فهرست
گزارش روز: بهترین مثلث های هجومی تاریخ فوتبال
گزارش روز: بهترین مثلث های هجومی تاریخ فوتبال

گزارش روز: بهترین مثلث های هجومی تاریخ فوتبال

آی اسپورت- رئال مادرید گران ترین مثلث تهاجمی این فصل را در بین تیم های دنیا در اختیار دارد. یکی از اضلاع این مثلث گرث بیل است که 100 میلیون یورو ارزش دارد. این بازیکن ولزی اکثرا در بال راست بازی می کند. کریستیانو رونالدوی 94 میلیون یورویی در سمت چپ است و بنزما که درسال 2009 برای رئال 41 میلیون یورو هزینه در بر داشت در نوک پیکان هجومی رئال در این فصل قرار دارد.

در زمان کوتاهی که این سه بازیکن در کنار یکدیگر به میدان رفته اند، ترکیب کشنده ای را به نمایش گذاشته اند. به یادماندنی ترین نمایش این سه بازیکن برد 1-6 در برابر شالکه در مرحله ی یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان بود. آن ها همچنین نام BBC را از طرف هواداران بلانکوس یدک می کشند. حالا در این گزارش به بررسی 10 مثلث برتر تاریخ رقابت های لیگ قهرمانان یا جام اروپا می پردازیم.

 

1. دی استفانو، پوشکاش و جنتو (رئال مادرید)

آلفردو دی استفانو (وسط) در قلب بهترین تیم تاریخ اروپا بین سال های 1955 تا 1960 قرار داشت. یک مهاجم وسط عالی که یک هافبک کاذب عالی نیز بود. فرانسیسکو جنتو (راست) یکی از منحصر به فرد ترین بال های چپ تاریخ فوتبال بود و تنها کسی بود که رقابت های اروپایی را 6 بار برد. فرانس پوشکاش (دومی از راست) نیز که در دوره ی این دو نفر ظهور کرد یک مهاجم چپ بود و در 41 بازی اروپایی 37 گل برای رئال به ثمر رساند.

پس از فینال رقابت های سال 1960 که در آن رئال توانست 3-7 آینتراخت فرانکفورت را شکست دهد و به گواه عده ای بهترین فینال تاریخ نیز بوده است پوشکاش گفت:«همه ی بازیکنان ما مهاجم هستند. و مثلث تهاجمی تیم آن ها را رهبری می کنند.»

 


2. بست، لاو و چارلتون (منچستر یونایتد)

هسته ی اصلی تیمی که توانست در 1968 قهرمان اروپا شود سه بازیکن بودند که توانسته بودند برنده ی جایزه ی توپ طلا نیز بشوند. آن ها سه جاودانه ی مقدس نام داشتند: جورج بست (1968)، دنیس لاو (1964) و بابی چارلتون (1966).

حضور چارلتون در جمع این دو بازیکن بزرگ پس از حادثه ی هوایی مونیخ در فاصله ی ده سال قبل بود که در آن همه ی هم تیمی هایش کشته شدند و فقط او زنده ماند. او یکی از بامهارت ترین بازیکنان تاریخ بود و اگرچه در بازی فینال به دلیل مصدومیت غایب بود اما یکی از منحصر به فرد ترین گلزنان تاریخ تیمش بود.

 


3. کیزر، کویف و رپ (آژاکس)

آژاکس یکی از سه باشگاهی است که توانسته سه بار پشت سرهم فاتح جام قهرمانی اروپا شود. آژاکس شیوه ی فوتبال بازی کردن را در زمان خود تغییر داد و توانست در سال ها 1971،1972،1973 قهرمان اروپا شود. در مرکز این تیم نیز یوهان کریف (عکس پایین) حضور داشت. او نیمه رهبر، نیمه ارکستراتور و نیمه جادوگر بود.

این مثلث قصد داشت هلند را قهرمان رقابت های اروپایی سال 1974 کند اما آلمان غربی به سلطه ی هلندی ها بر فوتبال اوپا پایان داد.

 


4. هانسن، دالگیش و سانس (لیورپول)

لیورپول بین سال های 1977 تا 1985هشت سال در جمع قدرت های اروپا حضور داشت تا اینکه فاجعه ی هیسل به مدت نیم دهه این تیم را از فعالیت های اروپایی محروم کرد. در مرکز پیشروی های آن ها تیم 84-1983 قرارداشت که ترکیبی ازآلن هانسن در مرکز دفاع، کنی دالکیش در حمله و جرم ساونس به عنوان هافبک و کاپیتان حضور داشت.

 


5. مارادونا، جیودانو و کارکا (ناپولی)

تنها مثلث کلیدی این گزارش بدون بردن رقابت های اروپایی. این سه بازیکن بدون شک درخشان ترین دوره را در تاریخ این باشگاه رقم زده اند. آن ها در ایتالیا به Ma-Gi-Ca معروف شده بودند که به معنی جادوست.

پس از اسکودتوی ناپولی در سال 1987 آن ها نتوانست با پارتنوپی از سد رئال مادرید بگذرند و قهرمان اروپا شوند و پس از آن سه سال بعد فقط توانستند از گروه بالا بیایند. در این میان اما آن ها توانست برنده ی جام یوفا شود البته در آن زمان جیودانو با آندره آ کارنواله تعویض شده بود.

 


6. فن باسن، گولیت و رایکارد (آث میلان)

این سه بازیکن هلندی عامل اصلی قهرمانی آث میلان در رقابت های قهرمانی اروپا در 1989 و 1990 بودند.

مارکو فن باسن و رود گولیت هر دو فوروارد تیم آریگو ساکی بودندکه توانستند دوبار پیاپی قهرمان اروپا شوند. فرانک رایکارد نیز در نقش هافبک یکی از بهترین تیم های دفاعی تاریخ را رهبری می کرد.

 


7. ویالی، راوانلی و دل پیرو (یوونتوس)

الساندرو دل پیرو، جیانلوکا ویالی و فابریتزیو راوانلی مهم ترین بازیکنان یووه در کسب جام قهرمانی اروپا بودند که از سال 1995-1996 به لیگ قهرمانان تغییر نام داد.

هماهنگی بالای این سه در جام جهانی بعدی که لیپی در آن سرمربی ایتالیا بود بر همگان مشخص بود. ویالی سرزن فوروارد مرکزی ترکیب 3-3-4 تیم بود  که دل پیرو در سمت چپ او و راوانلی در راست بود. در سال 1996 آن ها در ضربات پنالتی توانستند آژاکس را شکست دهند.

 


8. رونالدو، رونی و تبس (منچستر یونایتد)

منچستر توانست با کریستیانو رونالدو وین رونی و تبس دو بار پیاپی به فینال رقابت های لیگ قهرمانان راه پیدا کند.

رونالدو در ضربات ایستگاهی قدرت باور نکردنی به منچستر داده بود و هوش رونی تیم را روان کرده بود. همچنین سرسختی تبس نیز نیروی محرکه ی شیاطین سرخ بود.

هر سه بازیکن آن ها در فینال برابر چلسی که به ضربات پنالتی کشیده شد حاضر بودد اما تبس در دیدار فصل بعد که به باخت 0-2 برابر بارسا انجامید در بین دو نیمه تعویض شد.

 


9. اینیستا، ژاوی و مسی (بارسلونا)

بارسلونا تیم قدرتمندی بود که زیر نظر پپ گواردیولا قدرتی غیر قابل باور پیدا کرد و او این قدرت را مدیون وجود ژاوی، اینیستا و مسی بود. ژاوی و اینیستا بازیکنانی بودند که از قبل سیستم تیکی تاکای بارسا را پیاده سازی کرده بودند و حضور مسی آن ها را به اوج شکوفایی رساند.

دوعنوان قهرمانی در رقابت های لیگ قهرمانان نتیجه ی تلاش تیمی بود اما در حقیقت مثلث تهاجمی بارسا بود که تفاوت بین آن ها و تیم های دیگر را رقم می زد.

 


10. بیل، بنزما و رونالدو (رئال مادرید)

رئال مادرید تاریخی درخشان از خرید بهترین بازیکنان دنیا دارد و خرید تابستانیگرث بیل از تاتنهام یک مثلث تهاجمی عالی برای این تیم ساخته و پرداخته کرده است. بازی های درخشان رونالدو برای رئال منجر به کسب توپ طلا برای او در ژانویه ی امسال شد و مطمئنا حضور او به بیل نیز کمک خواهد کرد.

پیشرفت ناگهانی بنزما پس از افت محسوسش برای رئال یک مثلث تهاجمی عالی شکل داده و حالا شاگردان آنچلوتی بخت اول قهرمانی در رقابت های لیگ قهرمانان امسال هستند.شما چه فکر می کنید؟ کدامیک از سه گانه های موفق این گزارش ، بهترین سه گانه یا مثلث تاریخ بوده است؟

  ۱  
آی اسپورت
2014-03-18 10:41:02
نظر دهید

۱ نظر
-
چهارشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۳، ۰۰:۰۷
گولبت فن باستن ریکارد
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر