فهرست
استتوس: حرف‌های خارجی می‌زنی فریدون!
استتوس: حرف‌های خارجی می‌زنی فریدون!

استتوس: حرف‌های خارجی می‌زنی فریدون!

آی اسپورت- آنها که سریال «شهرزاد» را دنبال می‌کنند حتما با این دیالوگ کاملا آشنا شده‌اند؛ «حرف‌های خارجی می‌زنی...!» این تکیه‌کلامِ جمشید است. پدر شهرزاد. او هر جا با صحبت طرف مقابلش اصلا موافق نیست از این جمله استفاده می‌کند. در واقع، در فرهنگ لغات او «حرف‌های خارجی» یعنی حرف‌های عجیب و غریب. یعنی پرت و پلا.
اما؛ پرت‌وپلا بودن در قاموس جمشید و مخاطبانش معنای وارونه‌ای دارد. جمشید یک بازاریِ نوکیسه است. یک کاسب‌مسلک که نان‌ به نرخ روز می‌خورد. او برای مال دنیا حاضر است هر خفتی را به جان بخرد و دستِ هر «بزرگ‌آقا»یی را ببوسد. پس، از دیدگاه او، کسانی که این کارها را نمی‌کنند حرف‌های خارجی می‌زنند! آنها که از عشق حرف می‌زنند حرف‌های خارجی می‌زنند. آنها که موفقیت را با واحد ریال نمی‌سنجند حرف‌های خارجی می‌زنند. کلا هر کس کتاب می‌خواند حرف‌های خارجی می‌زند!
 
***
 
حرف‌هایی که فریدون زندی درباره باشگاه استقلال زد، اتهاماتی است که خود آبی‌پوشان باید پاسخگوی آن باشند. این که کسی برای وارد کردن نام او در لیست استقلال درخواست پول کرده یا نه، اتهامی است که معلوم نیست اثبات شود. اما آنچه اثبات‌شده و غیرقابل‌انکار به نظر می‌رسد این جمله فریدون است که «فوتبال ایران، فوتبال کثیفی است.»
اینکه در ماجرای امسالِ فریدون و استقلال چقدر فساد و دلالی نقش داشته مشخص نیست اما این که فریدون درباره کلیت فوتبال ما راست می‌گوید، قابل انکار نیست. او دیشب در مقابل واکنش عادل که «حرف سنگینی زدی» جواب داد: «شاید اشتباه گفتم.» فریدون اما اشتباه نگفت، فقط کمی خارجی گفت! او حرف‌هایی را به زبان آورد که ایرانی‌ها معمولا به زبان نمی‌آورند.
فریدون زندی، زمانی که از بوندس‌لیگا به تیم ملی ایران آمد سبک بازیِ مبتنی بر پاس‌های تک‌ضربش خیلی با بازیکنان لیگ ایران متفاوت بود. او خارجی بازی می‌کرد. چهره‌اش هم خارجی بود. بعدها هم به شکلِ خیلی خارجی مصدوم شد! و حالا با کارنامه‌ای که آخرین بازی رسمی‌اش در لباس یک تیم خارجی است از فوتبال خداحافظی کرده و درباره فساد در فوتبال ایران حرف می‌زند. فوتبالِ ایران و فساد؟! حرف‌های خارجی می‌زنی پسر!!


مجتبی هاشمی
  ۲  
آی اسپورت
2015-11-10 19:05:01
نظر دهید

۲ نظر
-
چهارشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۴، ۱۳:۵۰
این یکی از بهترین مطالب سایت بود. حرفای خارجی میزنید...
Danial
چهارشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۴، ۱۵:۴۸
فریدون با وجود همه اون مصدومیت سنگین اما نه فوتبال یادش رفته نه سبک بازیش عوض شده. این سوال خیلی‌ جدی مطرح هست که در حالی‌ که حضورش هیچ بار مالی‌ واسه باشگاه نداشت چرا نباید با تیم تمرین کنه. یعنی‌ فریدون از ریوالدو بازیکن بدتری هست واقعا؟؟؟؟؟
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر