فهرست
امان از اطلاعات غلط؛ تورنمنت گواتمالا جام جهانی نبود
امان از اطلاعات غلط؛ تورنمنت گواتمالا جام جهانی نبود

امان از اطلاعات غلط؛ تورنمنت گواتمالا جام جهانی نبود

آی اسپورت - در روزهاى گذشته رسانه ها ، خبرگزاریها، روزنامه ها بسیارى از خبرنگاران و فعالین رسانه اى داخل و خارج از کشور با این عنوان که ویزا مانع بزرگ حضور دختران فوتسال ایران " قهرمان اسیا " در جام جهانى فوتسال گواتمالا شده است با ذهن مردم بازی کردند. این در حالى است که فیفا تاکنون جام جهانى فوتسال بانوان برگزار نکرده و قرار است از سال ٢٠١٨ اولین دوره آن را برگزار کند .
در این چند روز به جای لقب عنوان درست Grand Prix(جایزه بزرگ) یا تورنمنت بین المللى فوتسال در فضاى مجازى؛ روزنامه ها، خبرگزاریها، رسانه هاى فارسى زبان داخل و خارج نشین مرتکب اشتباه بسیار بزرگ شده و از عنوان جام جهانى فوتسال بانوان در گواتمالا استفاده کردند. در حالی که با یک مراجعه کوچک به سایت فیفا، به راحتی به این موضوع رسید. گواتمالا میزبان تورنمنت بین المللى فوتسال زنان است. مثال شبیه مسابقات فوتسال مردان جایزه بزرگ برزیل (Grand Pirx) در برزیل است که یکى از معتبرترین مسابقات دنیای فوتسال است . مفسرین همیشه سطح رقابتها را در سطح فنى رقابتهاى جهانى میدانند اما دلیل نمیشود ان را جام جهانى کوچک نامید و از نام آن پیداست فقط جایزه بزرگ نام دارد . در وب سایت مسابقات هم نام این پیکارها آمده استWomen's Futsal World Tournamment:
رقابتی که با همت چند کشور براى ارتقاء فوتسال زنان شکل گرفته و براى با کیفیت شدن مسابقات ، از بهترین هاى قاره ها هم دعوت میکنند ، و ایده آنها و روش برگزارى اشان کاملا مطابق با استانداردهاى فیفا است . اما فیفا هیچگونه دخالتى در ان ندارد. مسئولان این تورنمنت گفته اند : گفت خوشحال هستیم ، فشار ما چند کشور باعث شد بلاخره فیفا تصمیم بگیرد ، مسابقات جهانى را در سال ٢٠١٨ برگزار کند . ما سال گذشته هم ایران را دعوت کرده بودیم اما انها حضور پیدا نکردند. آنها در پاسخ به مشکل دریافت ویزای گواتمالا از سوی ایران هم می گویند: ما اماده هر نوع همکارى هستیم . اما گواتمالا در ایران سفارت ندارند و ویزاى فرودگاهى هم بسیار سخت است و شاید غیر ممکن ، با ابن حال مسئولان این تورنمنت ابراز امیداورى می کنند که ایران بتواند در این بازیها شرکت کند.
نکته مهم این است که عدم حضور در این تورنمنت نکته مهمی نیست اما مشاوران رسانه ای رییس جمهور با دادن اطلاعات غلط منجر به حضور او در موضوعی شدند که واقعا اهمیتش در حد دخالت نهاد ریاست جمهوری نبود . بانوان و البته مردان ایران در سال بارها و بارها از حضور در تورنمنت های مختلف بازمی مانند و البته آب از آب هم تکان نمی خورد؛ اما امان از افکار عمومی ، به خصوص در فضای فیس بوک و تلگرام که تشخیص درست از غلط کار ساده ای نیست .

منبع: ورزش سه
     
آی اسپورت
2015-11-09 12:07:17
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر