فهرست
برای پرویز، عبدالله و یحیی؛ تعادل، این راز شماره یک است
برای پرویز، عبدالله و یحیی؛ تعادل، این راز شماره یک است

برای پرویز، عبدالله و یحیی؛ تعادل، این راز شماره یک است

آی اسپورت- آریگو ساچی می گوید: به‌ازای یک زیدان، یک ماکه له‌له.  به تعبیری یعنی: به‌ازای هر سرویس گیرنده، یک سرویس دهنده. این مفهوم می‌تواند راز بزرگ بردن باشد، مفهوم تعادل و بالانس تاکتیکی داشتن که از پس انتخاب مهره‌های متعادل به هم برمی خیزد. رازی که می توان نمود عینی اش را به خوبی درتسخیر رتبه های اول تا سوم لیگ برتر توسط استقلال تهران، استقلال خوزستان و ذوب آهن تا پایان نبرد دوازدهم دید. دراین تیمها، گونه‌ای تعادل نفری دیده می‌شود که تبدیل به تعادل تیمی شده‌است. سرویس دهنده‌ها و سرویس گیرنده‌ها به طور موزونی در کالبد این تیم‌ها جریان دارند. مسئله‌ای که در بقیه تیم‌ها به‌شدت با فقر آن مواجه هستیم. با واکاوی تک به تک این سه تیم متعادل به جزئیات جریان‌یافتگی راز بزرگ در آنها آشنایی پیدا خواهیم کرد.

استقلال تهران
تیم پرویزمظلومی بهترین deep-line لیگ برتر را از لحاظ تعادل کارگرها ومهندس ها دارد. به این خط طولی توجه کنید:  چشمی، ابراهیمی، انصاری، شهباززاده. خط عمقی که با چهار راس از تقاطع 1/3 دفاعی - میانی ایستگاه دارد تا درون باکس جریمه حریف.
روزبه چشمی به عنوان اولین ایستگاه یک سرویس دهنده کامل است، کسی که می‌تواند خصوصیات بازی در این پست را وام‌دار بازی در پست مدافع آخر در چند مقطع باشد. این کارگر خوب آبی‌ها دو وظیفه مهم نسبت به خط پرسینگ تیم دارد: درصورت پرس زمین حریف وظیفه وی  پوشش است، پوشش نفرات پرس‌کننده با تمرکز بر بک‌های چپ و راست و پست هشت. درصورت دفاع تیم در زمین خودی وظیفه وی تخریب است تخریب سه گزینه: (1) تخریب کارهای ترکیبی بالاتر از سه نفرحریف درهرسه قطعه طولی زمین. (2) تخریب طراحی‌ها و توسعه‌های حمله حریف به شکل ویژه در مناطق 8 و 11 . (3) تخریب کامل خط عرضی جلوی باکس خودی به عنوان نفر دوم در تمام چالش‌های یک مقابل یک بازیکنان خودی. دقیقا چشمی نمونه کامل یک پست شش با خصوصیت سرویس دهندگی است که 80 درصد توپ‌هایی که دریافت می‌کند را به‌صورت کوتاه برای ابراهیمی انتقال می‌دهد تا از سرویس وی استفاده کند.
ابراهیمی به عنوان نفر پست هشت که بین یک سرویس دهنده و سرویس گیرنده باید درنقش یک رجیستا عمل کند به‌واقع قبل از ایجاد تعادل در حرکت تیم، به معنای واقعی کلمه خود یک سکه دوروی نصف کارگر - نصف مهندس است و این نیز دقیقا همان خصوصیت عالی برای پست هشت است که با تکیه به آن، امکان خلق دبل پویت‌های پرتعدادی با پست شش و ده را فراهم می‌نماید. درابتدای فصل که مظلومی از ابراهیمی در این نقش استفاده می‌نمود انتقادات زیادی شکل گرفت اما امید که یک هافبک دفاعی تخصصی بود رفته‌رفته در این  دستور فنی پخته‌شد و کار به جایی رسیده که امروز می‌توان به کی‌روش هم پیشنهاد استفاده از ابراهیمی را درپست هشت داد. درواقع ابراهیمی درپست رجیستا یعنی گامی بزرگ به‌سوی تعادل سازی.
جابرانصاری را درپست شماره ده می توان ازگونه‌های نادر مهندسان دانست. اصولا یک مهندس در فوتبال کم می‌دود و تعداد زیادی پاس کلیدی می‌دهد. به‌شکلی که می‌توان آن را یک سرویس گیرنده تغذیه‌کننده دانست، نزدیک‌ترین نمونه: کرارجاسم. اما انصاری بسیارمی‌دود و تعداد زیادی حرکت پا به توپ کلیدی در بین 1/3 میانی تا باکس جریمه حریف خلق می کند. این یک ضعف نیست زیرا در بخش تاکتیکی فوتبال هدف، مهم است و انصاری  هدف را که همان خلق موقعیت است انجام می دهد، حال چه اهمیتی دارد با کدام وسیله؟؟؟ و خب البته همین ویژگی باعث می‌شود درصورت لزوم از وی در پست هشت هم به عنوان بازیکنی که رگه‌هایی از‌ سرویس دهندگی دارد استفاده شود. اکنون یک پرسش مطرح می شود: این ترکیب سه نفره خط میانی کدام گزینه است؟ دفاعی‌ترین ترکیب؟ متعادل‌ترین؟ یا تهاجمی‌ترین؟ پاسخ روشن است. وقتی نفرات دقیقا آنچه هستند که درفلسفه تعریف پست ها آورده شده پس این ترکیب متعادل‌ترین انتخاب است که به‌خاطر راز بزرگ تعادل در وضعیت‌های مختلف می‌تواند تهاجمی‌ترین یا تدافعی‌ترین ترکیب باشد.
آخرین راس بهترین خط طولی لیگ برتر ، شهباززاده است. در پست مهاجم مرکزی با خصوصیات یک  مهاجم مرکزی پویا یا به‌اصطلاح یک شماره 9 که رزومه پربارش به‌لحاظ گلزنی نشان از تخصصش در استفاده از سرویس‌ها دارد. خصوصیت گلزن‌بودن وی در کنار تخصصش در بازی فضاها به مخاطب اجازه می‌دهد به صورت یک مهاجم چندوجهی به وی بنگرد. اینکه باتوجه به بازی‌های پا به توپ پرتعداد انصاری، تیم یک مهاجم دارد که به‌خوبی در فضاها بازی می‌کند و به این ترتیب گاهی خود انصاری در موقعیت گل قرار می‌گیرد با چه مفهومی قابل توضیح است جز جریان‌یافتگی تعادل در این تیم؟؟ 

استقلال خوزستان
به بازی تیم ویسی دقت کنید:  این تیم نمونه منحصر به فردی را از تعادل دراجرای سیستم تاکتیکی 5-5 ارائه می‌کند. در قالب دو گروه، دو واحد، به‌صورت سرویس‌ دهنده‌ها و سرویس گیرنده‌ها به‌شکل کارگرها و مهندس‌ها و البته از تمام آنها مهم‌تر برگرفته از تاکتیک‌های کلاسیک فوتبال. مثل آن‌چه که در دهه‌های سی تا هفتاد میلادی نمایش داده می‌شد و البته تاکتیک‌های کلاسیک در خطه‌ای که فوتبال را کلاسیک بازی می‌کند، با شور زیاد و با عشق. پنج پست عقب تیم به‌سان فوتبال کلاسیک، بازیکنان قدرتی هستند که نقش کارگران تیم را ایفا می‌کنند و پنج پست جلوی تیم بازیکنانی جوان و تکنیکی و سریع و فانتزی‌باز که از خدمات تیم عقب زمین استفاده می کنند. این  تعادل منجر می‌شود که تیم  ضدحمله نخورد و ضدحمله‌های خطرناکی بزند. اگر به‌اینکه چرا تیم ویسی بهترین دفاع لیگ را دارد بنگریم به همین قدرت تعادل می‌رسیم، زیرا یک دفاع قدرتی همراه با یک حمله سریع باعث می‌شود تیم‌های حریف در وسط پشت‌بام بمانند تا نه از این سمت بیفتند و نه از سمت دیگر.


ذوب آهن
یک  تعادل متکی به دو بازیکن فوق العاده. حدادی‌فر درنقش پست شماره شش وظیفه سرویس دهندگی به کل تیم را با تخریب، پوشش، پرس و توان بالا در بازی‌های یک به یک انجام می‌دهد و رجب‌زاده درنقش پست شماره ده به‌عنوان یک خلاق سرویس گیرنده وظیفه طراحی، توسعه و ترکیب‌زنی‌های پرتعداد را درحمله به‌عهده دارد و هر دو به بهترین شکل وظایف خود را انجام می دهند. یک زیدان ، یک ماکه له‌له در ذوب آهن یعنی یک  رجب‌زاده ،یک حدادی فر. دو بازیکنی که بهترین خط هافبک لیگ برتر را دراختیار دارند، خطی که  به‌شکل عالی بازی درکانال‌های عرضی پرتعداد را به ایجاد ترکیب‌های مثلثی در کانال‌های طولی انتقال می‌دهد و به‌محض از دست رفتن توپ، حدادی فر به‌مثابه یک ماشین پرس‌کننده با باک پرسانت به سانت زمین را تخریب می کند و پوشش می دهد. بله تیم‌های بزرگی بوده‌اند که به‌مانند ذوب آهن با دو بازیکن ستاره و مجموعه‌ای از بازیکنان خوب موفق به کسب جام شده اند. اما ذوب آهن برگ برنده دیگری نیز دارد و آن سبک بازی است که با تکیه به این دو گارگر - مهندس با‌کیفیت بالا به‌نمایش می‌گذارد، برگ برنده‌ای که باعث شده تمام تیم‌ها در برابر این تیم از فوتبال مستقیم استفاده کنند و اقدام به حذف خط هافبک خود از جریان بازی کرده تا درمقابل خط هافبک ذوب آهن را نیز از جریان بازی خارج کنند اما درصد موفقیت؟ می‌توان گفت تاکنون خیلی کم زیرا خط هافبک ذوب انباری است از راز شماره یک، از تعادل.

به‌عنوان پایان می‌توان گفت:  ازلحاظ آماری حداقل حق به حق‌دار رسیده‌است و سه تیم اول لیگ صاحب بهترین خط حمله و دفاع و هافبک لیگ هستند. اما یک پرسش: این که تیم اول بهترین خط حمله، تیم دوم بهترین خط دفاع و تیم سوم بهترین خط هافبک لیگ را دارد نشان از تاثیر برتر نوع فوتبال بر رتبه است؟؟

مجتبی مرشدنژاد
  ۲  
آی اسپورت
2015-11-23 01:01:21
نظر دهید

۲ نظر
-
دوشنبه ۲ آذر ۱۳۹۴، ۰۹:۴۷
تا آخر فصل صبر کنید. فقط پرسپولیس
-
دوشنبه ۲ آذر ۱۳۹۴، ۱۳:۲۲
جو گیر نشید بابااا
اهواز آخر فصل میانه جدول
یحیی جزو 4 تیم اول خواهد بود
استقلال هم قهرمان نمیشه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر