فهرست
یاغی قرن بیست و یک، 43 سالگیت مبارک!
یاغی قرن بیست و یک، 43 سالگیت مبارک!

یاغی قرن بیست و یک، 43 سالگیت مبارک!

آی اسپورت - همچنین روزی در سال 1972 بود که خانواده تازه به لیسبون آمده فیگو، صاحب اولین و آخرین فرزندش شد. لوییز فیلیپه نام این نوزاد از راه رسیده بود. تک پسر خانواده. کسی که قرار بود بر خلاف جریان آب شنا کند. کسی که قرار بود مثل هم قبیله ایهای خود نباشد و کاملا خاص و برجسته باشد. با غروری گاه دوست داشتنی و گاه عذاب آور.
لوییز خیلی زود به فوتبال گرایش پیدا کرد. آن هم از نوع خیابانیش. اما طولی نکشید که باشگاه اسپورتینگ او را در 11 سالگی به خدمت گرفت. پیشرفت چشمگیر فیگو باعث شد در 17 سالگی برای اولین بار با لباس سفید و سبز اسپورتینگ در لیگ این کشور بازی کند. از طرفی با هدایت کی روش موفق شد قهرمان زیر 21 ساله های جهان شود. در نهایت او در سال 95 و بعد از بردن جام حذفی با اسپورتینگ، ترک وطن کرد و به یکی از بزرگترین باشگاه های اروپایی پیوست. بارسلونا جایی بود که فیگو را به همه شناساند و لوییز هم خیلی خوب خودش را در دل هواداران بارسلونا جا کرد و حتی بازوبند کاپیتانی این تیم را هم بر بازو بست. وی در 172 بازی برای بلوگرانا، 30 گل به ثمر رساند.
اما. نقطه عطف زندگی فیگو در سال 2000 رخ داد. جایی که او در تصمیمی عجیب و غیر قابل باور با قراردادی 60 میلیون دلاری به اردوگاه دشمن قسم خورده آبی اناری ها، یعنی رئال مادرید پیوست و آغاز گر دوران کهکشانی مادریدیستا شد. او رفت تا فضای جدید را تجربه کند و بهایش را هم داد. کله خوکی که به سمتش پرت شد؛ کوچکترین واکنش کاتالان های متعصب به این حرکت شبه بت سابقشان بود.

اما فیگو در مادرید هم مانند کاتالان، خوش درخشید و در 164 بازی 38 گل به ثمر رساند و سپس برای دوران انتهایی فوتبالش به اینتر رفت تا طعم بازی در سرزمین چکمه ها را هم بچشد. سرانجام 22 می 2010 زمانی بود که پسر بد فوتبال اروپا بعد از قهرمانی در سی ال، کفش هایش را آویخت.
کسب بیش از 20 جام باشگاهی و همچنین انجام 127 بازی برای تیم ملی پرتغال و رسیدن به جمع 4 تیم برتر اروپا و فینالیست شدن در یورو 2004 گوشه ای از افتخارات تیمی شماره 7 خاص پرتغالی ها به شمار می رود.
او توانست سال 2000 جایزه بالون دور را از آن خود کند و نشان دهد؛ پرتغال بعد از اوزه بیو هنوز هم نابغه در دل خود دارد. اتفاقی که بعد از او کریستیانو رونالدو، با حالتی کوبنده تر به کرسی نشاند.
و حالاکه اکثر همبازیان فیگو یا مربی شده اند و یا در شرف آن هستند؛ لوییز چشم به نشستن بر کرسی اول فوتبال جهان دوخته است و خیلی زود برای تصاحبش وارد گود رقابت با مافیای بزرگ آن می شود.

منبع: کاپ

کد خبر:9402
     
آی اسپورت
2015-11-04 12:11:41
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر