فهرست
قلعه‌نویی: با تیم خونه‌به‌خونه هم گوام را می‌بردیم/ جوانگراییِ کی‌روش را قبول ندارم/ مربی که لجبازی کند مربی نیست
قلعه‌نویی: با تیم خونه‌به‌خونه هم گوام را می‌بردیم/ جوانگراییِ کی‌روش را قبول ندارم/ مربی که لجبازی کند مربی نیست

قلعه‌نویی: با تیم خونه‌به‌خونه هم گوام را می‌بردیم/ جوانگراییِ کی‌روش را قبول ندارم/ مربی که لجبازی کند مربی نیست

آی اسپورت- امیر قلعه‌نویی این روزها به دور از فوتبال تنها نظاره‌گر اتفاقاتی است که برای فوتبال ایران رخ می‌دهد. او صبح روز گذشته بعد از مدت‌ها جدال سرانجام با جواد نکونام آشتی کرد و ساعتی بعد در گفت‌وگویی مفصل شرکت کرد تا از شرایط خودش و فوتبال ایران در این روزها بگوید...
 
در حال حاضر که از فوتبال دور هستید، آیا مسائل فوتبال را پیگیری می‌کنید؟
همان‌طور که شما می‌گویید از فوتبال دورم و خبر خاصی ندارم. می‌خواهم کمی استراحت کنم. البته دورادور فوتبال را رصد می‌کنم و پیگیر مسائل آن هستم.
 
بازی ایران-گوام را دیدید؟
نه، من این مسابقه را ندیدم و تنها می‌دانم نتیجه بازی 6 بر صفر به سود تیم ملی ایران تمام شد.
 
خیلی‌ها اعتقاد داشتند به راحتی می‌شد گوام و ترکمنستان را شکست داد و احتیاج به این همه تعطیلی نبود. آیا شما هم چنین نظری دارید؟
این اتفاق بستگی به نظر سرمربی دارد اما اگر من بودم این‌قدر برای این دو مسابقه سطح پایین لیگ را تعطیل نمی‌کردم. من به لیگ بیشتر اعتماد می‌کردم. به نظرم این بازی آن‌قدر مهم نبود اما مسئول فنی کس دیگری است و نظرش بر این اتفاق بود که سازمان لیگ هم خیلی خوب تمکین کرد. یادم می‌آید یک بازی حساس داشتیم با بویرام و هر کاری کردیم که بازی ذوب‌آهن ما را عقب بیندازند این کار را نکردند. به هرحال روش‌ها و برخوردها فرق می‌کند.
 
شما جزو مربیانی هستید که همچنان به دنبال یاد گرفتن می‌روید و دو هفته پیش هم در تمرینات دیناموکی‌یف حاضر شدید. به نظرتان چقدر فوتبال ایران با فوتبال اروپا اختلاف دارد؟
من پانزده سال پیش گفته بودم ما در بحث نیروی انسانی جزو 5تیم برتر دنیا هستیم؛ نه فقط در فوتبال بلکه در تمام رشته‌ها. اما مشکل زیرساخت داریم. اگر ما به‌جای استادیوم آزادی چند زمین همسطح داشتیم یقینا فوتبال ما در دنیا بسیار پیشرفت می‌کرد.
 
این روزها گفته می‌شود محمد دادگان دوباره به فدراسیون فوتبال برخواهد گشت. به نظرتان با حضور دادگان شرایط فوتبال تغییر خواهد کرد؟
من تنها بحث محمد دادگان را ندارم، بحث من در مورد بزرگانی است که از فوتبال دورند که یکی از آنها محمد دادگان است. چرا باید داریوش مصطفوی در فوتبال نباشد؟ چرا نباید علی فتح‌الله‌زاده در فوتبال باشد؟ و چرا نباید محمد دادگان بتواند در فدراسیون فوتبال حضور داشته باشد؟ محمد دادگان جزو تاریخ فوتبال است و نباید اینها را از فوتبال خارج کنیم. هر چقدر امثال دادگان از فوتبال دور باشند آن اخلاق‌مداری خود به خود دور می‌شود.
 
هاشم بیگ‌زاده در برنامه90 گفت اگر در فوتبال به جایی رسیده تنها به‌خاطر وجود امیر قلعه‌نویی بوده که همه‌جوره از او حمایت کرده و همیشه پشتش بوده. در این‌باره چه صحبتی دارید؟
به نظرم هر چیزی که بوده به‌خاطر توانایی‌ها و دعای پدر و مادر او بوده است. من برای خیلی از بازیکن‌ها این کار را کرده‌ام و فقط یکی از آنها معرفت داشت و این حرف‌ها را زد. اگر بخواهم اسم ببرم، برای صد نفر در فوتبال این کار را کرده‌ام. از بازیکنی مانند کامیابی‌نیا که در بازی با گوام توانست گلزنی کند، من زمانی که شانزده‌سالش بود در بازی با راه‌آهن مقابل نفت تهران استفاده کردم. سردار آزمون را در پانزده‌سالگی به سفر بردم که به او گفتم اگر می‌خواهد فوتبالیست بزرگی شود باید بتواند این مدلی تمرین کند. حالا اگر بعضی‌ها کم‌لطف هستند و نمی‌خواهند در مورد این موضوع صحبت کنند، برایم مهم نیست. باید بگویم بازیکنان بزرگی در استقلال حضور داشتند که من واقعا پای آنها ایستادم و حالا یکی از آنها در مورد من صحبت کرده و از او ممنونم.
 
امیر قلعه‌نویی اگر می‌خواست یک کتاب بنویسید، کتابش چقدر قطر داشت؟
به نظرم اگر می‌خواستم درددلم را در کتاب بنویسم در یک جلد کتاب نمی‌توانستم جا دهم و احتیاج به حداقل 10جلد کتاب داشتم تا تمام حرف‌هایم را بنویسم.
 
در دادگاه با جواد نکونام آشتی کردید. چه اتفاقی افتاد که حاضر شدید با او آشتی کنید؟
بین من و جواد هر چه بود تمام شد. دیگر نمی‌خواهم به جزئیات این موضوع ورود کنم و هر چیزی که بود تمام شد و رفت. ولی واقعا باید از چند نفر تشکر کنم. باید از کسانی مثل حاج‌امیر عرب و آرش برهانی تشکر کنم که آمدند و پادرمیانی کردند. حتی ابراهیم قاسم‌پور چندین‌بار با من تماس گرفت و تلفنی صحبت کرد.
 
چه تصمیمی برای آینده دارید؟
برای من تا همین لحظه که با شما صحبت می‌کنم هیچ پیشنهادی نیامده است. واقعا بعد از 17سال باید بگویم فوتبال خیلی قشنگ است ولی در ایران هیچ‌وقت لذت نمی‌برید، زیرا معرفت‌ها در فوتبال ما از بین رفته و همه‌چیز در برد و باخت خلاصه شده است. آقایان 6ماه برنامه‌ریزی کردند امیر را بزنند. به‌طور مثال کاوه رضایی را فقط به خاطر دشمنی با من به استقلال نیاوردند. اگر علی نظری آدم بدی بود چرا امسال باز هم تیم استقلال را بست؟! پس این نشان می‌دهد مشکل آقایان با قلعه‌نویی بود نه با نظری.
 
هاشم بیگ‌زاده در برنامه90 خاطره جالبی تعریف کرد. گویا در بازی نفت تهران بعد از باخت یک بر صفر مقابل نفت شما از او پرسیدید که هاشم چرا نتوانستی بازیکنان حریف را پوشش دهی و او به شما جواب داده که روی کدام گل را می‌گویی.
بله (با خنده) من با او در مورد گل خورده‌‌مان صحبت می‌کردم، او به من گفت کدام گل را می‌گویی؟ اگر می‌خواستیم با هاشم مدارا کنیم فقط باید به او می‌خندیدیم.
 
اگر حمایت‌هایی که از کی‌روش می‌شد از شما می‌کردند حالا چه جایگاهی در فوتبال ایران داشتید؟
من نمی‌خواهم توپ زدن به کسی را یاد بدهم. چون خیلی‌ها بهتر از من بلدند؛ من دوست دارم اثرگذار باشم. در هر تیمی که رفتم نتیجه گرفتم و حرفم همان اثرگذاری بوده است؛ چه در تراکتور، چه در مس کرمان و چه در سپاهان. من دلم از این می‌سوزد که برنامه‌ای برای تیم ملی داشتم و آقایان آن را سوزاندند.
 
چرا این‌قدر با امیر قلعه‌نویی همه مشکل داشتند؟
در این فوتبال اگر کارکنی با تو کار دارند، اگر سالم کار کنی ریشه‌ات را می‌زنند. یک روز یکی از مسئولان ورزش که نمی‌خواهم اسمش را بیاورم گفت دو نفر را باید در این ورزش محو کنیم؛ یکی امیر قلعه‌نویی و دیگری علی دایی و این‌کار را هم به خوبی انجام دادند. من در استقلال شب بازی باید می‌رفتم و از دوستانم پول قرض می‌گرفتم.
 
در چند روز گذشته صحبت‌های زیادی در خصوص بحث دروازه‌بانی تیم ملی مطرح شده است. به نظر شما رحمتی باید به تیم ملی دعوت شود یا نه؟
آن کسی که مسئول فنی تیم ملی است باید به او اجازه دهیم خودش تصمیم بگیرد. اینکه ما بخواهیم در کادر فنی دخالت کنیم منطقی نیست. اما در اینکه رحمتی جزو گلرهای خوب ایران است شکی نیست.
 
اگر شما سرمربی تیم ملی بودید چه کسی را درون دروازه قرار می‌دادید؟
من در جایی که مسئولیت ندارم صحبتی هم ندارم. به هرحال آدم‌ها فرق می‌کنند. ولی این را باید در نظر بگیرید اگر مربی لجبازی بکند دیگر مربی نیست و باید بداند دیگر معلم نیست. زمانی که از استقلال به تراکتور رفتم علیه من مصاحبه کردند و وقتی برگشتم به استقلال همه را به‌خاطر منافع باشگاه بخشیدم و از حق خودم گذشتم.
 
پس اعتقاد دارید رحمتی در حال حاضر بهترین گلر ایران است؟
آنهایی هم که در حال حاضر در تیم ملی حضور دارند جزو بهترین دروازه‌بان‌های ایران هستند؛ بیرانوند، حامد لک، اخباری و سوشا مکانی. امسال از سال‌هایی است که ما دروازه‌بان خوب زیاد داریم و همسطح. خود رحمتی یک زمانی بود ما گلر نداشتیم و او به تنهایی درون دروازه می‌ایستاد. اما حالا گلرهای خیلی‌ خوبی داریم و اینها آینده خیلی خوبی برای فوتبال ایران هستند.
 
به نظرتان وقتش رسیده بود در تیم ملی جوانگرایی شود؟
من جوانگرایی به این شکل را قبول ندارم. جوانگرایی به کاری می‌گویند که منچستریونایتد انجام می‌داد و فرگوسن هم می‌کرد. همان کاری که ما هم می‌خواستیم انجام بدهیم. شما نباید بازی‌هایی مانند گوام و ترکمنستان را ملاک قرار دهید. این بازی‌ها را خدا شاهد است اگر با تیم خونه‌به‌خونه بابل انجام می‌دادیم هم پیروز می‌شدیم و به راحتی از گروه‌مان صعود می‌کردیم. نباید اینها را ملاک قرار داد، اگر این کار را انجام دهیم به مردم خیانت کرده‌ایم. عمان تیم درجه سوم آسیاست. ما در بازی با عمان استرس می‌گیریم؛ در حالی که حریفان اصلی ما در دور بعد تازه به ما می‌خورند. این گروهی که میکروفن دارند و قلم، می‌آیند گوام را بزرگ می‌کنند؛ در صورتی که این تیم‌ها اصلا به چشم نمی‌آیند.

منبع: همشهری ورزشی

9411
  ۷  
آی اسپورت
2015-11-18 10:56:24
نظر دهید

۷ نظر
گتاب سیتی
چهارشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۴، ۱۰:۵۰
لعنت به تمام کسانی که میخوان از اسم خونه بهوخونه سو استفاده کنن
امید م
چهارشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۴، ۱۱:۵۴
فقط ادعا، خروجی‌ت کو؟ اون فصل که استقلال پر از مصدوم بود و رو نیمکت بازیکن تعویضی نداشتی، چرا جوونا رو نیاوردی تو که مدل فرگوسن رو قبول داری
Danial
چهارشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۴، ۱۴:۰۷
جناب قلعه نوعی شما دیگه لطفا راجع به جوان گرایی افاضات نفرمایید خواهش می‌کنم. کارنامه شما در این زمینه واسه همه خصوصا طرفداران استقلال کاملا روشن هست. نتایج دو فصل اخیر شما هم با استقلال با اون همه ستاره که البته همشون به واسطه حضور جنابعالی در استقلال متواری شدند هم کاملا گویائ همه چیز هست.
اسمان
چهارشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۴، ۱۴:۱۹
اگه الان مربی ایرانی داشتیم در گروهمان سوم بودیم.خداییش برانکو رو ببینید عرض چهار ماه با پرسپولیس چیکار کرده.
سعید
چهارشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۴، ۱۶:۳۶
اول جهت اطلاع آقای خبرنگار پرسشگر وآقای قلعه نوعی پاسخگو عرض کنم که لیگ داخلی کلیه کشور ها در این دوهفته تعطیل بود وفقط مختص ایران و کیروش نبود دوم اینکه آقای قله نوعی خداروشکر به حدی از مربیگری رسیده اید که حتی تیم خونه به خونه بابل رو هم بهت نمیدن
-
چهارشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۴، ۱۷:۰۶
چراتو آسیا نتیجه نگرفتی با تیمی که تقریبا همه ملی پوش بودن تو هم مثل درخشان فقط حرف میزنی بقیه تیما چیکارکردن توآسیا ،درضمن باهمین جوانان مقابل ژاپن بازی کردیم یادمون نمیره که توبازیهای آسیایی چه تیمی داشتی و با یکی ازبهترین تیم های ملی چه نتیجه یی گرفتی
امین
چهارشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۴، ۱۸:۴۳
سلام بزرگوار؛ کل یوم چند وقت بی تیم موندی .این حرف ها رو از روی تیم نداشتن می زنی.هر جا هم قهرمان شدی به خاطر یه دو جین ستاره بود
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر