فهرست
بررسی دو سناریو: برانکو می‌تواند؛ برانکو نمی‌تواند
بررسی دو سناریو: برانکو می‌تواند؛ برانکو نمی‌تواند

بررسی دو سناریو: برانکو می‌تواند؛ برانکو نمی‌تواند

 آی اسپورت- برانکو ایوانکوویچ سرمربی تیم پرسپولیس در مصاحبه ای قبل از بازی با استقلال اهواز عنوان کرد که تیمش جدی ترین گزینه ی قهرمانی است . حالا بعد از پیروزی تیمش برابر استقلال اهواز و رسیدن به رتبه ی هفتم جدول با 18 امتیاز و فاصله ی 7 امتیازی با همشهری صدرنشین، می خواهیم از چند منظر به ادعای سرمربی کروات پرسپولیس رسیدگی کنیم .
 

1/ برانکو و پرسپولیس نمی توانند
موقعیت های بر باد رفته : پرسپولیس برانکو روان و رو به جلو بازی می کند و موقعیت های پُرشماری را روی دروازه ی حریفان به وجود می آورد . اما با یک حساب سرانگشتی می توان فهمید که پرسپولیس در گل کردن موقعیت ها دچار مشکل است و شاید یک پنجم موقعیت های مسلم گلزنی اش تبدیل به گل می شود . در کوران مسابقات و در نیم فصل دوم که داغ و فشرده تر برگزار می شود این حجم موقعیت از دست رفته می تواند کار دست پرسپولیس دهد . چه بسا تیم های در خطر سقوط و تیم های میانه ی جدولی که به تساوی م راضی هستند با بازی بسته مقابل این تیم حتی فرصت خلق این تعداد موقعیت را به پرسپولیسی ها ندهند و این خودش مشکل بزرگی خواهد بود برای تیمی که به حداکثر امتیازها نیاز دارد.
 


تیم های آماده ای که قصد پایین آمدن را ندارند : استقلال تهران ، استقلال خوزستان ، ذوب آهن و سپاهان .  این ها چهار تیم از آماده ترین تیم های این فصل هستند و فوتبال با کیفیتی ارائه می دهند . استقلال تهران در صدر ، استقلال اهواز که پدیده ی این دوره از مسابقات بوده و با ویسی خوب کار می کند ، ذوب آهن ِ یحیی که به عقیده ی بسیاری از کارشناسان بهترین و با کیفیت ترین بازی ها را ارائه داده است و سپاهانی که همیشه مدعی  قهرمانی است ، حتی با تغییر کادر فنی . پرسپولیس باید برای قهرمانی از همه ی این تیم ها در جمع امتیازات باقی مانده بهتر کار کند .  یکی از مهمترین وظایف شاگردان برانکو پیروز شدن در بازی های رودررو با این چهر تیم است که یک نگاه به نیم فصل اول کار سخت برانکو و شاگردانش را بیشتر مشخص می کند . پرسپولیس در نیم فصل اول از تقابل با این 4 تیم فقط موفق به کسب یک امتیاز شد . آن هم در واپسین لحظات دربی مقابل استقلال  و در مقابل سه تیم دیگر تن به شکست داد . 2 بر صفر به استقلال خوزستان ، 4 بر 2 به سپاهان ،  2 بر یک مقابل ذوب آهن.
 


حفظ بالانس تیم در تمامی مقاطع فصل : در لیگ ایران یکی از سخت ترین وظایف مربیان حفظ کیفیت بازیکنان و جلوگیری از مصدومیت ها در طول فصل است . با توجه به نقش ِ اساسی برخی از مهره های پرسپولیس و هماهنگی بیشتر بعضی از بازیکن ها با یکدیگر ، حفظ طراوت تیم در تمامی مقاطع فصل جاری کار آسانی نخواهد بود . در طول ِ مسابقات فشرده در نیم فصل دوم و با توجه به ملی پوش های زیاد پرسپولیس  احتمال خستگی ، غیبت بازیکنان در بعضی از مسابقات و مصدومیت آن ها کم نیست و ممکن است این موارد چوب لای چرخ قرمزهای پایتخت بگذارند . 
 
 
 
2/ پرسپولیسِ برانکو می تواند
 
روند رو به رشد : تیمی که بعد از گذشت هفته های ابتدایی قعرنشین جدول لیگ بود ، حالا توانسته با یک بالانس تاکتیکی به جمع بالانشینان نزدیک شود و این روند رو به رشد اگر متوقف نشود و سبک ِ بازی ایده آل برانکو در زمین همین طور که در این هفته ها دیدیم پیاده شود می تواند به موفقیت بیشتر و حتی شانس پرسپولیس برای قهرمانی لیگ ختم شود . شانسی که در گروِ حفظ کیفیت بازی و نتیجه گیری پرسپولیس و ادامه ی روند رو به رشدش است .
 


تیمی که دیگر به سادگی نمی بازد : در هفته های اخیر پرسپولیس در اکثر بازی ها پیروز ِ میدان بوده و در بدترین حالت بازی را با نتیجه ی مساوی به اتمام رسانده . با ترمیم ساختار دفاعی پرسپولیس ، این تیم به سختی گل می خورد و می تواند با ادامه ی این روند در بازی های دشوار و گره خورده حداقل به کسب 1 امتیاز امیدوار باشد . حتی در جام حذفی و با وجود ده نفره شدن مقابل ذوب آهن در دقایق ابتدایی کار ، و قرار گرفتن گلر سوم ِ جوانش درون دروازه با دفاع منسجم و دوندگی بالای تمامی بازیکنان ، در 90 دقیقه ی قانونی بازی توانست دروازه اش را بسته نگه دارد . این یکی از فاکتورهای مهم تیم برانکو برای رسیدن به هدف بزرگش است
 


ملی پوش های جوان ، آماده و با روحیه : پرسپولیس با داشتن کامیابی نیا ، طارمی ، مکانی ، عالیشاه ، رضاییان و نوراللهی در اردوهای متعدد تیم ملی حالا به یکی از ارکان مهم این تیم تبدیل شده و تاثیر بازیکنان این تیم در تیم ملی کشورمان ادر بازی ملی پوشان برابر گوام و برد 6 بر0  کاملا مشهود بود . با حفظ کیفیت و روحیه ی این بازیکنان در ترکیب ِ تیم کارلوس کیروش برگ برنده ی دیگری در اختیار برانکو قرار می گیرد و او می تواند روی انگیزه و روحیه بازیکنان ثابت تیمش حساب ویژه ای باز کند و امیدوار باشد که آن ها مصدوم نشوند و بتوانند در اکثر بازی ها برای پرسپولیس تاثیرگذار ظاهر شوند .
 


رقیب های خسته :  اگر پرسپولیس را حالا و به ادعای برانکو جزو تیم های مدعی قهرمانی به حساب بیاوریم ،رقبای این تیم اکثرا در جام حذفی و حتی در لیگ قهرمانان آسیا  هم باید به میدان بروند . سپاهان و ذوب آهن در هر دو جام و استقلال تهران هم در جام حذفی . طبیعتا درگیر بودن رقبا در تورنمنت های دیگر به نفع برانکو پرسپولیس خواهد بود و پرسپولیس می تواند از خستگی آن ها و استراحت بیشتری که برخوردار هست استفاده کند و گام به گام به بالای جدول نزدیک تر شود . 
 


حالا باید منتظر ماند و دید برانکو و تیمش تا چه اندازه می توانند به هدف بزرگشان نزدیک شوند و در ادامه ی بازی ها می توانند آنقدر با کیفیت ظاهر شوند که اشتباهات داوری و اتفاقات درون زمین هم نتوانند خللی در برنامه های آتی شان ایجاد کنند یا وضغیت به گونه ی دیگری رقم خواهد خورد . باید صبر کنیم و ببینیم ادعای برانکو به حقیقت می پیوندد یا در حد یک رویا باقی می ماند.

سعید طالبی
کدخبر:9405 
  ۱  
آی اسپورت
2015-11-22 15:02:04
نظر دهید

۱ نظر
-
يكشنبه ۱ آذر ۱۳۹۴، ۱۵:۴۳
کدوم اشتباهات داوری؟ پرسپولیس تا حالا کلی سود برده. دربی و اساس اهواز و تراکتور و صبا و ملوان و سایپا و سپاهان.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر