فهرست
دیسلایک: تدبیر عجیب وزارت ورزش برای حل مشکلات داوری
دیسلایک: تدبیر عجیب وزارت ورزش برای حل مشکلات داوری

دیسلایک: تدبیر عجیب وزارت ورزش برای حل مشکلات داوری

آی اسپورت- «داوری فوتبال تقریبا مشکل دارد». مدت ها بعد از جنجال های بی وقفه در رقابت های لیگ برتر به سبب اشتباه های بزرگ داوری، معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش بالاخره به این نتیجه رسیده است.  سجادی از اقدامِ وزارت ورزش برای مقابله با دردسرهای داوری در فوتبال خبر می دهد اما بر خلاف آنچه که انتظار می رود، این اقدام نه تجهیز مالی کمیته داوران است و نه کمک برای استفاده از مدرسان بزرگ خارجی در کلاس های داوری و نه برنامه هایی برای سختگیری بیشتر در کلاس های آمادگی جسمانی. نقشه راه وزارت ورزش برای حل بحران های داوری ساده است: کاهش تعداد داوران لیگ برتر!
از نگاه سجادی و همفکران‌اش در وزارت، حضور 42 داور در لیگی که فقط 16 تیم دارد، نه به سود فوتبال ایران و نه به سود خود داورهاست و کنار ماندن آن ها از قضاوت در طول چند هفته، به داورها فشار روحی وارد می کند. آمار سجادی البته مربوط به داوران همه سطوح فوتبال ایران است و در رقابت های لیگ برتر، 29 داور، مسابقات را سوت می زنند.  این در حالی ست که در فصل گذشته رقابت های لیگ جزیره، فقط 17 داور برای 20 تیم حاضر در این لیگ سوت زده اند. 

رسیدن به استانداردهای بهترین لیگِ جهان، با حذف تعدادی از داورها، تا حدودی ساده انگارانه به نظر می رسد. اگر در انگلیس 17 داور بازی ها را قضاوت می کنند، همگی آن ها جزو داوران الیت جهانی هستند و هم به لحاظ بدنی و هم به لحاظ روحی، آمادگی قضاوت در سخت ترین شرایط را دارند. علاوه بر این، ملاحضات خاص فوتبال ایران، در انگلیس اعمال نمی شود و برای مثال داورانی که در شهر لندن به دنیا آمده اند، مشکلی برای قضاوت بازی تیم های این شهر ندارند. تعداد داوران لیگ برتر ایران کمی بیشتر از حد معمول است اما نباید فراموش کنیم که در شرایط عادی، داوران سرشناس این لیگ، تقریبا هر دو هفته یک بار بازی های لیگ را قضاوت می کند. از این گذشته، محرومیت داوران هم در این فصل بیشتر از همیشه شده و طبیعتا باید داورانی وجود داشته باشند که محرومیت های 4 جلسه ای داوران دیگر را پوشش بدهند. به نظر می رسد در درجه اول، داوری فوتبال ایران به تغییر نسل و استفاده از جوان‌ترهایی نیاز دارد که دوران آموزش تئوریک را به خوبی و با مدرسان درجه یک طی کرده باشند. در واقعِ نیاز امروز داوری فوتبال ایران برای تحول، سرمایه گذاری روی یک نسل تازه از داورها با استخدام مدرسین جهانی است و نه راهکارهایِ فوق ساده ای که در آسیب شناسی های وزارت ورزش مطرح می شوند! 


کدخبر:9405
     
آی اسپورت
2015-11-24 15:20:38
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر