فهرست
اتهام نزنید؛ این اشتباه نمی‌تواند «عمدی» باشد
اتهام نزنید؛ این اشتباه نمی‌تواند «عمدی» باشد

اتهام نزنید؛ این اشتباه نمی‌تواند «عمدی» باشد

آی اسپورت- پرسپولیس با شکست مقابل ذوب‌آهن از جام حذفی کنار رفته و اشتباه بزرگ داوران هم در این شکست نقش مهمی داشته است. اما، سر و صدایی که هواداران پرسپولیس در مورد «عمدی» بودن این اشتباه به راه انداخته‌اند به هیچ وجه منطقی به نظر نمی‌رسد. پرسپولیسی‌ها کافی است برای یک بار هم که شده خودشان را جای قاضی میدان بگذارند تا به این درک برسند که در این بازی کسی برای بریدن سر قرمزها نقشه قبلی نداشته است.
اصلا خودتان را جای یدالله جهانبازی بگذارید؛ فرض کنید داور بازی ذوب‌آهن-پرسپولیس هستید و از جایی خط گرفته‌اید (یا چیزهای دیگری گرفته‌اید!) تا پرسپولیس را از جام حذفی بیرون کنید. آیا پرسپولیس آنقدر نسبت به میزبانش برتری دارد که برای مغلوب کردن این تیم نیاز به چنین سوت عجیب و غریبی در دقیقه22 بازی داشته باشید؟
پرسپولیس در غیاب 4-5 بازیکن اصلی‌اش به این میدان سخت آمده است. ضمن این که در زمین حریف بازی می‌کند. در چنین شرایطی، حتی بدون اتفاقات جانبی و حاشیه‌ای، حتی بدون سوت‌های اشتباه و در شرایط عادلانه هم شانس ذوب‌‌آهن برای پیروز شدن اگر بیشتر از پرسپولیس نباشد کمتر نیست. قدرت دو تیم آنقدر نزدیک است که شما به فرض جانبداری عمدی، می‌توانید این جانبداری را با چند سوت خفیف در صحنه‌های خاصی از بازی اعمال کنید.
اگر شما داور بازی ذوب‌آهن و پرسپولیس باشید قطعا به این نکته فکر می‌کنید که در شرایط عادی 50 درصد از شانس پیروزی متعلق به ذوب‌آهن است. درباره آن 50 درصد دیگر که سهم پرسپولیسی‌هاست هم اگر قرار به دخالت عوامل جانبی و بازاندن پرسپولیس باشد بخش زیادی از کار را امید عالیشاه به تنهایی گردن می‌گیرد و شانس پرسپولیسی‌ها را کاهش می‌دهد! بنابراین برای قرمزها ته‌مانده کوچکی از شانس باقی می‌ماند که آن را هم می‌شود در صحنه‌هایی به ضرر این تیم سوت زد که کمتر شائبه‌برانگیز باشند. مثلا صحنه‌ای مثل زمین خوردن مهدی رجب‌‌زاده در محوطه 18قدم.
انصافا، بیایید و کلاه‌‎‌تان را قاضی کنید. اگر شما داور بازی بودید و قصد داشتید عمدا پرسپولیس را بازنده کنید کدام یک از این دو کار را می‌کردید؟ این که در دقیقه 22 دروازه‌بان پرسپولیس را به اشتباه اخراج کنید؟ یا این که تا نیمه دوم صبر کنید تا اگر ذوب‌آهن شخصا نتوانست گلیمش را از آب بیرون بکشد یک پنالتیِ نسبتا مشکوک به سود این تیم بگیرید؟
حق انتخاب برای شما محفوظ است. اما اگر از ما بپرسید اشتباه جهانبازی و تیم داوری‌اش عمدی نبوده است. این یک اشتباه سهوی بود. سهوی اما بزرگ. خیلی خیلی بزرگ.

بهروز مسائلی

کد: 9411
  ۱۶  
آی اسپورت
2015-11-07 15:51:35
نظر دهید

۱۶ نظر
-
شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۴، ۱۵:۵۵
جالبه هیکس به دربی نپرداخت که ترکی خیلی شیک بازی رو برای لنگ در آورد
-
شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۴، ۱۶:۱۰
ول کن نیستین.....
سعید عزیزی
شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۴، ۱۶:۱۳
با سلام تا کنون مقاله ای به این سطحی نگری در سایت شما ندیده بودم مدیریت محترم تشنه مقالات کارشناسی همکاران محترم هستیم
-
شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۴، ۱۶:۱۵
جهانبازی کیسه کشه. 2 سال پیش هم قهرمانی لیگ رو از پرسپولیس گرفت
در جواب کامنت بالایی
شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۴، ۱۶:۲۰
ترکی خیلی شیک بازی رو برای لنگ در آورد؟؟؟!!!!
بابت این چرت و پرتها از جایی پول هم می‌گیری یا همینجور مفتی مفتی احمقی؟
علی
شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۴، ۱۶:۳۵
اقای کیسه کشی که میگی ترکی بازی رو در اورد.کم جو بده.همه ی صحنه های دربی بررسی شدههیچ اشتباه تاثیر گذاری ترکی نداشت به جز اخراج نکردن حاج محمدی
همچنین نویسنده ی کیسه کش عزیز.مشخصه هنوز از گل بنگتسون داری می سوزی.من یه سوال از شما دارم .آیا این طبیعیه که در چهارده تا بازیه این فصل سه بار توپ به دست بازیکن های پرسپولیس نخوره و داور هند بگیره؟؟اگه این اتفاق برای تیم خودتون می افتاد همین حرف ها رو میزی؟
اسمان
شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۴، ۱۸:۴۱
ای اسپورت یا کارشناسی بلد نیستی. یا میخوای یه جوری قضیه رو تموم کنی. برادر بازی رو قبل از این با محروم کردن سوشاو طارمی در اورده بودن و اینجا هم کارو در اوردن بخاطر لج بازی فدراسیون با وزیر پرسپولیسو قربانی کردن و الا اشتباه یکی و دوتا نیست که..
-
شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۴، ۱۹:۳۴
احمق خودتی و همه کس و کارت لنگی اشغال
10-10-10
شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۴، ۲۰:۵۵
آی اسپورت نباید نظرات حاوی توهین رو تایید کنه.یک نفر از گل دقیقه 96 بن سون سوخته مرتب پای خبرهای پرسپولیس مطالب سخیف می زاره .به قول دوستمون آقای «علی»یک بار توپ ب سر رضائیان خورد یک بار به سینه بنگر و یک بار به سبنه صاقی که هر سه بار با سه تصمیم جنجالی داور سر پرسپولیس و برید .واقعیت اینه که پروژه نابودی پرسپولیس که از دهه هشتاد کلید خورده امسال با شدت بیشتری دنبال میشه چون برانکو تیم خوبی ساخته
-
شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۴، ۲۲:۰۵
شما چرا صورت مساله رو عوض کردید؟
بحث عمدی بودن یا سهوی بودن نیست بحث اینه که اشتباهای داوری دیگه شورشو در آورده و قطعا پرسپولیس یازده نفره قطعا شانس برد بیشتری داشت
نریمانی
يكشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۴، ۰۱:۲۱
شما را هم ذوب آهن ساپورت مالی کرد!!؟ عجب دنیای عجیبی شده و... لعنت بر این فوتبال ناپاک؟؟؟؟؟
میثم.رامسر
يكشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۴، ۰۲:۳۳
عمدی....بزرگ خیلی خیلی بزرگ
سجاد
يكشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۴، ۰۳:۲۴
ببینید چه سرو صدایی را انداختن فصل قبل اقای سپافغانی اونطوری واضح سر تراختور رو برید هیچ کس به فریادمان نرسید حالا ببین چطور از این دردانه ی پایتخت و محبوب افغانستان حمایت میکنند
omidomid
يكشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۴، ۱۳:۰۳
اگر کارشناسی شما درست بود بازی وقت اضافه نمیرفت،بازی معروف سپاهان اقای قهرمانی دقیقه چند بود؟ امسال روبروی تیمایی اتفاق افتاد که مربیانش شریف و بودن حاشیه اند وگر نه دایی مظلومی که میگن داوری بسود پرسپولیس شده.
-
يكشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۴، ۱۹:۵۰
منطقی کاملا منطقی
آرمان
چهارشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۴، ۰۵:۰۲
چه مطلب مبتدیانه ای. اصلا دلیل نمیشه. مگه پرسپولیس سپاهانی که آقای قهرمانی غش کرد چه فرقی با این بازی داشت؟ ذوب الان از سپاهان اون موقع قوی تره؟ یا پرسپولیس ضعیف تر؟ اون بازیم اول بازی یه سوتی زد که دیگه تا آخر بازی نتیجه مشخص شه. اینم مثه اون بازی. نمیگیم عمد بود جهانبازی اما این مطلب اصلا توجیه مناسبی نیست
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر