فهرست
وینگادا: کی روش مرا ترغیب کرد به ایران بیایم/ به فدراسیون گفتم هر دستیاری انتخاب کنید از همان استفاده می کنم
وینگادا: کی روش مرا ترغیب کرد به ایران بیایم/ به فدراسیون گفتم هر دستیاری انتخاب کنید از همان استفاده می کنم

وینگادا: کی روش مرا ترغیب کرد به ایران بیایم/ به فدراسیون گفتم هر دستیاری انتخاب کنید از همان استفاده می کنم

آی اسپورت- نلو وینگادا پس از عقد قرارداد با فدراسیون فوتبال در کنفرانس مطبوعاتی حاضر شد و درباره قراردادش گفت: این قرارداد امضا شد توافق نهایی انجام شد باید روشنفکری شود و به راهی که بررسی کردیم باید برسیم.

روحیه خوبی که در چند روز اخیر در رابطه با امضای قرارداد داشتیم در صحبت با هادی آیت اللهی و ترابیان خیلی مهم بود. من مربی حرفه ای هستم خوشحالم که در این پروسه که فوتبال ایران هست رسیدم امیدوارم تیم را به المپیک 2016 برزیل برسانیم تمام تورنمنت‌های روبرو به خصوص بازی های آسیایی مهم است.

جا دارد از دوست خوبم کارلوس کی‌روش تشکر کنم. او در اینکه من به این کار ترغیب شوم تأثیر داشت. در قطر صحبت‌هایی صورت گرفت. او من را ترغیب کرد و با صحبت‌هایی که انجام داد در انتخاب من بسیار موثر بود.
این توافق نهایی ما خیلی طول کشید. چند وقتی در فضای دوستانه و بسیار خوب بحث کردیم. همه جوره در خدمت تیم ملی هستم چه این مسئله ذکر شده باشد و چه اینکار صورت نگرفته باشد. این یک همکاری دو طرفه است.

زمان آغاز به کار؟! : هنوز شرایط تیم‌ها برای صعود به المپیک معلوم نشده است. امشب به پرتغال باز می گردم. ما کارمان را از همین الان آغاز می‌کنیم. باز هم تأکید می‌کنم آسیا هنوز شیوه صعود تیم ها به المپیک را مشخص نکرده است باید به هدفمان فکر کنیم باید به بازی‌های آسیایی اینچئون فکر کنیم و این در حال حاضر هدف ما است.ایران موفق ترین تیم در بازی‌های آسیایی بوده است آخرین بار در سال 2002 ایران قهرمان شده است. این بازی‌ها نشان می‌دهد برای المپیک2016  در مسیر خوبی قرار گرفتیم. باید بهترین راه را انتخاب کنیم. این موفقیت را داشتم. باید کارمان را برای بازی‌های آسیایی آغاز کنیم.

در ماه آوریل و می 25 بازیکن را به اردو دعوت می‌کنیم تا به انتخاب بهترین نفرات برسیم در ماه ژوئن و جولای با برگزاری بازی‌های دوستانه خودمان را برای شروع مسابقات آماده می‌کنیم. بعد در سال 2015 کار جدیدمان شروع می‌شود خودمان را برای مسابقات انتخابی المپیک آماده می‌کنیم و باید بهترین نفرات انتخاب شوند.

صعود به المپیک:  ایران مدت زیادی است که به المپیک راه پیدا نکرده است. باید تلاش کنیم که به این مسئله دست پیدا کنیم. باید سال 2016 را برای المپیک ایران خوب کنیم خودم به این مسئله خیلی امید دارم.

انتخاب دستیاران؟! : در 10 کشور مختلف کار کردم و همیشه از مربیان داخلی همان کشور استفاده کردم که توانستند به من کمک کنند. از ابتدای مذاکرات این برای من خیلی مهم بود که مربی داخلی باشد. خیلی دوستانه گفتم هر مربی که صلاح می‌دانید من به آنها خوشامد می‌گویم آیت اللهی شاهد است که گفتم به مربی ایرانی نیاز دارم و هر مربی ایرانی که فدراسیون فوتبال بخواهد با او همکاری می‌کنم. تمام دستیارانم نقش بسیار مهم در تیم من دارند و نظرشان می‌تواند کمک کند مربی ایرانی حاضر در کادر من نیز از این امر مستثنی نیست.
نمی‌گویم مربیان حاضر در کادر من قرار است از من آموزش بگیرند. خودم در حال یادگیری هستم. می‌خواهم دستیارانم به من نظر بدهند نه اینکه همیشه همه چیز را قبول کنند. دستیار ایرانی من از روحیه بازیکن ایرانی شناخت دارد و می‌تواند به من کمک کند.
امروزه مربیگری نسبت به 20 سال قبل تغییر کرده است. دو مربی پرتغالی تمام وقت به کادرفنی ما اضافه می شود. مربی ایرانی هم داریم. 2 مربی پرتغالی هم به صورت پاره وقت در اردوها به ایران می‌آیند و به ما کمک می‌کنند.
نقش مربی ایرانی در ابتدای کادر خیلی مهم است. یک خانواده پدر، مادر، همسر و ... هستند اما خانواده دوم من کادر فنی من هستند.

نحوه همکاری با کی روش؟!: می‌دانید توافق من روی تیم ملی المپیک است. آماده هستم همه جوره به فوتبال ایران کمک کنم. رابطه من و کی‌روش فراتر از دوستی است مثل دو برادر هستیم اگر او لازم بداند کمک می‌کنم اما همانطور که گفتم هدف اصلی من تیم المپیک است. در بازی قطر شرایط حساس بود کی‌روش محروم بود از من دعوت شد که آنجا حاضر شوم و آن اتفاق فقط یک مشاوره دوستانه بود.

فقط ایران نه در تمام کشورها تیم بزرگسالان اهمیت زیادی دارد. علی کریمی و دو سه بازیکن هستند که هم می‌توانند به تیم بزرگسالان کمک کنند و هم به تیم امید. امیدوارم این بازیکنان در جام جهانی باشند تا تجربه آنها به ما کمک کنند. بازی‌های آسیایی در تقویم فیفا نیست. این بازی‌ها می‌تواند به تیم ملی کمک کند. اما بازهم می‌گویم اگر در جایی بازی‌های تیم المپیک و بزرگسالان یکی شد اولویت با تیم ملی بزرگسالان است.

     
آی اسپورت
2014-03-17 16:09:51
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر