فهرست
خورشید آرژانتین
خورشید آرژانتین

خورشید آرژانتین

آی اسپورت - او ستایش می‌شد. او پرستیده می‌شد. دیگو یکی بود مثل هیچکس: "اگر بمیرم، دوباره می‌خواهم متولد و دوباره یک فوتبالیست شوم. می‌خواهم دوباره دیگو آرماندو مارادونا شوم. من بازیکنی هستم که ملت را شاد کردم و همین برای من کافی است." محبوبیت مارادونا تنها به مستطیل سبز و عاشقان فوتبال خلاصه نمی‌شد. او همچو مبارزی بود که تمام مرزها را پشت سر گذاشته و لشگری به وسعت دنیا، حامی و خواهانش بودند.

برای همین است که پس از مرگش چهره‌های برجسته ورزشی از فوتبال تا بسکتبال و تنیس به این اتفاق واکنش نشان دادند. چهره فراموش‌نشدنی دنیای فوتبال تا بی‌نهایت زنده است، تا ابد در ذهن‌ها می‌ماند و بر زبان‌ها جاری است‌‌. میراث مارادونا ماندگار است. به همین دلیل است که آندره ویاش بواش گفته: "فیفا تمام پیراهن‌های شماره ده دنیا را به احترام مارادونا بایگانی کند."

تصاویر منتشر شده از مردم آرژانتین گویای این مهم است که قهرمان و اسطوره‌شان صاحب چه جایگاهی میان آنها بود. دیگو به تمام معنا خورشید آرژانتین بود که غروب کرد. غروب کرد تا سه روز عزای عمومی در این کشور اعلام شود. قطعا وداع با مارادونایی که بارها از جمله بازی تاریخی مقابل انگلیس، غرور را به مردمش بازگرداند یکی از سخت‌ترین کارهایی است که باید انجام شود.

... و اما مردم ناپل. حال و روز مردم این شهر شبیه‌ترینِ مردم به آرژانتینی‌هاست. ناپلی‌ها هم پس از انتشار خبر درگذشت مارادونا، بی‌توجه به شیوع کرونا برای ادای احترام و برگزاری مراسم یادبود به خیابان‌ها آمدند. شهردار ناپل هم اعلام کرد نام ورزشگاه سن‌پائولو به دیگو آرماندو مارادونا تغییر خواهد یافت. حالا و از امشب به بعد خیلی چیزها عوض می‌شود. دیگر قصه‌های پدران و مادران ناپلی برای فرزندان‌شان تغییر می‌کند. آنها از اعجوبه‌ می‌گویند و خاطرات را مرور می‌کنند. از مردی که افسانه شد، از نابغه‌ای که مسیر پیروزی را نشان‌شان داد. یک پیروزی ماندگار، تاریخی و تمام‌عیار؛ پیروزی فقر بر ثروت. برتری برابر غول‌های ایتالیا که شکست دادن‌شان و البته قهرمانی چیزی جز رویا و آرزو نبود؛ رویایی که با مارادونا محقق شد. ناپلی‌ها دیگو را می‌پرستیدند چون اعتقاد داشتند او نیز در کودکی مانند آنها در فقر بزرگ شد. روی پرچم‌هایی که در سَن پائولو به اهتزاز در می‌آمد، نوشته شده بود: «گرسنگی با مارادونا تحمل پذیرتر است

جای خالی‌ات پُر نمی‌شود. دلتنگت می‌شویم دیگو؛ دلتنگ تمام کارهای خاص، عجیب و جنجالی‌ات...

 

 

۷    
آی اسپورت
2020-11-26 20:30:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر