فهرست
اخراجی‌هایی که ستاره شدند: استعدادیاب‌های نابینا
اخراجی‌هایی که ستاره شدند: استعدادیاب‌های نابینا

اخراجی‌هایی که ستاره شدند: استعدادیاب‌های نابینا

آی اسپورت - تقارن جالب دو مصاحبه در هفته های اخیر. فرانکو بارزی در ادامه مصاحبه های از سر بیکاری اخیرش اعتراف کرد ابتدا با برادرش، جوزپه در آزمون های اینتر شرکت کرد و قبول نشد (که جوزپه قبول شد) و سپس به میلان رفت و آنجا تبدیل به برترین بازیکن قرن این باشگاه شد. سپس ادوارد آبراهامیان، مدیر وقت آکادمی های فوتبال ریورپلات اعتراف کرد مسی در 12 سالگی همراه با این تیم تمرین کرد اما چون سنش زیر 13 سال بود و هزینه 800 یورویی هورمون درمانی ماهانه اش از عهده باشگاه برنمی آمد، قید عقد قرارداد با بهترین بازیکن فعلی دنیا را زدند. یعنی اگر مسئول تست گرفتن باشگاه اینتر کمی دقیق تر فرانکو را دنبال می کرد یا باشگاه ریورپلات اینقدر خساست به خرج نمی داد، امروز مسیر چهار تا از بزرگترین باشگاه های جهان به گونه ای دیگر جلو رفته بود. مدارک موثقی مبنی بر رد شدن ستاره های بزرگ در تمرینات یک تیم یا در هر صورت عقد نشدن قرارداد با آنها پس از شرکت در آزمون باشگاه یافت می شود.
این و اون
فرگوسن در کتاب اخیرش اعتراف کرده فقط 4 بازیکن کلاس جهانی را در یونایتد تمام عمرش داشته؛ اسکولز، کانتونا، رونالدو و گیگز. این آخری زمانی عضو آکادمی سیتی شده بود اما فرگوسن به نیکی تشخیص داد که جایش در آنجا مناسب نیست! و به هر شکل او را قرمزپوش کرد. البته درایت فرگوسن و استعداد یاب های یونایتد گاهی هم چندان با کیفیت عمل نمی کرد؛ مثلا موجود کم بهره ای مانند وز براون در آزمون آکادمی سیتی رد اما در یونایتد پذیرفته شد.
خارج کتاب خاطرات
برخلاف بسیاری از بازیکنانی که امروز در آمریکا، سالهای آخر فوتبال شان را می گذرانند، رائول کتاب خاطرات بیرون نداده. شاید دلیل اصلی اش این باشد که نمی داند چه طور درباره دوران کودکی اش سر صحبت را باز کند. رائول در ابتدا عضوی از آکادمی اتلتیکو مادرید و نشنیده بگیرید که حتی هوادار این باشگاه هم بود اما در آستانه ورود به تیم اصلی، این آکادمی منحل شد و تیم همشهری، رائول را نه برای بازی در رده پایه که برای تیم بزرگسالان جذب کرد. البته اتلتیکو هیچگاه در ربع قرن اخیر مشکلی در خط حمله نداشته اما حتی با بودن تورس هم اسطوره ای مانند رائول نداشت.
همیشه جفت 6
ماریو بالوتلی در کودکی توسط خانواده غنایی اش ترک شد و بعدها توسط خانواده بالوتلی در ایتالیا بزرگ شد. او در بحث فوتبال هم به همین اندازه شانس آورد. بالاتر از اینکه پس از یک فصل فاجعه بار در لیورپول، قبول کردن او توسط میلان با فرزندخواندگی گرفتن یک سیاه پوست توسط خانواده ایتالیایی اش برابری می کرد، در زمان کودکی نیز هنگامی که برای یک دوره آموزشی به اسپانیا رفته بود، در چند بازی دوستانه برای تیمهای پایه بارسلونا در کنار پدرو و مونیزا بازی کرد اما بارسایی ها او را به خدمت نگرفتند. تصور اینکه او با این مدل رفتاری در آکادمی بارسلونا دوام می آورد و بعد به تیم ملی اسپانیا هم دعوت می شد، بیش از هر چیزی غیرقابل تصور است.
پروفسور آرسن ونگر
مسی، کریس رونالدو، یحیی توره، کمپانی، زلاتان، اسین، دی ماریا و هری کین فقط گوشه ای از ستاره هایی بودند که ونگر و آرسنال قبل از 18 سالگی و کلا ورودشان به فوتبال حرفه ای، شانس عقد قرارداد با آنها را داشت. نمونه جدید هم مارسیال فرانسوی است. در این چند سال اخیر، هرگاه بازیکنی در یک باشگاه ستاره شد، ونگر مصاحبه و اعلام کرد در یک قدمی جذبش بود ولی منصرف شد.
باشگاه هنرمندان
تصور اینکه مثلا کیکو کاسیا آلبوم El Amor را اجرا یا درن فلچر در نقش جیمز باند بازی می کند، سوررئال وحشتناکی به وجود می آورد اما در نقطه مقابل، ژولیو ایگلسیاس و شون کانری به صورت خیلی جدی شانس بازی در رئال مادرید و منچستر یونایتد در پست این دو بازیکن را داشتند. در جمع هنرمندانی که رد یا قبول شدن در یک تست فوتبال سرنوشت زندگی شان را عوض کرد، غیر از این دو نفر می توان به رود استوارت (خواننده اسکاتلندی)، لوسیانو پاواراتی و اروس راماتزوتی اشاره کرد. راماتزوتی پای ثابت انواع و اقسام بازیهای نمادین و خیریه در ایتالیاست و توانایی اش در زدن ضربات چیپ و بیرون پا به راحتی قابل مقایسه با فرانچسکو توتی است.


مهدی احمدی / فوتبال ایرانی
  ۱  
آی اسپورت
2015-11-15 20:19:02
نظر دهید

۱ نظر
mina
دوشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۴، ۲۲:۲۷
اوزیل هم میشه نام برد.برای تست به باشگاه های ترکی رفت ولی به خاطر جثه کوچیکش قبولش نکردن
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر