فهرست
برای تولد فیلیپ لام؛ پسرک خوش‌اخلاق هیچ‌وقت پیر نمی‌شود!
برای تولد فیلیپ لام؛ پسرک خوش‌اخلاق هیچ‌وقت پیر نمی‌شود!

برای تولد فیلیپ لام؛ پسرک خوش‌اخلاق هیچ‌وقت پیر نمی‌شود!

رای اینکه گذر روزگار را به خوبی احساس کنیم، دانستن بعضی چیزها مثل اینکه  فیلیپ لام سی و دو ساله شد، می‌تواند خیلی چیزها را برای ما روشن کند. اینکه کاپیتان بایرن کم کم به یک بازیکن باتجربه تبدیل شد؛ برای کسانی که شروع فوتبال دبدنشان با شروع فوتبال فلیپ لام بود، قطعا جالب است.
وقتی فیلیکس ماگات، سرمربی آن روزهای اشتوتگارت مدافع ذخیره تیمش‌ را که از بایرن قرض گرفته بود از دفاع راست به دفاع چپ منتقل کرد، شاید هیچ‌وقت فکر نمی‌کرد این بازیکن کوتاه قامت، روزی بهترین مدافع کناری دنیا و کاپیتان تیم ملی آلمان و بایرن شود. وقتی در فصل ۰۴-۲۰۰۳ تیمش یک نیم فصل فقط یک گل خورد، نظر کارشناس‌های فوتبال آلمان به مدافع ۱۷۰ سانتی‌متری تیم ماگات جلب شد تا جایی که بعد از بالاک دومین بازیکن سال فوتبال آلمان شد. فصل بعد در بازی مقابل شالکه لیگامنتش پاره شد و مسئولان اشتوتگارت از ترس اینکه دیگر نمی‌تواند بازی کند او را به بایرن پس دادند.

 یک جراحی نسبتا سنگین و بعد برگشت به تمرینات اما بازی کردن در آن تیم بایرن آن هم  در پست دفاع چپ یک ماموریت غیرممکن بود. حضور غولی مثل لیزارازو لام را به تیم "ب" فرستاد اما بالاخره فصل بعد نوبت به فیلیپ رسید تا جای خودش را در ترکیب تیم و کتاب قطور تاریخ بایرن باز کند.

فیلیپ لام از جهات بسیاری زیادی یک بازیکن کاملا ویژه‌ است. بازیکنی که دو هفته پیش بعد از یک سال و یک ماه خطا کرد و بعد از حدود ۱۴ سال بازی در پست دفاع هنوز اخراج نشده. بازیکنی که اولین گل جام جهانی ۲۰۰۶ و یکی از بهترین گل‌های تاریخ این مسابقات به کاستاریکا را زد، برای قهرمانی در این مسابقات و رسیدن به جمع بزرگان تاریخ فوتبال، ۸ سال دیگر صبر کرد.

دو شکست تلخ در نیمه نهایی جام‌های جهانی ۲۰۰۶ و ۲۰۱۰، در برزیل با شیرینی به اندازه پیروزی ۷ – یک مقابل برزیل میزبان و مغلوب کردن آرژانتین در آخرین دقایق فینال فراموش شد. نمایش بی‌نقص لام در جام جهانی اما با تلخی خداحافظی او از تیم ملی همراه شد تا ژرمن‌ها برای یورو نتوانند روی یکی از ستون‌های اصلی خود در دهه گذشته حساب کنند.

کاپیتان ساکت بایرن، از زمان حضور گواردیولا در این تیم بازی در پست هافبک دفاعی را هم تجربه کرد و عجیب اینکه در این پست هم یکی از بهترین‌های دنیا شد. او حالا با بیش از ۳۲۰ بازی برای بایرن در بوندس لیگا و قهرمانی در لیگ قهرمانان، جام جهانی و تمام رقابت‌های داخلی یکی از پرافتخارترین بازیکنان تاریخ بایرن و آلمان به شمار می‌رود.

منبع: وبسایت نود
     
آی اسپورت
2015-11-11 16:52:31
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر