فهرست
گزارش ویژه: مرور تیردروازه‌های مشهور دنیای فوتبال/ تیرباران!
گزارش ویژه: مرور تیردروازه‌های مشهور دنیای فوتبال/ تیرباران!

گزارش ویژه: مرور تیردروازه‌های مشهور دنیای فوتبال/ تیرباران!

آی اسپورت- برخورد توپ با تیر دروازه یکی از اتفاقات تقریبا عادی مسابقات فوتبال به شمار می رود اما گاهی شرایط مسابقه و حساسیت بازی، لحظه های برخورد توپ به تیر را تبدیل به لحظه هایی دراماتیک در تاریخ فوتبال می کند. از شروع این فصل لیگ برتر، تیم های زیادی مدعی بدشانس بودن و نامهربانی دیدن از تیر دروازه هستند اما مرور عجیب ترین توپ هایی که در فوتبال به تیر دروازه برخورد کرده، احتمالا تعاریف تئوریک بدشانسی را تغییر خواهد داد. گاهی بازیکنان می توانند با حواله کردن توپ به تیرک، قلب های زیادی را به تیر کشیدن بیاندازند.
 

جف هورست
حدود نیم قرن از ماجرای گل انگلیسی ها به آلمان در جام جهانی 1966 می گذرد و هنوز هم از این گل به عنوان جنجالی ترین گل تاریخ فوتبال یاد می شود. در دقیقه 109 این مسابقه ضربه جف هورست بازیکن تیم ملی انگلیس، پس از برخورد به تیر افقی دروازه ژرمن ها، روی خط دروازه این تیم فرود آمد. این صحنه توسط توفیق بهراموف کمک داور این مسابقه گل اعلام شد تا انگلیسی ها در نهایت برای اولین و آخرین بار قهرمانی جام جهانی را به دست بیاورند. هنوز هم که هنوز است نه انگلیسی هایی که آن صحنه را گل می دانند و نه آلمانی های که معتقدند آن توپ ابدا از خط رد نشده است، هیچ مدرکی برای اثبات ادعاهای شان ندارند. توفیق بهراموف آذربایجانی اما به واسطه اتخاذ این تصمیم چهره بسیار محبوبی در میان فوتبالدوستان انگلیسی به شمار می رود. انگلیسی ها بارها در آذربایجان از مزار او بازدید کرده اند!
 

 
رونی روزنتال
اگر از لیورپولی ها در مورد تیر دروازه بپرسید احتمالا با ماشین زمان ذهنی شان 12 سال به عقب برمی گردند تا به مشهورترین نمونه برخورد توپ بازیکن تیمشان به تیر دروازه برسند. در سال 1993 و در جریان مسابقه تیم های استون ویلا و لیورپول در ویلا پارک لندن، رونی روزنتال مهاجم تیم لیورپول طی حرکتی چشم نواز مدافعان و دروازه بان حریف را از پیش رو برداشت، اما توپ را به جای تور، به تیر افقی دروازه کاملا خالی حریف کوبید  کوبید! این بازیکن به واسطه آن توپ شناخته می شود، هنوز هم باور نکرده که نتوانسته از چنین فاصله ای دروازه حریف را باز کند.
 

 
لودویگ ژولی
در لیگ قهرمانان اروپای سال 2006، دیدار برگشت با وردربرمن از اهمیت فراوانی برای بارسلونایی ها برخوردار بود. با توجه به پیروزی برمن برابر چلسی در دیدار قبلی، کاتالان ها در صورت عدم پیروزی در این دیدار باید با مسابقات وداع می کردند. این دیدار حساس یک لحظه بسیار ویژه داشت. جایی که دکو به طرزی خیره کننده توپ را از زمین خودی تا نزدیکی های محوطه جریمه حریف پیش برد و با پاسی زیبا گودیانسن را صاحب توپ کرد و ستاره ایسلندی پس از چند حرکت بدن تماشایی توپ را به تیر دروازه کوبید و در ادامه نیز لودویک ژولی در مواجهه با دروازه خالی تیر دروازه را هدف گرفت. بارسایی ها البته در ادامه و با درخشش رونالدینیو در آن مسابقه پیروز شدند.
 

فرهاد خلفان
در جریان مسابقات فوتبال بازی های آسیایی 2010 چین، یک بازیکن قطری با یک شاهکار به یاد ماندنی شانس کسب مدال را از تیمش گرفت. در چارچوب مرحله یک چهارم نهایی فوتبال بازی های آسیایی، روی یک صحنه فرهاد خلفان مهاجم تیم ملی قطر با سماجت توپ بازیکنان ازبکستان را تعقیب کرد و در نهایت توانست توپ را از گل حریف بگیرد و به سمت دروازه حرکت کند. خلفان در فاصله چند سانتی متری از دروازه با یک بغل پای آرام توانست یکی از جاودانه ترین لحظات تاریخ فوتبال ار خلق کند!  باورش سخت بود اما این بازیکن توپ را به تیر عمودی کوبیده بود. ازبک ها که باورشان نمی شد اینگونه از مهلکه گریخته باشند، در نهایت گل برتری را وارد دروازه قطر کردند و راهی مرحله نیمه نهایی شدند.


 

هت تریک تیر
تیم فوتبال لخویا در مجموع دو دیدار رفت و برگشت در مرحله نیمه نهایی فصل جاری لیگ قهرمانان آسیا، 8 گل از تیم گوانگژو دریافت کرد و به سادگی توسط این تیم حذف شد. این تیم البته در کنار ناتوانی اش از کنار زدن تیم قدرتمند لیپی، با بدشانسی های جالبی نیز مواجه شد. بازیکنان لخویا روی یک حمله خطرناک در کمتر از 10 ثانیه 3 بار توپ را به تیر دروازه حریف چینی کوبیدند و صحنه ای را خلق کردند که به جای عصبانی کردن گزارشگر عربی، او را خنداند! این صحنه در روزهای بعد از مسابقه در رسانه های معتبر ورزشی جهان بازخوردهای جالبی به همراه داشت.
 


لیبرتادورس
در کنار تمام گل ها و لحظات شکست و پیروزی و حذف و قهرمانی، مسابقات لیبرتادورس یک لحظه جاودانه دیگر نیز دارد که به تیر دروازه مربوط می شود. در یکی از مسابقات قدیمی این تورنمنت که به زحمت می توان ویدئویی از آن را از طریق اینترنت تماشا کرد، استپ فوق العاده یک مهاجم روی سانتر تماشای بازیکن هم تیمی سبب جا ماندن دروازه بان حریف می شود. حالا توپ در مسیر وارد شدن به دروازه قرار دارد که ناگهان بازیکن مهاجم تصمیم می گیرد ضربه ای محکم به آن بزند. این ضربه همانا و رقم خوردن عجیب ترین برخورد توپ به تیر افقی دروازه در تاریخ ام ال اس، همان!

 
داوید ویا
هشتم اکتبر 2010 برای داوید ویا سانچز روز ویژه ای محسوب می شود، مهاجم سابق بارسلونا و فعلی اتلتیکومادرید در این روز در ترکیب تیم ملی اسپانیا تیر دروازه لتونی را به شکل عجیبی با ضربه اش مورد نوازش قرار داد! بهترین گلزن تاریخ تیم ملی اسپانیا در مسابقه با لتونی توپ را از فاصله چند متری به تیر دروازه ای زد که کاملا خالی و آماده پذیرایی از گل ال گواخه شده بود.


کدخبر:9405
     
آی اسپورت
2015-11-19 13:53:14
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر