فهرست
شفر: پخش‌کننده فیلم رختکن قلعه‌نویی خائن بود
شفر: پخش‌کننده فیلم رختکن قلعه‌نویی خائن بود

شفر: پخش‌کننده فیلم رختکن قلعه‌نویی خائن بود

آی اسپورت – وینفرد شفر در مصاحبه با ورزش سه حرف‌های جذابی زده است. او نه فقط درباره استقلال، دربی و اتفاقات اخیر در تیمش صحبت کرده بلکه درباره فوتبال اروپا، لیگ قهرمانان اروپا و مسائل دیگر هم حرف زده است. بخش‌های مهم این گفتگو را بخوانید:

بعد از دربی توانستیم روی پای مان بایستیم

وقتی به دربی رفتیم، ما در رده دوم بودیم و پرسپولیس صدرنشین بود. مصاحبه‌های زیادی قبل از بازی انجام شد و درباره داور هم صحبت شد. ما می‌دانیم دربی در ایران مهمترین بازی است و حساسیت ویژه‌ای دارد. ما بین ۲ نیمه مشکلاتی در رختکن داشتیم که درباره آن صحبت کردیم. در ۲۰ سال آینده هم دربی برگزار می‌شود که یک تیم می‌بازد و یک تیم برنده می‌شود. من معتقدم بعد از آن بازی توانستیم روی پای خودمان بایستیم. در چنین شرایطی این خیلی مهم است که مشکلات را پشت سر بگذاریم و به آینده فکر کنیم.

آن پنالتی روی اعصاب بازیکنان ما تاثیر گذاشت

من سعی کردم قبل از بازی حساسیتی که وجود داشت را آرام کنم. به طور مثال به داور حمله می‌شد که از نظر من اشتباه است. داوری کردن در دربی ایران کار سختی است. چند روز پیش خواندم یک بار دربی در ایران به خاطر داوری قطع شده و نیمه تمام مانده است. ما باید سعی کنیم شرایط را آرام نگه داریم. دربی ای که ما یک بر صفر برنده شدیم، اینطور بود که برانکو مشکلاتی داشت و مثل اینکه کاپیتان آن تیم را یک نفر با مشت زده بود! حالا هم که ما بازنده شدیم، در رختکن مشکلاتی ایجاد شد که البته نباید اینطور باشد. مشکل از آن پنالتی بود که روی اعصاب بازیکنان تاثیر گذاشته بود. اما به هر حال ما این مشکلات را پشت سر گذاشتیم و نشان دادیم تیم ما شخصیت خیلی خوبی دارد.

بعد از باخت دربی احضار نشدم

در دربی هر تیمی که می‌بازد، هر طوری هم که بازی کرده باشد، خیلی باخت بزرگی به حساب می‌آید. ما با تیم صدرنشین بازی کردیم و یک بر صفر شکست خوردیم، اما این اولین بار بود که مردم تیم بازنده را تشویق کردند. ضمنا من بابت این باخت احضار نشدم. من ماهها بود می‌خواستم با اعضای هیات مدیره باشگاه آشنا شوم و با آنها صحبت کنم. این اتفاق در آن مقطع رخ داد و ما توانستیم با هم صحبت کنیم؛ وگرنه من نیازی ندارم که جایی پاسخگو باشم.

هیات مدیره می داند که ما کجا تمرین می کنیم؟

من به مدیرعامل و اعضای هیات مدیره چندین بار نامه نوشتم و چند ماه بود که خواستار دیدار با آنها بودم. در آن جلسه به مشکلاتی که داریم اشاره کردم. مثلا اینکه محل تمرین ما خوب نیست. هیات مدیره باید این را می دانست. در آن جلسه هم این را پرسیدم که هیات مدیره از این موضوع باخبر است که در محل مناسبی تمرین نمی کنیم؟ ما قبل از دربی رتبه دوم را داشتیم و اینکه گفته شود ما نتایج خوبی نگرفتیم، نکته درستی نیست. البته در آن جلسه ذکر شد که نتیجه بازی با پرسپولیس، نتیجه خوبی نبود. ما بعد از آن سپاهان را بردیم، چرا آن موقع مرا دعوت نکردند؟ یا اینکه ما برای سومین بار با الهلال بازی کردیم و این تیم را بردیم. وقتی الهلال را شکست دادیم، همه کادرفنی ما برای کشور ایران تلاش می کردند، آن موقع چرا مرا دعوت نکردند؟ آن نشستی که با اعضای هیات مدیره داشتیم، نشست خوبی بود و من خوشحالم که با آنها آشنا شدم. آنها اشخاص توانمندی هستند و من این پیشنهاد را دادم که با این هیات مدیره استقلال جدیدی را بسازیم چون سراسر آبی هستند. من ایمان دارم همه این اشخاص حتی المقدور هر چه در توانشان هست را برای استقلال انجام می دهند.

پخش کننده فیلم رختکن قلعه‌نویی خائن بود

مشکل در دربی آن پنالتی بود. در نیمه اول بازی را در اختیار داشتیم و تیم ما برتر از حریف بود. ما باید به داد و بیدادی که در رختکن انجام شد، واکنش نشان می دادیم و نمی‌توانستیم این کار را نکنیم. ما که نمی‌توانیم دائما از این نشست‌ها بگذاریم چون بازی را باختیم. در رختکن البته مُشتی در کار نبود. مشخص است که چنین اتفاقی رخ می دهد، اما از نظر من نباید اتفاق بیفتد. مشکل بزرگتر این است کسانی که در رختکن نیستند، این مشکل را به خارج از رختکن می‌برند. شنیدم که سرمربی فعلی سپاهان قبلا در رختکن استقلال با یکی، ۲ بازیکن برخورد شدیدی داشته است. این اتفاق حتی فیلمبرداری هم شده است. کسی که این فیلم را گرفته، چه بازیکن باشد و چه فرد دیگری باید اخراج شود چون یک خائن است! آن فرد یک تیم را نابود می‌کند.

نمی شود باقری را تا آخر فصل تعلیق کرد

قبل از یک بازی بایرن مونیخ و اشتوتگارت چند بازیکن به هم مشت زدند که مربی به آنها گفته باید ۵۰ هزار دلار بدهید. اینجا شاید ۵۰ هزار دلار نشود از بازیکن بخواهیم، اما ۵ هزار یا هزار دلار که می‌شود. به هر حال ما برای بازی‌های بعدی به آن بازیکن نیاز داریم. فرشید باقری هم باید جریمه بپردازد، اما باید برگردد و دوباره بازی کند. ما هر ۴ روز یک بار بازی داریم. اگر او بازیکن نکند، اینطور نیست که به خودش صدمه زده باشد و به تیم صدمه خواهد زد. رفتار حرفه‌ای این است که در آخر فصل بگوییم او بماند یا خیر، اما تا آخر فصل نمی‌شود این بازیکن را تعلیق نگه داشت. فرشید باقری چند ماه قبل پدرش فوت شده و من می دانم که او چقدر به خانواده اش نزدیک است. دیدم که باقری بعد از دربی به خاطر واکنشی که نشان داد، خودش گریه کرد. او باید برگردد و به ما کمک کند چون بازی‌های فشرده‌ای در پیش داریم.

فرقی نمی کند پنالتی را چگونه بزنید

یکسری مسایل هست مثل اینکه کسی که می خواهد پنالتی می زند از قبل مشخص است اما زمان هایی پیش می آید که بازیکنی که قرار است پنالتی را بزند شرایط این کار را ندارد. در بازی سال 1974 آلمان و هلند(فینال جام جهانی) بازیکنی که قرار نبود پنالتی را بزند پشت توپ ایستاد و ضربه را تبدیل به گل کرد. ما چنین بازیکنانی نیاز داریم. به نظر من فرقی نمی کند پنالتی را چگونه بزنید. بعضی ها چیپ می زنند و گل هم می شود ، برخی زمینی می زنند و برخی محکم...  من در دوران فوتبالم یک پنالتی بیشتر نزدم و از کسی که پنالتی نمی زند انتقاد نمی کنم.

بازیکن باید به من اعتماد داشته باشد

همه می دانند هیچ شخصی یا  هیچ ژورنالیستی نمی تواند من را مجبور کند که کسی را بازی بدهم یا ندهم. بازیکن باید به من اعتماد داشته باشد و این هم هست. داریوش شجاعیان را دقیقه 43 از بازی بیرون بردم ، چرا که دستورالعمل های تاکتیکی را انجام نمی داد.  این تنها راهی بود که به او یاد بدهیم این کار اشتباه است و در بازی های بعد از آن همیشه بازی کرده و از بهترین های ما بوده است.  می خواهم در اینجا غلو کنم و بگویم عاشق این بازیکن هستم چرا که واقعا تاثیر خیلی مثبتی روی کل تیم می گذارد. او ازتصمیم من ناراحت نبود چون می دانست مربی حق دارد. مهدی قائدی را در بازی آخر در نظر بگیرید ، او  خیلی خوب تمرین کرد و در بازی آخر فکر کردیم باید کاری انجام بدهیم. فرهاد(مجیدی) گفت مهدی خیلی خوب تمرین کرده ، و ما روی نیمکت به این نتیجه رسیدیم اگر تبریزی خوب باشد بماند و منشا خارج شود. قائدی در چپ یا راست بازی کند و با دریبل هایش کار را پیش ببرد. مهدی (قائدی) از وقتی وارد زمین شد توپ را داد به پاتوسی و پاتوسی به مهدی پاس داد، و این خیلی اهمیت دارد که بازیکنان می دانند باید دیسیپلین داشته باشند. ما همیشه این شانس را می دهیم که به بازی بازگردند. نکته ای که در اینجا هست اینکه خیلی زیاد گفته می شود بازیکنان ایرانی خیلی دیسیپلین بالایی نیاز دارند. اما این در تمام جهان است و سوال من این است چرا باید روی بازیکن ایرانی دیسیپلین ویژه ای را به کار برد؟ به طور مثال دانشگر در بازی با السد نمی دانست باید چکار بکند و در بازی با سپاهان هم در زمین خودمان بازی شد اشتباه ایستاده بود، اگر بیاییم و او را تنبیه کنم درواقع باید بفرستمش خانه چون کارش تمام است. اما چکار می کنیم؟ می نشینیم بازی را می بینیم و به او می گوییم چکار کند بهتر است.  من ، کمک مربی و مربیان با او صحبت می کنیم و به او می گوییم چه کار کند؟ دانشگر  یکی از بهترین مدافعان ایران است و اگر او را جریمه می کردیم این اتفاق نمی افتاد.

به عمر عبدالرحمان در 16 سالگی بازی دادم

در کارلسروهه وقتی شروع کردم به مربیگری ما حتی پول نداشتیم نوشیدنی بخوریم اما همین تیم را تا نیمه نهایی یوفا بالا بردم. الیور کان، مهمت شول ، نوتنی،تورستن فینک، توماس هسلر،میشائیل تارنات را من بزرگ کردم. نه به خاطر اینکه با آن ها خشن برخورد کردم بلکه با رفتارم به آن ها نشان دادم که باید بیشتر و بهتر تمرین کنند. من اینجا در استقلال هم همینطور با بازیکنان صحبت می کنم. عمرعبدالرحمن شانزده سالش بود که در العین پیش من آمد و من با اینکه خیلی سنش کم بود او را وارد تیمم کردم. به او راه را نشان دادم که چگونه می تواند رشد کند. اتوئو هجده سالش بود و ما قهرمان آفریقا بودیم. او  یکی ازبهترین بازیکن ها شد به این دلیل که من هدایتش کردم.همچنان که خودمن را در جوانی هدایت کرده اند. وظیفه من این است که می خواهم بازی را ببرم و من سعی می کنم به تیمم راه را برای موفقیت نشان بدهم. این بیشترین اهمیت را دارد. البته دیسیپلین اهمیت زیادی دارد و به این معنی است که اگر تمرین ساعت 5 است یعنی 5 و ده دقیقه نیست. وقتی می گوییم ساعت 10 بخوابیم یعنی نباید ساعت یازده بخوابند. این ها نظم است و اگر باهم جمع شوند آدم به موفقیت می رسد. من بازیکنی داشتم که همسرش بیمار بوده به او گفتم برو و چند روز بعد بیا. نمی توان گفت که بازیکنان ایرانی آدم های بدتری –از نظر نظم- نسبت به بازیکنان آلمانی هستند. این خیلی بهتر است که بازیکن به شما اعتماد داشته باشد و می توانند بازدهی بیشتری داشته باشند.

استقلال یک تیم بیمار بود!

من 69 سال سن دارم و می خواهم چند سال کار کنم و استقلال خیلی خاص است. ما مشکلات بیشتری نسبت به پرسپولیس داریم که ربطی به داور و این موضوعات ندارد. نام قدیم استقلال تاج بود و در شهرهای مختلف می بینم که هواداران چه استقبالی می کنند و من نسبت به این تیم مسئول هستم. استقلال یک تیم بیمار بود و من می خواهم حال این تیم که خوب شده، بهتر شود و تیم را ارتقا دهیم.

یک بازیکن الهلال از کل تیم ما گران تر است

الهلال تیم خوب و گرانی است و یک بازیکن این تیم از کل تیم ما گران تر است. ما به خاطر روحیه برنده ای که داریم، در قطر این تیم را شکست دادیم و البته این دیدار تغییراتی خواهیم داشت. پژمان منتظری، مهدی رحمتی، خسرو حیدری، علی کریمی بازیکنانی هستند که با آنها برای این دیدار صحبت می کنم زیرا این تاکتیک آنها برای مسابقه است. بازی خیلی سختی خواهیم داشت و شاهزاده آنها فشار زیادی به آنها وارد می کند و اگر به ما ببازند، چهارمین شکست آنها است و احتمالا دومین مربی اخراج می شود.

فوتبال تیم گواردیولا را دوست ندارم

گواردیولا در بایرن مونیخ فوتبال اسپانیایی با شماره 9 کاذب را بازی کرد و مربیان در آلمان به این موضوع رای مثبت دادند و ما حالا پست شماره 9 را نداریم. در جام جهانی در روسیه دیدیم که نمی توانیم گل بزنیم و حالا همه چیز در حال تغییر است و البته به زمان نیاز داریم. من این فوتبال را دوست ندارم و ما در آلمان همیشه قوی بودیم. اگر کسی مثل مسی داشته باشید، بازی ساده است اما بارسلونا نیز حالا ترکیب خود را با سوارز تغییر داده است. بزرگترین موفقیت ها را زمانی گواردیولا داشت که لواندوفسکی به ترکیب اضافه شد. آیا داستان مانزوکیچ را می دانید که کنار رفت و لواندوفسکی جانشین او شد؟ نمی خواهم بگویم همه چیز غلط و اشتباه است. گواردیولا 5 مرتبه از لیگ قهرمانان با سیتی و بایرن مونیخ حذف شد و هر مرتبه نیز گل های زیادی را دریافت کرده است. گوندوگان می گوید که پپ در مهم ترین لحظه عصبی می شود و او یک وسواس دارد. من البته نقل قول دارم و از خودم چیزی نمی گویم. ساختار بازی او در جهان تک است اما بازیکنی ندارد که با سانتر گل بزند. بلژیک، فرانسه و هلند در حال حاضر مانند کرواسی بهترین تیم های جهان هستند زیرا این سیستم را کنار گذاشتند و فوتبال جذابی را بازی می کنند. آلمان در جام جهانی از سانتر استفاده کرد اما نوک حمله این تیم قد کوتاهی داشت.

کلوپ را بسیار زیاد تحسین می کنم

یادم می آید فکر می کنم در سال 2011 در تایلند سرمربی تیم ملی بودم. او با تیم ماینتس 05 رشد کرده بود و درباره بازیکنی با من تماس گرفت او می خواست بداند من آن بازیکن را می شناسم یا خیر، من به او گفتم یورگن! در تیمی که در حال بالا رفتن و پیشرفت است اینقدر بازیکن جدید وارد نکن. چرا که این ها بازیکنانی هستند که اگر شرایط خوب پیش نرود چگونه می توانند اینجا را ترک کنند و به جای دیگری بروند. به او گفتم تیم تو با بازیکنانی رشد کرده که توانسته تا اینجا بالا بیاید بنابراین به آنها افتخار کن و بگذار در تیم بمانند، او هم به حرف من گوش کرد و بازیکنان تغییر نداد. در واقع در تیمی که خوب پیشرفته نباید بازیکنان زیادی را وارد کرد. باید هویتی نسبت به باشگاه حس شود که خیلی مهم است.

مربیگری سخت است اما فرهاد می تواند

من فکر می کنم ممکن است. او جوان است و هنوز تجربه مربیگری ندارد که باید این تجربه را کسب کند. مساله فقط تمرین نیست، آمادگی برای تمرین و غیره... مربیگری کار خیلی بزرگی است. همشهری های میگوئل کمک مربی ام در جامائیکا به خاطر حضورش در تیم ملی شهری که از آنجا آمده جشنی گرفته بودند و من هم دعوت بودم. ما در یک سالن کوچک نشسته بودیم و خیلی ها سخنرانی کرده و می گفتند چقدر خوب است که میگوئل چنین شغلی گرفته است. من هم سخنرانی کردم و گفتم به تو تبریک می گویم-او هنوز ازدواج نکرده بود.- به او گفتم اما از این به بعد تو زمان بیشتری را جاهای دیگری خواهی گذراند تا کنار خانواده ، و نمی توانی خانواده ات را به اندازه قبل ببینی . در این شغل باید تمام وقتتان را صرف کار کنید و واقعا هم همینطور شد. این برای همه ما است. همه کسانی که در مربیگری پشتکار دارند خانواده شان را خیلی کم می بینند مثل من، اما همسرم این را می داند. او همسرم بود وقتی بازیکن بودم، خیلی کم خانه بودم و نمی توانستم زیاد مراقب بچه هایم باشم اما خوشبختانه آن ها آدم های موفقی شدند. فرهاد هم باید بداند این کار ساده نیست، من با او صحبت خواهم کرد و او را راهنمایی می کنم. چون او ایرانی است حرف هایی می زند که من می پذیرم چون ایرانی ها را بهتر می شناسد. همینطور هم بیژن(طاهری)...من خوشحال می شوم ایده هایی که فکر می کنند خوب است را به من می گویند. درباره اش بحث و آن ها را در نهایت اجرا می کنیم.

کلینزمن مربی خوبی است اما به ایران نمی آید

کلینزمن نمی آید...من می دانم که نمی آید. یورگن آدم بسیار خوبی است. ما خیلی همدیگر را می شناسیم. در بازی آمریکا و جامائیکا روبروی هم نشستیم و در آتلانتا برابر آمریکا برنده شدیم . ما چند بار همدیگر را دیده بودیم. او درتغییر نسل سال 2006 نقش داشت ولی بکن باوئر بود که بازی های جام جهانی را به آلمان آورد. یورگن اما این مشکل را داشت که فلسفه اش در بایرن مونیخ موفق نبود. او با آمریکا هم مقدماتی جام جهانی را از دست داد. ما باید ببینیم چه چیزی برای ایران مهم است. تیم ملی ایران مربی می خواهد که در ایران زندگی کند و تمام بازیکنان فوتبال اینجا را بشناسد. نه اینکه کمک مربی این کار را انجام بدهد بلکه خود سرمربی باید همه را بشناسد. مربی باید  بازی پیکان و تراکتورسازی را ببیند. بازی سپاهان و ذوب آهن و یا بازی استقلال و سایپا را ببیند. چرا باید این کار را بکند؟ بازیکنان به مربی تیم ملی نگاه می کنند. می بینند که برای مربی تیم ملی اهمیت دارند و وقتی چنین چیزی را می بینند به خودشان افتخار می کنند. باید این همکاری بین فدراسیون و تیم ملی و مربیان باشگاهی وجود داشته باشد. مربی تیم ملی باید زنگ بزند درباره علی کریمی بپرسد و من به او بگویم که این مسایل را در نظر داشته باش. برتی فوگتس مربی تیم ملی آلمان در سال 1994 بود. ما با هم بازی کرده و دوست بودیم و یک ساعت راجع به الیور کان برای اینکه دروازه بان سوم تیم ملی باشد صحبت کردیم. اینکه او بازیکن خوبی است ، منظم و وفادار است و ...درواقع توجه خاصی به این شخص کرد چون من گفتم بازیکن خوبی است و بسیار اهل تلاش است. این امکان پذیر نیست که کارلوس کی روش مربی تیم ملی و برانکو بخواهند راجع به هم صحبت کنند. من کارلوس را می شناسم، مربی خوبی است. اما شاید مشکل بزرگ شاید ترس بود. اینکه چرا ایران در العین برابر ژاپن شکست خورد؟ چون می ترسید. وقتی می ترسید نمی توانید خلاقیت داشته باشید. و بار دیگر می خواهم تکرار کنم باید به بازیکن همه جور امکانات برای اینکه خوب بازی کند بدهیم. اگر مربی برابر ژاپن بترسد بازیکن نمی تواند نمایش خوبی داشته باشد. اگر بخواهیم برگردیم به کلینزمن، باید بگویم در ایران ما  معلم فوتبال نیاز داریم که استعداد زیادی داشته باشد. ما آکادمی فوتبال داریم و باید یک مرکز تمرین برای بهترین بازیکن ها باشد. آنجا سرمربی با کمک مربی هایش هر هفته استعدادها را برای بازی بیاورد و آنجاست که همه چیز اوج می گیرد. یورگن کلینزمن مربی بسیار خوب است اما به ایران نمی آید.

۹ ۲  
آی اسپورت
2019-04-21 15:03:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
مدرسان پژوهش
يكشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۵:۰۹
بقول عباس ریحانی، استاد مدیریت و آمار، تیتر شما از نظر پایایی مشکل داره! یک ویرگول مشکل رو حل میکنه...
۳
سامان
يكشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۶:۳۴
نکته همین جا است کیسه بعد باخت بد تو دربی مدیریت کرد نذاشت تیم بره تو حاشیه زود برگشت پرسپولیس بعد باخت سه گله تو دربی بازی بعدش حمایت ۷۰ هزار نفری شد و همه چیز رو فراموش کرد فقط یه موجوداتی مثل زنوزی که فک میکنن چون پول خرج کردن همیشه باید ببرن خودشون تیمشون رو میبرن تو بحران هر تیمی باخت بد میده ولی بعد از مهمه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر