فهرست
حسرت پنهان مظلومی در دربی 81
حسرت پنهان مظلومی در دربی 81

حسرت پنهان مظلومی در دربی 81

آی اسپورت - پر واضح است که وقتی از هافبک‌ها حرف می‌زنیم منظورمان چه کسانی هستند. مشخصا از بازیکنانی انتظار می‌رود که در زمان‌های پر فشار تیم را از وضعیت صرفا دفاعی خارج کرده و تعادل را برقرار کنند که در مرکز خط میانی بازی می‌کنند. بی‌شک نه از خسرو حیدری انتظار می‌رفت که توپ‌نگهدار خوبی باشد و تیمش را از آن وضعیت نجات دهد و نه حتی یعقوب کریمی. استقلال باید در نقطه‌ای که امید ابراهیمی، روزبه چشمی و سرانجام محمدرضا خرسندنیا به بازی گرفته شدند، اقدام به برقراری تعادل و موازنه بازی می‌کرد. ابراهیمی و چشمی که هر دو جزو ملی‌پوشان فوتبال ایران محسوب می‌شوند در این بازی فرسنگ‌ها از فرم بازی‌های قبل فاصله داشتند. این دو اساسا در زمان‌هایی که استقلال نیاز به تغییر چهره تاکتیکی داشت محو در پاس‌های حریف بودند و هیچ‌گاه نتوانستند سرعت را از مهاجمان حریف بگیرند یا در زمان‌هایی که استقلال صاحب توپ می‌شد، کنترل دقیقی بر توپ داشته و اقدام به بازی تاخیری کنند.
در این مقیاس معمولا هافبک‌ها با زیرکی خاصی توپ را بین دیگر بازیکنان تقسیم می‌کنند تا از عطش حریف کاسته شود. اصولا هافبک‌های دفاعی باید در زمان یورش‌های حریف بازی تیم مقابل را تخریب کرده و درصد مالکیت توپ را بالا ببرند اما ظاهرا ابراهیمی که انتظار بیشتری از او است برای بازی در چنین مقیاس‌هایی ساخته نشده است و قادر نیست در بازی‌های بزرگی نظیر دربی‌ها، مهره درخشانی برای استقلال باشد. این بازیکن در دو دربی فصل پیش نیز جزو ضعیف‌ترین بازیکنان بود و هرگز نتوانست قواعد بازی یک هافبک دفاعی مقتدر را در میدان بازی به اجرا بگذارد. از روزبه چشمی هم که تازه اولین تجربیاتش را با استقلال پشت سر می‌گذارد که انتظاری نیست. در دقایقی از بازی نیز به رغم آنکه یک هافبک دفاعی دیگر به ترکیب آبی‌ها اضافه شد، یعنی خرسندنیا جای کریمی را گرفت، این بازیکن هم نتوانست در عملیات توپ‌گیری، نگهداشتن توپ و پاس‌های سالم، توفیق آنچنانی یابد. خرسندنیا نیز اساسا با اتمسفر این بازی بیگانه بود و عملا نتوانست باری را از روی دوش تیمش بردارد. به طور کلی این 3 هافبک دفاعی در دقایق پایانی دربی بازیکنانی بودند بیشتر تماشاگر و مغلوبه‌هایی که توان اجرای تاکتیک‌های خواسته شده را نداشتند.
بی‌شک پرویز مظلومی در آینده و بخصوص بازی‌های بزرگ باید در انتخاب روش‌های بازی‌اش تغییراتی ایجاد کند و بداند اگر با این مردان در فکر تخریب بازی حریف است یا می‌خواهد بازی را نگه دارد، هرگز به خواسته‌اش دست نخواهد یافت. سرمربی استقلال باید در شناسایی میزان توانایی‌های هافبک دفاعی‌هایش تجدید نظر کند، همانطور که زمزمه‌هایی مبنی بر ناراحتی او از این بازیکنان نیز به گوش خورده است که هرگز اعتراض غلطی هم نیست. شاید اگر مظلومی آن روز بازیکنی در اندازه نکونام و تیموریان را در اختیار داشت یا حتی مجتبی جباری فانتزی را می‌توانست با تعدد پاس‌ها در میانه زمین کفه ترازو را به سود خودش سنگین کند. در بازی ظهر جمعه آنچه بیش از همه استقلال را از رسیدن به بردی دیگر مقابل پرسپولیس محروم ساخت، فقدان چنین بازیکنانی بود. هر چند که در تاریخ بسیار به ثبت رسیده که استقلال در دقایق پایانی دربی‌ها مقابل رقیب سنتی‌اش گل خورده است اما اگر به واکاوی دقیق این وقایع بپردازیم قطعا ردی از اشتباه‌های فردی و گروهی را مشاهده می‌کنیم که نظیرش در دربی 81 رقم خورد. تکمله: پرویز مظلومی بی‌جهت پی‌درپی فاتح چهار دربی نبود. او اگر توانست آن دربی‌ها را یکی پس از دیگری ببرد، ابزار کافی را برای پیروزی در این بازی‌ها در اختیار داشت. مظلومی باید نگاهی به اسامی آن تیم‌ها بکند و با تیم امروزی‌اش قیاس کند تا به تغییراتی که در استقلال رخ داده پی ببرد. ظاهرا این بازیکنانی که اکنون در اختیار او قرار دارند، در بازی‌های پر فشار بدل به بازیکنانی معمولی می‌شوند. آنها از فقدان تجربه رنج می‌برند و شاید هم اساسا نداشتن ظرفیت کافی برای ایفای نقش درست در برخی بازی‌ها نظیر دربی‌ها؟!

منبع: ایران ورزشی

کد خبر:9402
  ۱  
آی اسپورت
2015-11-03 12:21:12
نظر دهید

۱ نظر
-
سه شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۴، ۱۵:۰۰
هه هه هه، کیسه پاره پوره بی لیاقت...
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر