فهرست
یک صندلی و 5 مدعی؛ کفاشیان شانس اول است
یک صندلی و 5 مدعی؛ کفاشیان شانس اول است

یک صندلی و 5 مدعی؛ کفاشیان شانس اول است

آی اسپورت - اواخر سال‌جاری انتخابات فدراسیون فوتبال برگزار می‌شود. انتخاباتی که روسای هیات‌های فوتبال استان‌ها نقش اول را در آن بازی می‌کنند و اگر آرایی که این افراد در صندوق می‌اندازند به سمت یکی از شانس‌هایی که از هم اکنون تلاش برای قرارگرفتن در بین گزینه‌ها را شروع کرده اند، سنگینی کند، آن شخص رییس فدراسیون فوتبال است. شکی نیست که اگر علی کفاشیان بخواهد دوباره برمسند کار باقی بماند و به ریاست در فدراسیون فوتبال کشورمان ادامه دهد هیات‌های فوتبال استان‌ها گرایش بسیاری به سمت او خواهند داشت و رییس کنونی فدراسیون فوتبال چهارسال دیگر برمسند قدرت باقی خواهد ماند.
کفاشیان برای حضور دوباره در فدراسیون فوتبال بی میل نیست و حتی برای انتخاب نواب رییس جدید خود در آینده نیز رایزنی‌هایی را با برخی مدیران فوتبال آغاز کرده است و قصد دارد با کمک از این افراد با تجربه چهار سال دیگر به حکومتش در فدراسیون فوتبال ادامه دهد. رفت و آمد‌هایی روزهای اخیر در فدراسیون فوتبال و حضور برخی مدیران سابق باشگاه‌ها در ساختمان مشکی رنگ سئول از این حقیقت پرده برمی‌دارد که کفاشیان برای چینش نفرات و مدیران زیرمجموعه‌اش از همین حالا عزم خود را جزم کرده است. در انتخاباتی که اسفند ماه برگزار می شود به احتمال فراوان می‌توان حضور برخی مدیران فوتبالی دیگر را نیز پیش بینی کرد. هرچند که سابقه نشان می‌دهد در نهایت ممکن است افرادی که تا آن زمان از حضور خود در رای‌گیری وعده می‌دهند با توجه به پیش بینی‌ها و شمارش ذهنی آرا و احتمالا باخت در این رای گیری از حضور در این رقابت سخت انصراف دهند و نهایتا یکی، دو نفر به‌عنوان کاندیدای انتخابات فدراسیون فوتبال در رای‌گیری حاضر باشند.
به طور مشخص فردی می‌تواند رییس فدراسیون فوتبال شود که در میان هیات‌های فوتبال استان‌ها که نقش بسیاری در انتخاب فرد نهایی دارند، دارای مقبولیت باشد. از طرفی وزارت ورزش و جوانان نیز در این میان نقش زیرپوستی ایفا خواهد کرد و رییس آینده باید قدرت جذب و جلب رضایت وزیر را نیز داشته باشد و پیش از آنکه وارد کارزار انتخاباتی شود با وزیر ورزش نیز هماهنگی‌هایی داشته باشد چرا که حتی اگر وزارتخانه در انتخابات هیچ نقشی را در ظاهر بازی نکند و فدراسیون فوتبال به‌عنوان یک سازمان مستقل قادر به برگزاری انتخابات و معرفی رییس از طریق هیات‌های فوتبال و دیگر بخش ها_البته زیر نظر فیفا_ باشد اما نظر وزارت ورزش وجوانان نیز اهمیت بسیاری دارد و پیش از شروع رقابت سعی می‌شود حمایت‌های لازم از سوی عالی‌ترین نهاد ورزش ایران برای رییس جدید به دست آید.
چنانچه علی کفاشیان به‌عنوان یکی از کاندیداها در این مسابقه حاضر شود تردیدی نیست که شانس دیگرگزینه‌ها که از هم اکنون تلاش‌هایی را آغاز کرده‌اند، برای تصدی این پست مهم بسیار اندک خواهد شد. به هر دلیل اگر رییس در انتخابات جاری حضور نیابد می‌توان چهار گزینه را برای ورود به فدراسیون فوتبال دارای شانس دانست. طی روزهای اخیرصحبت از حضور محمد دادکان شده است. گزینه‌ای که برخی رسانه ها مدعی شده‌اند مورد توجه رییس جمهوری است و شخص روحانی به وی توصیه کرده برای انتخابات وارد معرکه شود. اینکه رییس جمهوری یک مملکت دراین مقطع وارد چنین مباحثی شود بسیار بعید است. شاید پس از مشخص شدن و تایید گزینه‌ها نهاد ریاست جمهوری نظرش را به وزارت ورزش وجوانان منتقل کند اما در این برهه بعید است که حتی صحبتی در این باره از سوی شخص رییس جمهوری شده باشد و خبررسانی‌های اخیر را باید نوعی بازی رسانه‌ای به سود شخص دادکان بنامیم که ظاهرا بیشتر دنبال برخی شلوغ بازی‌های رسانه‌ای است تا بازگشت دوباره به فدراسیون فوتبال.
دادکان طی سال‌های اخیر همواره از بازگشت به فدراسیون فوتبال طفره رفته است که دلایل بسیاری می‌تواند در این سیاست نقش بازی کند. با این حال حتی اگر به دادکان شانسی برای ورود دوباره به عرصه مدیریتی فوتبال ایران بدهیم باید منتظر شمارش آرایی باشیم که شاید از سوی افرادی به صندوق انداخته شود که تمایلی به بازگشت وی نداشته باشند. دادکان بی شک قبل از اینکه بخواهد سهمی دوباره از فوتبال داشته باشد از پیروزی در انتخابات مطمئن خواهد شد وگرنه بعید است که او با این همه تجربه بدون آگاهی از سرنوشتش در انتخابات وارد این فضا شود. به جز دادکان مدت‌ها است که نام محمود اسلامیان نیز مطرح می‌شود. وی که اکنون نایب رییس اول فدراسیون فوتبال محسوب می‌شود به زعم خیلی‌ها اساسا برای این منظور به فدراسیون فوتبال فراخوانده شده که روزگاری به جای کفاشیان بنشیند. وی به جز مقطعی حضور در هیات‌مدیره باشگاه سپاهان و تصمیم‌گیری‌های کلان هیچ سابقه مدیریتی مستقیم دربخش فوتبال ندارد و تا پیش از انتخاب به‌عنوان نایب رییس اول نیز فردی شناخته شده محسوب نمی‌شد. اسلامیان اما علی‌الظاهر از مقبولیت‌هایی برخوردار است و طی این روزها که در فدراسیون فوتبال می‌بینیمش از ویژگی‌های ظاهری برای نشستن روی این صندلی مهم برخوردار است. اصولا مدیران اصفهانی افرادی کاربلد هستند و در سال‌های اخیر نیز عملکرد خوبی در بخش‌های مختلف فوتبال داشته‌اند. اسلامیان از آن دست افرادی است که اگر وارد انتخابات شود شاید رای بیاورد اما چه تعداد مشخص نیست و باید دید که اساسا او حاضر به چنین ریسکی خواهد شد یا اینکه همچنان به ادامه فعالیت در این سطوح یعنی نایب رییسی بسنده می‌کند.
مساله اسلامیان قدری پیچیده است و شاید او به‌عنوان یکی از رقبای اصلی کفاشیان مطرح باشد به شرط آنکه خود کفاشیان درصورت ورود دوباره به این عرصه اسلامیان را برای آمدن به انتخابات منصرف نکند. دیگر گزینه‌هایی که احتمالا برای ورود به عرصه ریاست فدراسیون فوتبال تلاش خواهند کرد، عزیزا... محمدی، رییس سابق سازمان لیگ فوتبال ایران است. عزیزمحمدی به زعم آنهایی که برکارش در این حوزه اشراف داشتند عملکرد خوب و مثبتی داشته است. وی در ادوارگذشته نیز علاقه خود را برای ریاست بر فدراسیون فوتبال به طورجسته و گریخته اعلام می‌کرد و به نظر می رسد اگر وارد انتخابات شود یکی از افرادی خواهد بود که حامیان خاص به خودش را خواهد داشت اما آرایی که به عزیزمحمدی می‌رسد تا چه اندازه برای انتخاب او کفایت می‌کند نیز خود مساله‌ای است که قطعا وی قبل از ورود به رقابت آنها را روی کفه ترازو قرار خواهد داد وقطعا اگر به این نتیجه برسد که رای نمی‌آورد، موضوع را همانجا جمع خواهد کرد. از علی فتح‌ا...زاده نیز به‌عنوان یکی دیگر از گزینه‌های احتمالی ریاست فدراسیون فوتبال یاد می‌شود. رفت و آمد‌هایی که مدیرعامل سابق باشگاه استقلال اخیرا به برخی حوزه‌های فوتبالی داشته و رایزنی‌هایی که وی دراین راستا انجام داده نیز خبر از علایق و دلبستگی‌های یکی از با تجربه‌ترین و موفق‌ترین مدیران فوتبال به رقابت انتخاباتی فدراسیون فوتبال می‌دهد. فتح‌ا...زاده نیز اگر بخواهد صندلی در ید کفاشیان را تصاحب کند پیش از آن باید نظرمساعد آنها که در رای دادن نقش اول را بازی می‌کنند را جلب و بعد وارد کوران انتخابات شود. احتمالا مدیرعامل باشگاه استقلال نیز از آن جمله افرادی است که کم شانس برای رسیدن به ریاست فدراسیون فوتبال را نخواهد داشت.

منبع: ایران ورزشی
  ۱  
آی اسپورت
2015-11-14 13:00:57
نظر دهید
۱ نظر
عباس
يكشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۴، ۰۹:۵۸
خداییش دادکان یه چیز دیگست
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر