فهرست
یادداشت: اتفاقات پاریس چه تاثیری روی یورو 2016 می گذارد؟
یادداشت: اتفاقات پاریس چه تاثیری روی یورو 2016 می گذارد؟

یادداشت: اتفاقات پاریس چه تاثیری روی یورو 2016 می گذارد؟

مایلز چمبرز
 پایتخت فرانسه روز جمعه شاهد 6 حمله تروریستی همزمان بود. تعداد کشته شدگان به 128 نفر رسیده و حدود 180 نفر هم به خاطر تیراندازی ها و انفجارها مجروح شدند. سالن کنسرت باتاکلان میزبان یکی از مرگبارترین حملات بود و 80 نفر هدف گلوله 4  تیرانداز قرار گرفتند که البته هر 4 نفر توسط نیروهای امنیتی پلیس فرانسه کشته شدند. همچنین تیراندازی هایی هم در رستورانی در پاریس شد و دیگر انفجارها هم مربوط به اطراف ورزشگاه دفرانس بود که میزبانی بازی تیم ملی فرانسه و آلمان را به عهده داشت. بازی در حالی ادامه پیدا کرد که بیشتر افرادی که داخل استادیوم بودند نمی دانستند که بیرون از آن چه اتفاقاتی  در حال رخ دادن است. بعد از سوت پایان بازی هواداران وارد زمین شدند تا جایشان امن باشد و بازیکنان هم مجبور شدند همانجا بمانند تا اوضاع آرام شود.

 


چرا هدف دفرانس بود؟
داعش مسئولیت این حملات را به عهده گرفت و در بیانیه ای مدعی شد که این پاسخ فرانسه به حملات هوایی اش به عراق و سوریه بود. دلیل انتخاب بازی آلمان و فرانسه این طور ذکر شده بود که این دو کشور سابقه حملات زیادی به کشورهای دیگر را دارند و همچنین حضور فرانسوا اولاند در ورزشگاه یکی از دلایل اصلی بود. داعش در بیانیه اش نوشت: 8 برادر مسلح هدف ها در پاریس را تعیین کردند و استاد دفرانس به خاطر بازی آلمان و فرانسه انتخاب شد. دو کشوری که در جنگ های صلیبی حضور داشتند و همچنین فرانسوا اولاند احمق هم آنجا بود.

 


واکنش دنیای فوتبال چه بود؟
همانند دیگر تراژدی های بین المللی دنیای فوتبال واکنش نشان داد و به روش های مختلف با خانواده های قربانیان ابراز همدردی کرد. فوتبالیست ها و پیشکسوتان درباره این حادثه گفتند و لیونل مسی و کریس رونالدو هم کسانی بودند که به خانواده و نزدیکان قربانیان تسلیت گفتند. پاری سن ژرمن ابراز همدردی کرد و اعلام کرد که رویدادهای ورزشی اش و همچنین فروشگاه های رسمی این باشگاه را تعطیل خواهد کرد.

 


آیا انگلیس- فرانسه کنسل شد؟
تقریبا کنسل شدن بازی دوستانه هفته بعد انگلیس و فرانسه در لندن قطعی بود که البته فدراسیون فوتبال فرانسه تصمیم دیگری گرفت. این در حالی بود که چندین بازیکن شرایط خوبی نداشتند و عزیزانشان در محل هایی بودند که مورد حمله قرار گرفت. مثل گریزمان که خواهرش در سالن کنسرت بود و البته جان سالم به در برده بود. اگرچه زمین های تمرینی بسته بودند و بازیکنان، مربیان، خبرنگاران و ... اجازه ورود به آن ها را نداشتند. یوفا اعلام کرد که در دیدارهای دوستانه این هفته بازیکنان از بازوبند مشکی استفاده کنند. آن هم به نشانه احترام به خانواده های قربانیان حملات تروریستی پاریس.

 


یورو 2016 هم تحت تاثیر قرار گرفت؟
قبلا هم حملات تروریستی در فرانسه و دیگر کشورها صورت گرفته بود. اما این اولین بار بود که داعش ک مسابقه فوتبال را هدف قرار داده بود. چند ساعت بعد از این اتفاقات آنتونیو کونته و لئوناردو بونوچی اولین کسانی بودند که درباره بازی های یورو که کمتر از یک سال به شروع آن مانده ابراز نگرانی کردند. اگرچه بعید است برنامه یورو 2016 تغییری کند، اما برقراری امنیت در اولویت قرار می گیرد. شکی در این نیست که حالا امنیت هواداران در فرانسه هم وضعیت خوبی ندارد.کد خبر 9404
 
     
آی اسپورت
2015-11-15 17:38:36
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر