فهرست
گزارش ویژه: یاغی ها آرام می شوند؟
گزارش ویژه: یاغی ها آرام می شوند؟

گزارش ویژه: یاغی ها آرام می شوند؟

آی اسپورت - حدود ۶ ماه تا مسابقات گزینشی المپیک ۲۰۱۶ در رشته والیبال باقی مانده است.
 این در حالی است که تیم ملی والیبال ایران هم به‌عنوان مدعی اصلی قاره آسیا برای صعود به ریو استارت حضور در این رقابت‌ها را با برکناری مربی قبلی و انتخاب کادر فنی جدید زده است. سرانجام فدراسیون والیبال ایران به این نتیجه رسید که شاید ادامه همکاری با کواچ حضور ما در المپیک را به خطر بیندازد و به همین خاطر رائول لوزانوی آرژانتینی به‌عنوان سرمربی و هموطن او خوان سیچلو به‌عنوان دستیار اول انتخاب شدند.
هرچند تیم ملی والیبال ایران در مسابقات جام‌جهانی ۲۰۱۵ نتایج مطلوبی نگرفت و ناکام بود، اما تنها دلیل برکناری اسلوبودان کواچ مسائل فنی نبود و عدم تسلط کافی او به اعضای تیم و از دست دادن عنان کار توسط کواچ، یکی از مهم‌ترین دلایلی بود که فدراسیون را وادار به برکناری او کرد. در بسیاری از بازی‌های تیم ملی ایران شاهد بودیم که برخی از ستاره‌های تیم خیلی از کواچ فرمان‌پذیری ندارند و همین عدم احاطه سرمربی سابق تیم ملی به این مسائل، سرانجام باعث برکناری او شد. اما سوال اینجاست که آیا با تغییر کادر فنی مسائلی ازجمله بی‌انضباطی گاه و بی‌گاه برخی بازیکنان بزرگ تیم یا دخالت آنها در تصمیمات کادر فنی هم از بین خواهد رفت یا نه؟
 مربی یا مبصر؟
در همین مورد با میرمصطفی شجاعی، بازیکن سابق تیم ملی والیبال ایران و یکی از دستیاران ایرانی خولیو ولاسکو گفت‌وگو کردیم. شجاعی در این باره   گفت: «خیلی از مربیانی که برای هدایت تیم‌های ملی رشته‌های مختلف ورزشی به ایران آمده‌اند حرفه‌ای و باکارنامه بوده‌اند، اما به دلیل عدم شناخت از فرهنگ ما و بازیکنان‌مان در راه هدایت تیم‌های ملی ایران به مشکل خورده‌اند و این اتفاق اکثرا در ورزش‌های تیمی نمود دارد و به نظر من در مورد ورزشکاران ایرانی داشتن اتوریته بر دانش فنی برای موفقیت ارجحیت دارد. این مشکلات در کشورهایی مانند آلمان، ژاپن و... به وجود نمی‌آید زیرا آنها به خوبی می‌دانند که مربی نیامده است تا مبصر باشد بلکه آمده تا به ورزشکاران در تخصص‌شان کمک کند. اما متاسفانه در ایران بسیاری از مربیان باید بیشتر پیگیر مسائل انضباطی باشند تا مسائل فنی.» شجاعی در ادامه با اشاره به توانایی ولاسکو در کنترل مسائلی از این دست در تیم ملی ایران گفت: «ولاسکو مربی بسیار باهوشی بود و با مطالعه کافی در این باره پا به کشورمان گذاشته بود. واقعا بعد از یک ماه احساس می‌کردیم که با یک مربی ایرانی طرف هستیم، نه آرژانتینی. او یک مربی مقتدر بود ولی نه یک مقتدر بداخلاق که به وقتش از بی‌انضباطی‌ها و یاغی‌گری‌ها جلو‌گیری می‌کرد و علاوه‌بر تسلط بر مسائل فنی، بر مسائل جانبی هم احاطه داشت و همین توانایی باعث شده تا بدون‌شک او را جزء سه مربی برتر تاریخ والیبال بنامیم.»
 ضعف بزرگ کواچ
بازیکن سابق تیم ملی والیبال با مقایسه دوران ولاسکو و کواچ گفت: «اگر توانایی ولاسکو را در این باره ۱۰۰ بدانیم متاسفانه از طرف فدراسیون جانشینی برای او انتخاب شد که به خاطر کم‌تجربگی و نداشتن کاریزما در حد ۴۰ بود. همین عامل رفته‌رفته باعث شد ناخودآگاه ستاره‌های تیم در برخی مسائل دخالت کنند و حاشیه‌هایی هم برخی مواقع به وجود می‌آمد. میرسعید معروف به‌عنوان کاپیتان تیم در مسائل فنی دخالت می‌کرد و بسیاری دیگر از بازیکنان بزرگ تیم بار‌ها و بارها در بازی‌های بزرگ به داوران اعتراض می‌کردند. البته من این مسائل را مربوط به ضعف مربی می‌دانم و بازیکنان را مقصر نمی‌دانم. این ضعف‌ها رفته‌رفته در تیم بیشتر شد و کار به جایی رسید که در مسابقات جام‌جهانی ژاپن حتی حریف تیم‌های درجه ۲ جهان هم نشدیم.»
 تاثیر بالای حضور سیچلو
شجاعی در ادامه با اشاره به تغییرات در کادر فنی و انتخاب زوج آرژانتینی لوزانو و سیچلو  گفت: «من انتخاب خوان سیچلو را بیش از لوزانو به فال نیک می‌گیرم. به هر حال او با سابقه کار در تیم ملی ایران در دوران ولاسکو شناخت کامل تکنیکی، تاکتیکی و اخلاقی از بازیکنان ما دارد و به نظر من نقش بزرگی در تیم خواهد داشت و از فرهنگ بازیکنان ما هم شناخت دارد. شاید اگر لوزانو به تنهایی انتخاب می‌شد من آنقدر به این انتخاب خوشبین نبودم که در حال حاضر هستم. نباید این نکته را فراموش کرد که بعد از نتایج جام جهانی ۲۱۰۵ اعتمادبه‌نفس بازیکنان ما تا حدودی آسیب دید، اما امیدوارم با تغییر سرمربی حداقل در کوتاه‌مدت برای صعود به المیپک به بازیکنان شوک روحی مثبت وارد شود.» این کارشناس والیبال با اشاره به سوابق مربیگری لوزانو به «سایت نود» گفت: «به هر حال لوزانو با سابقه سرمربیگری در تیم‌های ملی لهستان و آلمان پا به ایران می‌گذارد، هرچند در پنج سال اخیر خیلی در تیم‌های مطرح مربیگری نکرده است. می‌توانم بگویم اندازه او بالاتر از کواچ و پایین‌تر از ولاسکو است و همین که تجربه‌ای بیش از کواچ دارد خود عامل مهمی است؛ اما برای پیش‌بینی اینکه رفتار بازیکنان در زمان حضور او چگونه خواهد بود باید کمی صبر کنیم. به نظر من در کوتاه‌مدت و تا زمان مسابقات انتخاب المپیک خیلی به مسائل مدیریتی از این دست احتیاج نداریم. به هر حال ملی‌پوشان ما در این مدت رفتار لوزانو را ارزیابی خواهند کرد که آیا مربی مقتدری خواهد بود یا نه. ما در اوایل حضور کواچ هم از این مشکلات نداشتیم، اما وقتی رفته‌رفته بازیکنان دریافتند که کواچ مربی مقتدری نیست، عرض‌اندام آنها زیاد شد.» 

منبع: سایت نود / مرتضی میثاقی
کد خبر: 9408
     
آی اسپورت
2015-11-23 10:50:14
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر