فهرست
اسدی: متاسفم که فرگوسن چنین شاگردی داشته است
اسدی: متاسفم که فرگوسن چنین شاگردی داشته است

اسدی: متاسفم که فرگوسن چنین شاگردی داشته است

آی اسپورت - برای واکاوی دلایل مهم‌ترین درگیری و دعوای روزهای اخیر فوتبال ایران، هیچ نیازی نیست به گذشته‌ای خیلی دور بازگردیم. داستان از یک جلسه خصوصی بین سرمربی تیم ملی و دبیرکل فدراسیون فوتبال شروع شد و به امروز رسید. دعوایی که البته در رسانه‌ها بیشتر نمود دارد و به نظر می‌رسد از واژه‌هایی استفاده می‌شود که کمکی به «منافع فوتبال» نمی‌کند.
تیم ملی کمتر از دو هفته دیگر مقابل ترکمنستان بازی دارد اما گویا جنگ «نیابتی» برای انتخابات فدراسیون فوتبال، ماه‌ها قبل از روز موعود آغاز شده است. نقطه ارتباط و مفهومی برای ورود به این پرونده این است که به نظر می‌رسد علیرضا اسدی نه به دلیل موجودیت خود، بلکه به خاطر جایگاهی که در مهم‌ترین فدراسیون ورزشی کشور دارد، مورد هجمه مخالفانی قرار گرفته که از اختلافات این مدیر با کارلوس کی‌روش نهایت استفاده را می‌برند تا مقدمات حذف اسدی را از فوتبال ایران فراهم کنند. آنها برای این هدف باید رقبا را از همین حالا از میدان به در کنند و دبیرکل فدراسیون فوتبال یکی از آنهاست.
«بهتر است شاگرد فرگوسن حد و حدود خودش را خوب بداند و در اندازه‌ای که هست صحبت کند. نه بزرگ‌تر از آن!» این جملات مردی است که امروز فشارها برای برکناری‌اش از صندلی دبیرکلی فدراسیون فوتبال به اوج خودش رسیده است. این گزارش تلاش می‌کند در این گزارش و بر اساس گفت‌وگوی اختصاصی با دبیرکل، زوایای پنهان بزرگ‌ترین حاشیه روز فوتبال کشور را بررسی کند و روی نقاط تاریک این اتفاقات نور بیندازد. برای تشریح حوادث پشت پرده اما باید روی دو جمله علیرضا اسدی به شکلی ویژه تامل کرد.
اول: « متاسفم که برخی می‌خواهند از برخی سناریوها به عنوان سپر استفاده کنند. اساسا عده‌ای می‌خواهند دعوا راه بیندازند تا به اهداف شخصی‌شان برسند. معتقدم کسانی که پشت صحنه هستند علاقه‌مندند که این حرف‌ها زده شود چون سودشان در طرح این حرف‌هاست. عده‌ای که منافع‌شان را در اختلاف و سناریونویسی می‌بینند به تیم و فدراسیون فو‌تبا‌ل آسیب می‌زنند. معتقدم سوءتفاهمی که در ذهن کی‌روش شکل می‌گیرد ناشی از قضاوت خود او نیست این دیگران هستند که این مسائل را در ذهن او شکل می‌دهند. به سناریونویسان هشدار می‌دهم که مراقب رفتارشان باشند. روزی نقش این آدم‌ها افشا خواهد شد. آن وقت است که به صداقت گفتار من پی خواهید برد.»
دوم: « استعفای من از فدراسیون پزشکی ورزشی خواب را از چشم بعضی‌ها که سعی می‌کنند خودشان را ناجی و دلسوز فوتبال ایران به مردم نشان بدهند، ربوده است. در واقع مصاحبه‌ها و اظهارنظرها و رفتار بعضی از آدم‌ها به خوبی نشان می‌دهد که آنها پروژه‌های انتخاباتی خود را آغاز کرده‌‌اند. بحث به وجود آمده بین من و کی‌روش هم یکی از خواسته‌های آنها برای رسیدن به این هدف‌شان است. اما از همین تریبون پیغامی به این دوستان می‌دهم. تا آخر ایستاده‌ام تا نقاب شما را از چهره‌تان بردارم و به مردم نشان دهم پشت پرده تمام این قضایا چیست. من از مقابل آنها کنار نخواهم رفت و میدان را خالی نمی‌کنم.»
«خط‌ونشان»های دبیرکل فدراسیون فوتبال به خوبی نشان می‌دهد که درگیری شدید به وجود آمده با کی‌روش ظاهر قضیه است. اما در پشت پرده گویا «جنگ قدرت»ی آغاز شده که به انتخابات فدراسیون فوتبال ارتباط مستقیم دارد. از حرف‌های اسدی می‌توان این برداشت را کرد که یک گروه خاص در پشت پرده به دنبال حذف او از صندلی دبیرکلی و روی کار آوردن گزینه مورد نظر خودشان هستند. دلیلش هم کاملا مشخص است؛ برای موفقیت در انتخابات فدراسیون فوتبال دبیرکل باید با آنها همسو باشد و تلاش‌هایش به عنوان عالی‌ترین مقام اجرایی فوتبال ایران در مجمع انتخاباتی، در راستای تحقق رویاهای این جریان باشد. کی‌روش در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس رسما اعلام کرده بود: «برکناری اسدی و انتخاب دبیرکل جدید برای فدراسیون فوتبال، اتفاقی فوق‌العاده خواهد بود.» کی‌روش همچنین در بیانیه آخر خود که در خبرگزاری ایسنا منتشر شد، تندی صحبت‌هایش به اوج خود رسید و گفت: «خروجی اسدی برای تیم ملی در همه امور صفر بوده است. من به هیچ‌وقت در یک مناظره مقابل مردی که تفرقه‌انگیز و از نظر فوتبالی کاملا آماتور است و به لطف یک دوست و برخلاف شایستگی وارد فدراسیون شده است، نمی‌نشینم. بهترین خدمتی که اسدی می‌تواند برای فوتبال ایران انجام بدهد این است که ناپدید شود!»
همه به یاد دارند که کی‌روش در زمانی که قصد جدایی از تیم ملی را هم داشت با علیرضا اسدی نشستی را برگزار کرده بود و پس از آن در یک کنفرانس خبری تاکید کرد که اسدی به پدران و اعضای خانواده او و دستیارانش توهین کرده است. اتفاقات آن جلسه آغاز تمام درگیری‌های این دو نفر بود. چرا که کی‌روش هم فهمید که اسدی گزینه مورد حمایت وزارت ورزش و جوانان است و با توجه به سابقه بد اختلافات این مربی با محمود گودرزی، گویا این سوءتفاهم به وجود آمد که وزارت ورزش اسدی را دبیرکل فدراسیون فوتبال کرده است تا مقدمات جدایی این مربی از تیم ملی را فراهم کند. علیرضا اسدی درباره اتفاقات آن جلسه هنوز هم هیچ حرفی در رسانه‌ها به زبان نیاورده است. او درباره آخرین صحبت‌های کی‌روش و این مساله می‌گوید: «شاگرد فرگوسن اگر حرفی را در ملا عام در یک برنامه تلویزیونی زده است، باید هم جوابش را در همان ملأعام و برنامه تلویزیونی بگیرد. این تنها راه برقرار کردن عدالت است. هرچند که خیلی‌ها دوست ندارند این مناظره برگزار شود چون منافع‌شان به خطر می‌افتد. من به صراحت گفتم که به هیچ عنوان در هیات رییسه با کی‌روش جلسه‌ای برگزار نخواهم کرد. او تحت قرار فدراسیون و جایگاهش هم مشخص است و سرمربی تیم ملی است. من به عنوان دبیرکل هیچ صحبتی در هیچ جلسه‌ای به جز مناظره با ایشان ندارم. اگر هم اصرار به مناظره دارم فقط برای این است که حقایق را در مناظره به مردم اعلام کنم. دوستانی هم که چنین پیشنهادی داد‌ه‌اند لطفا دیگر چنین پیشنهاداتی را مطرح نکنند. موضوعی در یک فضای عمومی و در رسانه‌ ملی مطرح شده و اتهامی زده و حالا می‌خواهید ادامه بحث در محفل خصوصی داشته باشید؟ این زرنگ بازی نیست؟ اینکه اسم یک نفر را در رسانه ملی ببرید و به او اجازه دفاع ندهید در همان فضا از خود دفاع کند عین بی‌عدالتی نیست؟»
 «شاگرد فرگوسن بهتر نیست حد و حدود خود را رعایت کند؟» اسدی با این مقدمه هم پاسخ صحبت‌های اخیر سرمربی تیم ملی ایران را داد و گفت: «آقای شاگرد فرگوسن نمی‌دانید برکناری دبیرکل فدراسیون فوتبال به عنوان بالاترین مقام اجرایی کوچک‌ترین ارتباطی به شما ندارد؟ اگر عنوان شده من در کار تیم ملی دخالت می‌کنم پس این صحبت شاگرد فرگوسن چه معنایی دارد؟ آیا دخالت در امور فدراسیون و مسائلی که به او مرتبط نمی‌شود، نیست؟ من متاسفم که فرگوسن چنین شاگردی داشته است! البته کی‌روش حق دارد این صحبت‌ها را مطرح کند. چون خیلی از این صحبت‌ها حرف‌های خودش نیست و ‌ای کاش بر اساس خواست خودش به مناظره برنامه نود بیاید و پاسخ حرف‌هایش را در مقابل مردم بشنود! چون من خیلی از حرف‌ها را برای گفتن دارم که بدون هیچ ابایی آنها را مطرح خواهم کرد. اما کی‌روش و دوستانش همیشه دوست داشته‌اند دبیرکل فدراسیون فوتبال آدمی ترسو، بی‌سواد، بدون منطق، دروغگو و ناتوان در مقابل و تحت امر آنها باشد. اما آنها در این زمینه بدشانسی آورده‌اند. چون هیچ کدام از این خصوصیات در علیرضا اسدی وجود ندارد. من جرات دارم و پای حرفم می‌ایستم و هیچ‌وقت هم عقب‌نشینی نمی‌کنم. ترسی هم از سناریونویس‌ها ندارم. چون می‌دانم چه بازی را به راه انداخته‌اند. من تاسف می‌خورم که شاگرد فرگوسن حیطه اختیارات خود را نمی‌داند و درباره مدیری که از او بالاتر است چنین صحبت‌هایی را مطرح می‌کند. اما همین‌‌جا یک پیغام مهم برای کی‌روش و سناریونویس‌ها دارم. دوره دخالت شما در امور فدراسیون فوتبال تمام شد. دوره خیلی‌ چیزها در فدراسیون فوتبال دیگر تمام شده است و من اینجا هستم که جلوی خیلی از کارها را بگیرم. همان طور که تا به امروز گرفته‌ام! ضمنا درآمدزایی و مسائل مربوط به سربازها و خیلی مسائل دیگر که آنها را مطرح کرده‌اند در حیطه وظایف دبیرکل فدراسیون نیست. دبیرکل فدراسیون وظیفه سازمانی‌اش سازماندهی امور فدراسیون و کمیته‌ها و کارمندان است. دبیرکل فدراسیون تدارکاتچی جنابعالی نیست و امور مربوط به درآمدزایی هم بر عهده کمیته اقتصادی و بازاریابی فدراسیون و رییس و سایر مقامات است. آقای شاگرد فرگوسن! در حیطه اختیارات شما هم نیست به دبیرکل فدراسیون فوتبال که تحت قرارداد آن هستید تذکر بدهید!»
اسدی وارد بازی‌ای شده است که خودش تاکید دارد به هیچ عنوان کوتاه نخواهد آمد. او اما با یک جمله کلیدی سرنخ‌هایی از مسائل پشت پرده به مردم می‌خواهد بدهد. او می‌گوید: «کی‌روش صحبت‌های نادرستی را علیه من مطرح کرده است. من هیچ‌وقت مخالف حضور او در تیم ملی نیستم. اما امیدوارم ادبیاتش را از این به بعد وقتی که می‌خواهد درباره من حرف بزند درست کند. این پیغام را در اصل به صحنه‌گردان‌ها و سناریونویسانی می‌دهم که استعفای من از انتخابات فدراسیون پزشکی ورزشی خواب را از چشمان آنها ربوده است!! من از اصول خودم کوتاه نمی‌آیم و بازی شما را به خوبی بلدم. من از آن هجمه‌های رسانه‌ای که پیش از این مخالفان خود را با کمک آنها نابود می‌کردید هم نمی‌ترسم و می‌بینید که سر حرفم برای برگزاری مناظره هستم و اگر می‌بینید که قبول نمی‌کنم در جلسه هیات‌رییسه با شاگرد فرگوسن حرف بزنم، دلیلش این است که بر اساس بازی و خواست آنها حرکت نمی‌کنم. من ذهن مردم را روشن می‌کنم. اگر برای مناظره آدم آماتوری هستم، سوالم این است که شاگرد فرگوسن چرا تا این حد درباره من حرف می‌زند! ضمن اینکه حرف او درباره رفتن از فدراسیون هم برایم اهمیتی ندارد. چون این حرف حرف سناریونویس‌هاست و من در زمان خودش جواب قاطعی به کی‌روش و سناریونویس‌ها می‌دهم؛ جایی که مردم قاضی آن باشند. نه افرادی که از مصاحبه‌ها و اظهارنظرها و رفتارهای‌شان پیداست که از قضایای به وجود آمده برای اهداف انتخاباتی خود در فدراسیون فوتبال دارند نهایت استفاده را می‌برند. من ذهنم و قلبم و ظاهرم و حرف‌هایم یکی است. درباره آن جلسه خصوصی‌ام با کی‌روش و خیلی از مسائل سکوت کرده‌ام. اما مردم ایران و اهالی فوتبال خوب بدانند که تا آخرش ایستاده‌ام و منتظر جسارت حضور در مناظره توسط آنهایی که من را آماتور می‌نامند، هستم!»

منبع: روزنامه اعتماد

کد خبر:9402
  ۲  
آی اسپورت
2015-11-02 11:47:21
نظر دهید

۲ نظر
سیاوش
دوشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۴، ۱۳:۲۲
جناب اسدی شما توسط وزیربه فدراسیون تحمیل شدید کاش کفاشیان فقط نمی خندید متاسفم برای خودم که به این دولت رای دادم فکر میکردیم تدبیری تو انتخاب وزرا هست واقعا ورزش با این همه مشگلات از کشتی ودوومیدانی تا جودو و......... چه علاقه یی به دخالت درامورفوتبال دارن
سینا
دوشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۴، ۱۳:۲۷
آقای اسدی فعلا که شما دارید با این کارها تیشه به ریشه تیم ملی می زنید اینم از بی عرضگی کفاشیانه که شما رو از بالا به این سمت گماشتن یاخودتان برید یا به قول خودتان با قدرتی که دارید سرمربی عوض کنید تا شاهد این بچه بازیها نباشیم توکدوم کشوردوتامسئول تیم ملی بهم اینگونه یورش میبرن
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر