فهرست
تحلیل دیدارِ بایرن مونیخ و بایر لورکوزن : پپ، جادوگرِ شهرِ مونیخ
تحلیل دیدارِ بایرن مونیخ و بایر لورکوزن : پپ، جادوگرِ شهرِ مونیخ

تحلیل دیدارِ بایرن مونیخ و بایر لورکوزن : پپ، جادوگرِ شهرِ مونیخ

آی اسپورت- در هفته بیست و پنجم از رقابت های بوندسلیگای آلمان، بایرن مونیخ میزبانِ بایر لورکوزن بود. در این دیدار، گوآردیولا شاگردانش را با پنج تغییر نسبت به بازی گذشته و سیستمِ 1-3-2-4 راهی میدان کرد. هرچند با جابجایی و چرخشِ بازیکنان و قرار گرفتنِ روبن، در یک خط و گاهی جلوتر از ماندروکیچ در اکثر دقایق، آرایش آنها در فازِ حمله به 2-2-4-2 تبدیل می شد. در طرفِ دیگر هیپیا سیستمِ 3-3-4 را انتخاب کرده بود.

شاگردانِ پپ بازهم با انجام بازی مالکانه (78 درصد مالکیت توپ در مقابلِ 22 درصد)  و رد و بدل کردنِ 860 پاس که بیشتر آنها کوتاه بود و 90 درصدِ نیز به مقصد رسید، موفق شدند در حملاتِ خود تنوعی زیادی داشته باشند. آنها تدارک حمله از جناحین را برای شروع انتخاب کرده بودند که 45 درصدِ حملاتشان هم از جناحِ راست بود و در صورت برخورد با سدّ دفاعی لورکوزن که قبل از دریافتِ گلِ اول به خوبی در زمینِ خودی دفاعِ منطقه ای می نمودند، توپ را به مرکز آورده و از عمق، حملات را طراحی و یا اقدام به شوت زنی از پشتِ محوطه جریمه می کردند. آمار 27 سانتر از جناحین (در مقابل 12 سانترِ حریف) و 23 اقدام برای شوت زنی که 8 مورد در چهارچوب بود ( 6 مورد اقدام برای لورکوزن و 3 مورد در چهارچوب)، تایید کننده این مطلب می باشند. این برتری باعث شد تا دردقیقه 44، چرخش بازی و انتقالِ توپ به جناح راست با 9 پاس و سانترِ شواین اشتایگر، ماندزوکیچ با ضربه سر، نخستین گلِ دیدار را به ثمر برساند. تنوع در ضرباتِ‌ ایستگاهی نیز در بایرنِ پپ به وضوح قابل مشاهده بود،‌ ارسال به تیرِ یک و دو و گاهی کوتاه بازی کردن و اقدام به شوت زنی تا در نهایت در دقیقه 52، ضربه مهارنشدنی شواین اشتایگر، تبدیل به گلِ دوم این دیدار شد. او علاوه بر این گل و یک پاسِ گل، عملکرد فوق العاده ای در طراحی حمله و برقراری ارتباط بین خطوط داشت و به عنوانِ بهترین بازیکنِ این دیدار نیز انتخاب شد.

شاگردانِ هیپیا با دفاعِ منطقه ای منسجم و پوشش همراه با تمرکزِ بالا قبل از دریافتِ گل اول، بسیار خوب ظاهر شدند و برنامه ویژه ای برای ضدحملات داشتند اما پس از دریافت 2 گل، وظایف خود را به کندی انجام دادند و فضای زیادی در اختیارِ حریف گذاشتند.  

در چند فصلِ اخیر انگیزه بازیکنانِ لورکوزن و در نتیجه دوندگی و تمرکز آنها، باعث شده بود تا در مقابلِ بایرن تن به شکست ندهند ولی در این دیدار تنها 44 دقیقه دوام آوردند که علتِ آن را باید با حضور پپ در شهرِ مونیخ، مرتبط دانست. بایرنِ این فصل علاوه بر افزایش شگفت انگیز در تعدادِ پاس در جریانِ بازی، تنوعِ فوق العاده ای در فازِ حمله دارد که در این شیوه از بازی تنها می توان رئال مادرید را با این تیم مقایسه نمود. هرچند بایرن در فازِ دفاعی هنوز به تکامل نرسیده و در انتقال و جابجای در خطوطِ دفاع مشکلاتی دارد که منجر به دریافتِ گلِ دقیقه 91 از لورکوزن شد. در این گل پاسِ قطری از جناحِ چپ به راست باعثِ بهم ریختنِ خطِ دفاع این تیم شد تا سانترِ هیلبرت، توسطِ کیسلینگ تبدیل به تنها گلِ لورکوزن شود. با این نتیجه بایرن اختلاف خود را با نزدیک ترین رقیب یعنی دورتموند، به 23 امتیاز رساند و لورکوزن با 27 امتیاز اختلاف، در جایگاه چهارم جدول قرار گرفت.

     
آی اسپورت
2014-03-17 17:38:53
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر