فهرست
کی‌روش در بازی اشتباهی: زمین را ترک کن مربی!
کی‌روش در بازی اشتباهی: زمین را ترک کن مربی!

کی‌روش در بازی اشتباهی: زمین را ترک کن مربی!

آی اسپورت - یک/ هنوز جوهر مصاحبه‌های مثبت اهالی فوتبال بعد از شوکِ هادی نوروزی و در جریان مراسم‌های ماه محرم خشک نشده بود که یکی از روزنامه های ورزشی، با تیتری درشت و کنایه آمیز از عضو سابق کمیته اخلاق که در انتظار فرارسیدن افشاگریِ کارلوس کی روش بود، روی کیوسک رفت. طبیعتا سکوت می توانست بهترین پاسخ سرمربی پرتغالی تیم ملی به جان گرفتن دوباره این جریان باشد و غوغاسالاری و هیاخواهی در بین این گروه را خنثی کند اما سی کیو در مصاحبه تندش در جایگاه ویژه آزادی، با دست گذاشتن روی المان های مذهبی و فرهنگی خاص ایران، نشان داد آمده است تا با دست پر در این بازی شرکت کند. بازی باخت-باخت برای مردی که الکس فرگوسن او را در زمره معدود آدم های ستایش شده کتاب زندگی اش قرار می دهد و فراز کمالوند، او را به باد انتقاد می گیرد! مردی که برای اثبات اهمیت‌اش در فوتبال ایران، به پیروز شدن در هیچکدام از این نزاع‌های لفظی نیاز ندارد.
دو/ وقتی کارلوس کی روش ناگهان روی خط تلفنی برنامه نود حاضر شد تا به تعبیر «عروسک‌های خیمه شب بازی» و «پدرخوانده‌ها» برسد، به جز عادل فردوسی پور که هنوز دنبال نام ترابیان می گشت، تقریبا همه می دانستند که اختلاف نظر آقای مربی با دبیرکل فدراسیون از همیشه جدی تر شده و به زودی خبرهای تازه تری درباره دوگانه ناسازگارها به گوش خواهد رسید. یک هفته بعد، بیانیه جدید کی روش روی خروجی همه خبرگزاری ها دیده می شد. بیانیه تندی که در آن، به استهزای سوابق کاری اسدی و تلاش یک دوست برای حضور او در پست فعلی پرداخته شده بود و شاید تصویر کی‌روش در فوتبال ایران را چند درجه تنزل داد. سرمربی بزرگ تیم ملی برای ادامه دادن این دعوا، به سراغ یک نوع رویکرد جهان سومی رفت و از روشی بهره برد که در جامعه ایران پیش‌تر باب میلی مایلی کهن‌ها بوده است. یک راهکار سنتی از چهره‌ای که همیشه به موجب تفاوت‌اش با ایرانی‌ها مورد ستایش قرار گرفته است.
سه/ عصبانیت کی روش، دقیقا همان چیزی است که مدیران مخالف او بیشترین استقبال را از آن به عمل خواهند آورد. آن ها در روزهای اخیر در همین جهت قدم برداشته اند و به نظر می رسد حالا به این خواسته رسیده باشند. وقتی اسدی در قامت یکی از مدیران رده بالای فدراسیون، به خودش اجازه می دهد درباره جزئیات حضور یک دروازه بان مسن در تیم جوان کی روش قضاوت کند، واضح به نظر می‌رسد که در جستجوی واکنش تند کی‌روش است. واکنشی که از راه می‌رسد تا فقط چند ساعت بعد از آن، باشگاه استقلال با زشت‌ترین کلمه‌های ممکن به سرمربی تیم ملی حمله کند و روزنامه دولت، علیه کی‌روش جلد ببندد. به نظر می رسد نه درخشش مهدی رحمتی در دربی تهران و نه نمره مردود شخصیتی او در تیم سرمربی پرتغالی، اهمیت چندانی برای مخالفان کی‌روش ندارد. آن‌ها صرفا به دنبال قرار دادن یک نام محبوب در مقابل سرمربی تیم ملی برای لطمه زدن به وجاهت او بوده‌اند و کی‌روش نیز با عصبانی شدن و شرکت کردن در بازی بیانیه‌ها، موقعیت را برای آن‌ها فراهم کرده است.
چهار/ سرمربی تیم ملی بر خلاف همه مدیرانی که برای پایانِ همکاری او با تیم ملی روزشماری می کنند، رزومه خوبی دارد، بر خلاف آن ها از توانایی فنی لازم برای پست‌اش برخوردار است و باز بر خلاف آنها، پایگاه مردمی محکمی در اختیار دارد. کی‌روش یک بار به لطف همین محبوبیت در میان مردم، اتحاد مدیران فوتبالی برای کنار گذاشتنش را ناکام گذاشته بود و می‌توانست به جای بیانیه نویسی، باز هم روی قدرت تحلیل جامعه حساب باز کند. بر خلاف اسدی و سایرین، کی‌روش به نسبت داشته‌هایش در نقطه درستی قرار گرفته است. او این روزها مشغول معماری یک تیم جوان و پر از استعداد شده و می‌تواند با صرف تمرکزش روی تیم و خوب نتیجه گرفتن، بهترین پاسخ را برای مخالفان‌اش کنار بگذارد. مرد اول نیمکت تیم ملی، آنقدر باهوش هست که به مناظره با دبیرکل فدراسیون در نود تن ندهد و این سزاواری را برای اسدی قائل نباشد اما این رفتار باید در قبال دعواهای رسانه‌ای نیز تکرار شود. دعواهایی که در آن ها نوعی ابتذال دیده می شود و کی روش با ورود به آن ها، خودش را تا سطح گروه مخالف‌اش پایین می‌آورد و بعد به تجربه بالای آن‌ها از حضور در این سطح نازل می‌بازد. هم‌‌داستانی با این جریان در هیچ برهه‌ای، به سود کارلوس و تیم ملی تمام نخواهد شد. کاش آقای مربی تیم واژه هایش را از این بازی بیرون بکشد.محمدحسین عباسی / تماشاگران امروز
  ۶  
آی اسپورت
2015-11-06 14:59:03
نظر دهید

۶ نظر
-
جمعه ۱۵ آبان ۱۳۹۴، ۱۵:۳۴
دقیقن چون مردم قدرت تحلیل ندارند امروز این دلال سرمربی ماست و تو... وای بر تو ای قلم فروش کم ارزش
یلدا
جمعه ۱۵ آبان ۱۳۹۴، ۱۷:۲۶
عزیزی که میگی کیروش دلاله، جون مادرت بگو اگر کیروش نباشه پس کی باشه؟
مایلی کهن؟ قلعه نوعی؟ جلالی؟ دایی؟ قطبی؟
هیچکدوم این دوستان تو یه نظر سنجی منصفانه بالای 30 در صد رای نمیارن جلوی CQ
ته ته دانش مربیای ایرانی ابراهیم زاده بود دیگه... یکی به من بگه الانه کجاست؟؟؟؟؟؟؟؟
سعید
جمعه ۱۵ آبان ۱۳۹۴، ۱۸:۰۷
شاید تو قدرت تحلیل نداری که قطعا نداری پس این عدم قدرت تحلیل رو به مردم نسبت نده البته احتمالا تو هم قدرت تحلیله ات رو به یکی از مخالفان کیروش فروخته باشی
-
جمعه ۱۵ آبان ۱۳۹۴، ۲۰:۵۳
دوستان جانبدارانه قضاوت نکنید. به دور از تعصبهای رنگی. ما سالهاست که چوب مربی ایرانی رو خوردیم. دوست عزیزی که با عنوان یلدا کامنت گذاشتند خیل خوب جواب دوستی که عنوان دلال رو بکار برده بود رو دادن. من فقط یه چیز میگم. اگه همه دلال هستن پس بذارید اون دلالی بمونه که دانش هم داره. یه دلال با دانش بهتر از دلال های بی دانشه. البته من مطمئنم جناب کی روش آدم با شرافتی هستند و این وصله ها به ایشون نمیچسبه.
آرش
شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۴، ۰۵:۵۷
جا دارد از حاج آقا مایلی که در ساعت 15:34 جمعه اینجا اظهار فضل فرمودند تشکر کنیم:) به امید پیروزی شما و دیگر چریکان جان بر کف دلواپسی و حسادت در برابر عوامل مزدور پیشرفت و سواد. باشد تا مثل جام غرب اسیا با فتح الفتوح در برابر یمن و سودان و اتیوپی مشت محکمی بر دهان دانش بزنید.
-
شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۴، ۱۱:۲۲
ما با همین پول به نحوهای مختلف میتونیم خیلی خیلی بیشتر پیشرفت کنیم. بله کیروش دلاله و خودتون خوب اینو میدونید اگر هم نداره... اولا مربی ایرانی جرا نمیکنه توی همچین پستی دلالی کنه دوما اگه کرد هاله ی مقدس دورش نیست... سرمربی تیم ملی یک مملکت با نظرسنجی معلوم نمیشه عزیز جان. حالا که شده استادیوممون بازی با ژاپن چند نفر تماشاچی داشت؟ مگه این آقا انقدر محبوب نیست؟
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر