مذاکره در این خصوص هستیم. آقایان علی‌عسگری و شهریاری هم از صداوسیما خیلی به‌دنبال این هستند در این خصوص به نتیجه برسیم، اما هنوز راهکاری پیدا نکرده‌اند.

-راهکار این موضوع که واضح و مشخص است. ما می‌خواهیم با صداوسیما و مجلس شورای اسلامی در کنار هم به موضوعی قانونی و مصوب برسیم. کارگروهی هم برای این موضوع در مجلس تشکیل شده که آقای مطهری ریاست این کارگروه را به عهده دارد و موضوع را به صورت جدی پیگیری می‌کنند. با این حال مدت زمانی که این کارگروه برای صداوسیما تعین کرده بود تا پای میز مذاکره بیایند، به اتمام رسید و آنها نیامدند. فکر می‌کنم این تاریخ هم 20 مهرماه بود.

-موضوع فقط مربوط به باشگاه پرسپولیس نیست و خیلی از باشگاه‌ها در این خصوص فشار آورده‌اند. باشگاه‌ها می‌گویند اگر قرار است حق پخش پرداخت نشود، دیگر اجازه نمی‌دهیم دوربین‌های تلویزیونی وارد ورزشگاه شوند، چون فوتبال برای ماست و به این شکل نمی‌خواهیم پخش شود. ما منتظر هستیم که راه حلی پیدا کنیم تا باشگاه‌ها از این تصمیم سخت خودشان کوتاه بیایند و بازی روز پنجشنبه هم پخش زنده شود.

-این تصمیم باشگاه‌ها به دلیل مشکلات زیادی است که با آن دست و پنجه نرم می‌کنند و فشار زیادی روی آنهاست. همانطور که گفتم این فشارها باعث شده خیلی از تیم‌ها خطر حذف از آسیا را حس کنند که این مسئله ضربه بزرگی هم به فوتبال کشور وارد خواهد کرد. امیدواریم که این مشکل حل شود و من هم از مسئولان صداوسیما استدعا دارم با یک تعامل خوب به فوتبال کمک کنند.

۴ ۷  
آی اسپورت
2017-10-24 10:52:00
نظر دهید

۷ نظر
علی
سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶، ۱۱:۰۲
ببین دار و دسته فردوسی پور و ...چه پولی به جیب می زنند!
امید از تفت
سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶، ۱۳:۲۲
راه ندادن دوربین ها زمانی فایده داره که راه حل جایگزین داشته باشند. خوب دوربین را راه ندادین آخرش چی!!؟ اگه عرضه دارید اول حق پخش را به یه شبکه خارجی بفروشید مطمئن باشید کمترین مبلغ برای لیگ ایران 50 میلیون دلار پول میدند. کسایی که ماهواره دارند از ماهواره می بینند کسانی هم که ندارند همه دیگه لپ تاپ و اینترنت پرسرعت دارند که می تونند به صورت اینترنتی تماشا کنند. اون وقت ببینید صداوسیما به غلط کردن میفته. الان که یه بازی راه نمیدید یه پوزخند می زنند و از کنارش رد می شوند چون می دونند یه هفته جلوی دوربین ها را می گیرند، دو هفته جلوی دوربین ها گرفته میشه هفته سوم دیگه خبری نیست.
۴
Saadi
سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶، ۱۳:۴۸
باشگاه پرسپولیس باید به شبکه های تلویزیونی اینترنتی مثل آنتن پخش دربی رو بفروشه و آنتن هم از طریق فروش بازی به کاربران خود سود کند به همین راحتی
۲ ۱
م.
سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶، ۱۴:۰۵
کامنت شما معقولتر از بقیه نوشته ها بود. با این حال سوالی که از شما باید پرسید اینه بازگشت سرمایه برا امثال انتن ایا میتونه محقق بشه که بخواد همچین کاری کنه؟

اگه قراره ۲۰۰ میلیارد به فدراسیون بده و سی تا چهل میلیاردم خرج زیرساخت و اجرا کنه ، ایا با در نظر گرفتن سود بیست درصدی، این کسب و کار بازگشت ۳۰۰ میلیاردی برای مالک انتن خواهد داشت؟

با قیمت فعلی این سایتهای ای پی تی وی که سالی ۱۰۰ تومن میشه ، باید حداقل سه میلیون اشتراک قانونی خریداری بشه! حالا بحث دور زدن این خرید قانونی هم مطرحه، ساده ترینشم اینه که یکی میخره و چندین نفر دورهم ببینن، فنی ترش سرورهای واسطست که مثل بحث اکانت ماهواره میتونن یه اکانت قانونی رو به چند هزار نفر بفروشن با قیمت کمتر و ....
۴
Saadi
سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶، ۱۳:۴۸
باشگاه پرسپولیس باید به شبکه های تلویزیونی اینترنتی مثل آنتن پخش دربی رو بفروشه و آنتن هم از طریق فروش بازی به کاربران خود سود کند به همین راحتی
SA ADI در جواب م
سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶، ۱۵:۱۰
به نظر من باشگاه باید با سایت آنتن به صورتی درصدی از فروش پخش دربی شریک بشه مثلا 60 به 40 اینجوری صدا و سیما مطمئن میشه که دیگه به هیچ وجه نمیتونه فوتبال مفتی پخش کنه و از اونطرف ما ها که دسترسی به ورزشگاه نداریم میتونیم فوتبال نگاه کنیم.
۱
م.
سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶، ۱۷:۱۷
لیگ ایران فقط دربی نیست و اگه حق پخش قراره واگذار بشه باید همه بازی ها رو پوشش بده.

صدا و سیما کاملا مطمئنه که هیچ شرکتی زیربار خواست فدراسیون نمیره برای دریافت ارقام مدنظر سازمان لیگ! اینکه پرسپولیس و استقلال فقط به فکر خودشون باشن عجیب نیست ولی فدراسیون باید مراقب حقوق باقی تیمها هم باشه.

این رو هم بیاد داشته باشید که قرارداد کلان تبلیغات محیطی با پتانسیل دیده شدن از صفحه تلویزیون 80 میلیونی بسته میشه و اگه محدود به جمعیتی خیلی کوچک بشه که از سایتهای اینترنتی استفاده میکنن اسپانسر تیمها و تبلیغات محیطی هم پا پس میکشن! که بیشترین ضرر از این قضیه رو تیمهای شهرستانی و کوچک میبینن که نه درامد انچنان از این سایتای اینترنتی خواهند داشت و نه نه اب باریکه حاصل از تبلیغات محیطی دیگه گیرشون میاد!
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر