فهرست
بررسی ادعای برانکو؛ آیا هفت امتیاز قابل جبران است؟
بررسی ادعای برانکو؛ آیا هفت امتیاز قابل جبران است؟

بررسی ادعای برانکو؛ آیا هفت امتیاز قابل جبران است؟

آی اسپورت- برانکو ایوانکوویچ در جدیدترین مصاحبه‌اش، پیرامون شرایط فعلی پرسپولیس گفته: «ما جام حذفی را به دلیل اشتباه داور از دست دادیم و حالا فقط باید به قهرمانی در لیگ برتر فکر کنیم. اختلاف هفت امتیازی با صدر جدول اختلاف زیادی نیست و قابل جبران است».
ادعای برانکو شاید در خیلی از لیگ‌های دنیا اددعای عجیبی به نظر برسد. صدرنشین‌ها و مدعیان قهرمانی در لیگ‌ها معمولا در زمینه از دست دادن امتیاز آنقدرها دست و دلباز نیستند که بتوان عقب‌ماندگی هفت امتیازی را جبران کرد و به آنها رسید. اما لیگ ایران حکایت متفاوتی دارد. در لیگ برتر ما هنوز یک تیم مدعی و قدرتمند پیدا نشده که با امتیازگیری بالا خودش را از دسترس تیم2های میانه جدولی خارج کرده باشد.
در لیگ ایران نه تنها پرسپولیس که تیم‌هایی پایین‌تر از این تیم هم هنوز شانس دارند. سال گذشته سپاهان که به نظر می‌رسید اصلا جزو مدعیان نیست با 6 برد در 6 بازی آخر قهرمان شد. امسال هم هر تیمی بتواند 5 بازی -فقط 5 بازی- به طور متوالی پیروز شود صدرنشین لیگ خواهد بود. کافی است به عملکرد اخیر تیم‌های اول تا ششم جدول نگاه کنید.


استقلال تهران
این تیم با 22 امتیاز صدرنشین لیگ است. یعنی دقیقا با همان میانگین امتیازگیری که برای قهرمانی در لیگ ایران لازم است: 2 امتیاز از هر بازی. اما نگاهی به بازی‌های اخیر استقلال نشان می‌دهد این تیم چندان هم دست‌نیافتنی نیست. آبی‌ها در 5 بازی اخیر یک برد و 4 مساوی به دست آورده‌اند. یعنی 7 امتیاز از 15 امتیازِ ممکن را کسب کرده و 8 امتیاز را دور ریخته‌اند. یعنی پرسپولیس، نفت تهران یا هر تیم دیگری که 7 امتیاز از استقلال عقب باشد فقط در 5 هفته می‌تواند این عقب‌ماندگی را جبران کند.
 
استقلال خوزستان
وضع این تیم در هفته‌های اخیر فقط کمی از همنام تهرانی‌اش بهتر بوده است. استقلال خوزستان در 5 بازی اخیر 6 امتیاز از دست داده است.
 
ذوب‌آهن اصفهان
تیم یحیی گل‌محمدی دقیقا به اندازه تیم ویسی امتیاز گرفته است. 2 برد و 3 مساوی یعنی 9 امتیاز حاصل عملکرد این تیم در 5 بازی اخیر است.
 
صبای قم
صبای قم تنها تیمی است که طی 5 هفته اخیر مثل قهرمان‌ها نتیجه گرفته است. با 11 امتیاز از 5 بازی، علی دایی تنها کسی است که میانگین بالاتر از 2 امتیاز را در هر بازی داشته است. ولی آیا به نظر شما او در هفته‌های آینده نیز روی همین روند باقی خواهد ماند؟
 
گسترش فولاد تبریز
2 برد و 3 تساوی. مثل استقلال خوزستان و مثل ذوب‌آهن. فراز کمالوند هم 6 امتیاز در 5 بازی از دست داده و البته این یکی در تیمی مربیگری می‌کند که از این آمار کاملا راضی است. گسترشی‌ها هرگز خودشان را مدعی قهرمانی نمی‌دانند.
 
سپاهان اصفهان
این یکی از هفته پنجم به بعد اصلا پیروزی نداشته و از 6 بازی اخیرش فقط 4 امتیاز به دست آورده است. در صورت ادامه این روند، رسیدن به سپاهان نه‌تنها برای پرسپولیس که برای تمامی تیم‌های پایین‌تر هم امکان‌پذیر خواهد بود.

***

در برآوردهای ابتدای فصل، پرسپولیس، نفت تهران و تراکتورسازی جزو تیم‌های مدعی قهرمانی قلمداد می‌شدند اما امروز در نیمه پایینی جدول به سر می‌برند. بررسی نتایج صدرنشینان در هفته‌های اخیر نشان می‌دهد این سه تیم با وجود حضور در پایین جدول همچنان از شانس زیادی برخوردارند. فقط کافی است سهم خودشان را انجام بدهند و چند برد متوالی به دست بیاورند.


کد: 9411
     
آی اسپورت
2015-11-11 20:55:50
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر