فهرست
سو استفاده سیاسی از اشتباهات فوتبالی: تئوری همه چیز
سو استفاده سیاسی از اشتباهات فوتبالی: تئوری همه چیز

سو استفاده سیاسی از اشتباهات فوتبالی: تئوری همه چیز

آی اسپورت - یک/ بعد از داوری موفقیت آمیز دربی تهران، تصور می شد بالاخره فضای ملتهب جامعه داوری فوتبال ایران رنگ آرامش را می بیند و قاضیان فوتبال، رفته رفته اعتماد به نفس سابق را به دست می آورند تا بحرانی که در لیگ پانزدهم از همیشه جدی تر شده، در مسیر فروکش کردن قرار بگیرد. تنها چند روز بعد از مسابقه بزرگ پایتخت اما دوباره همه چیز درست مثل سابق شد. داور کند و ناآماده بازی، از صحنه های مهم جا ماند و با اخراج اشتباهی دروازه بان پرسپولیس، به روند متضرر شدن تیم پرهوادار پایتخت تداوم بخشید. اتفاقی که مصاحبه هایی تند علیه داوری را در این باشگاه رقم زد و حتی کار را به جایی رساند که سرمربی تیم حریف هم از زیان دیدن پرسپولیسی ها در این مسابقه حرف بزند. در فولادشهر، قبل از اخراج ایمان صادقی،  توپ به دست گلر پرسپولیس نخورده بود و در تهران، بعد از غروب دوباره داوری فوتبال، بعد از محرومیت 4 جلسه ای داور که هنوز بدوی ترین حکم ممکن به شمار می رفت، نوبتِ واکنش مسئولان ارشد ورزش از راه رسید. نوبتِ به کار بردن همان عبارت سه کلمه ای همیشگی. عبارتی که به جز تردیدزایی و تریق وعده ای خام به باور مخاطبان فوتبال، هیچوقت تاثیر خاص دیگری در این فضا نداشته است:«باید بررسی شود!».
دو/ شکست پرسپولیس در اصفهان با سوت های غلط داور، بهانه را برای مصاحبه های نیش دار مدیران ورزش و فوتبال ایران فراهم کرد. اولین واکنش مهم، مربوط به وزیر ورزش بود که در غرفه روزنامه ایران در نمایشگاه مطبوعات، تاکید کرد اشتباه های مکرر داوری علیه پرسپولیس، نسبتی با سهوی بودن ندارند و ممکن است حاصلِ یک جریان هماهنگ شده باشد. تلاش وزارت ورزش برای متهم کردن فدراسیون، در ادامه اختلاف این دو نهاد با هم صورت گرفت و به نظر می رسید موضوع پرسپولیس تنها یک بهانه است. این روند در سطوح دیگری نیز دنبال شد. مدیرعامل قرمزها، ضرر تیمش از داوری ها را نتیجه دشمنی فدراسیون با وزارت عنوان کرد و حواشی تازه در رابطه عجیب میان دپارتمان و کمیته داوران نیز شکل گرفت و حتی افراد سابق این جایگاه ها نیز از راه رسیدند و از بولد شدن ماجرای پرسپولیس استفاده کردند تا برای حرف ها و انتقادهای مدنظرشان، گوش بخرند. به نظر می رسید نه پرسپولیس و نه حتی خطاهای پرشماری داوری در طول فصل، ابدا برای هیچکدام از آن ها اهمیتی ندارد و تنها نکته کلیدی در این ماجرا، تلاش هر مدیر برای سواستفاده از احساسات لطمه خورده و آماده انفجار هواداران پرسپولیس خواهد بود.
سه/ حقیقت آن است که داوری فوتبال ایران روزهای کابوس واری را پشت سر می گذارد و تردیدی وجود ندارد که بررسی چند روزه شرایط، هیچ کمکی به بهبود این حوزه نخواهد کرد.  اینکه داورها در ابتدای فصل تست های آمادگی جسمانی را با موفقیت پشت سر نگذاشته اند اما همچنان برای داوری در لیگ انتخاب شده اند، اینکه ختلاف در سطوح مدیریتی داوری ایران آشکارتر از همیشه بوده و اینکه داورها دیگر اعتماد به نفس قضاوت بازی های مهم لیگ را ندارند، اتفاق هایی هستند که شاید برای برطرف کردن هر کدام به چند سال زمان و کار مداوم نیاز باشد. حتی اگر منظور از «در دست بررسی» بودن ماجراهای پررنگ مربوط به داوری در لیگ پانزدهم، اثبات فساد در فضای کارت های رنگی و سوت ها باشد، باز هم برخورد با فساد به سادگی انجام شدنی نیست و راهکارهای مبتنی بر منطق خوش را می طلبد. به نظر می رسد همه این وعده های دروغین برای بررسی شرایط داوری علیه یکی از تیم های پرهوادار لیگ برتر- که پیش تر از هم مطرح شده اند و نتیجه ای نداده اند- نهایتا به آن جا ختم خواهد شد که دستور صادر شود داورها در چند بازی با پرسپولیس مهربان باشند تا هیاهو آرام بگیرد و موازنه واکنش به داورها برقرار شود. اتفاقی که مذموم که شاید جو عمومی جامعه را آرام کند اما با تعریف عدالت فاصله دارد و حکم انجام  اشتباه برای جبران اشتباه خواهد داشت. در روزهای ناامیدکننده قضاوت در لیگ برتر، همه در انتظار واکنش درست مردان تصمیم ساز این حوزه هستند اما آن ها، مثل همه حوزه های دیگر، به تئوریِ در دست بررسی بودن ماجرا اکتفا می کنند. کاش در فوتبال، همه چیز به همان اندازه ساده بود که آن ها تصور می کردند.


محمدحسین عباسی / تماشاگران امروز
     
آی اسپورت
2015-11-18 15:55:43
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر