فهرست
مصاحبه نوروزی با کیا؛ در گروه قهرمانان هستیم
مصاحبه نوروزی با کیا؛ در گروه قهرمانان هستیم

مصاحبه نوروزی با کیا؛ در گروه قهرمانان هستیم

آی‌اسپورت- مهدی مهدوی‌کیا می‌گوید فوتبال غیر قابل پیش‌بینی است و تیم ملی ایران می‌تواند از گروهش صعود کند. مهدی مهدوی‌کیا این روزها یکی از پرکارترین بازنشسته‌های  فوتبال ایران در بخش پایه به حساب می‌آید. او آکادمی کیا را راه‌اندازی کرده و در بخش پایه تیم هامبورگ کار می‌کند و همچنین، به بازیکنان جوان نظیر علیرضا جهانبخش هم مشاوره‌های بسیار خوبی داده و تجربیات را به جوان‌ها انتقال می‌دهد.  

 

گل به آمریکا

لحظاتی هستند که از یادمان نمی‌رود، مخصوصا در زندگی ورزشی این جزو لحظاتی است که فراموش نشدنی است. آن موقع من خیلی جوان بودم و در سن ۲۰-۲۱ سالگی زدن چنین گل مهمی در تاریخ جام جهانی فوتبال ایران و در بازی با آمریکا با تمام مسائل، بسیار خوشحال کننده است. چیزی که بتوان راجع به آن صحبت کرد، استارتی بود که زدم و از نیمه زمین با مدافع حریف حرکت کردیم و من در نظر داشتم که حتما این توپ را گل کنم؛ فکر می‌کنم بهترین تصمیم را گرفتم. گلی که هیچ وقت فراموش نمی‌کنم.

 

مقایسه تیم ۹۸ با حالا

نمی‌شود تیم‌ها را باهم مقایسه کرد. تیم ۹۸ خیلی کامل بود و ستاره‌های بزرگی در این تیم بودند و دوران بسیار خوب فوتبال ایران بود. هر پست بهترین‌ها را داشتیم، عابدزاده در دروازه، دایی و خداداد در خط حمله و... . من فکر می‌کنم اگر تیم‌مان تجربه بین‌المللی داشت، می‌توانستیم موفق‌تر باشیم، چیزی که در تیم الان وجود دارد. آن زمان به جز ۳،۲ نفر کسی در فوتبال خارج از ایران بازی نمی‌کرد و تجربه‌ای که بازیکنان فعلی در خارج از ایران دارند، وجه تمایز است. اگر ما می‌توانستیم بیشتر به خودمان اعتماد کنیم، می‌شد از گروه هم صعود کنیم. در بازی با یوگسلاوی با اشتباهات فردی شکست خوردیم، مقابل آلمان هم بازی خوبی انجام دادیم.

 

آکادمی کیا

طرحی بود که چندین سال در ذهن من بود، باتوجه به این که چندین سال در آلمان زندگی می‌کردم. هر وقت به ایران می‌آمدم، باتوجه به این که خیلی از نوجوانان و جوانان با استعداد به دلیل نبود منابع مالی نمی‌توانستند پیشرفت کنند و من همیشه در نظر داشتم جایی را به وجود بیاورم که جوانان با استعداد از نقاط محروم را دور هم جمع کنم و فوتبال را درست آموزش بدهم. ما برای اولین بار تیم زیر ۱۱ سال تشکیل دادیم و در مسابقات با این تیم شرکت کردیم؛ اتفاقی که در ایران بی‌سابقه بود. حالا بعد از سه سال ما بخشی از راه را رفتیم و بازیکنان این تیم بیش از ۴۰ بازی با تیم‌های بزرگ دنیا انجام دادند، مثل بایرن مونیخ، بارسلونا و... راه خیلی سختی داشتیم در این ۳ سال و در ایران داشتن منابع مالی بسیار سخت است و همه دوست ندارند در فوتبال پایه سرمایه‌گذاری کنند. ما این راه را ادامه می‌دهیم و امیدواریم بازیکنان را به تیم بزرگسالان معرفی کنیم.

 

حمایت از آکادمی

نه کسی به ما کمک نمی‌کند و کار شخصی است. در این راه برخی دوستان و اسپانسرها بودند اما آنها هم قطعی نیستند که چند سال در کنارمان باشند. اداره کردن ۷۰-۸۰ بازیکن سختی‌های خاص خود را از لحاظ مالی دارد. ما هر سال چند سفر خارجی داریم و تا اینجا تحمل کرده‌ایم.

 

* بازیکنی هست که به آینده او امیدوار باشید و در آینده برای تیم ملی بازی کند؟

هدف ما این است که همه بازیکنان در آینده برای تیم ملی بازی کنند و به فوتبال ایران خدمت کنند. اسم نمی‌توانم بیارم چون بازیکنان زیر ۱۵ سال هستند. اما مطمئن باشید از این آکادمی بازیکنان بزرگی بیرون می‌آیند چون ما داریم استعدادیابی می‌کنیم، کار می‌کنیم. ما در سالیان گذشته مربیان بزرگی از هامبورگ آوردیم تا به بازیکنان و حتا مربیان آموزش بدهند.

 

پیشرفت علیرضا جهانبخش

برگردیم به گذشته وقتی جهانبخش در داماش بود و من هم یک نیم فصل در این تیم بازی کردم. آن موقع فهمیدم او چه استعداد درخشانی دارد. همیشه ارتباط خیلی خوبی داشتیم. او یک پیشنهاد از تیم نه چندان بزرگ لیگ هلند داشت و چند پیشنهاد خوب داخلی و نظر من را خواست. به او گفتم من هم از تیم کوچکی در آلمان شروع کردم و مطمئن باش چند سال بعد در تیم‌های بزرگ خواهی بود و این اتفاق هم افتاد. روزی که به نایمخن رفت، رفتم آنجا بازی‌اش را دیدم و گفتم باید خیلی زود زبان یاد بگیری و تجربیاتم را در اختیار او قرار دادم.

بعد هم گفت که یک پیشنهاد از آلکمار دارد و من به او گفتم فعلا در هلند بماند چون با فوتبال هلند آشنا شده و واقعا تصمیم خوبی گرفت و جهش خیلی خوبی داشت و الان یکی از بهترین بازیکنان هلند است. خوشحالم که در مسیر خیلی خوبی قرار گرفته و امیدوارم بعد از جام جهانی به تیم بزرگی برود چون الان وقت ترک لیگ هلند است.

 

جهانبخش و لیگ آلمان

بله استایل علیرضا به آلمان می‌خورد چون سرعت دارد، قدرت دریبل زنی دارد، قدرت گل‌زنی و گل‌سازی هم دارد. الان زمانی است که بعد از ۳ سال احتیاج به سکوی پرتاب دیگری دارد و بعد از جام جهانی این تصمیم قطعا باید گرفته شود.

 

موانع برای لژیونر شدن

می‌دانید که فوتبالیست غیر اروپایی قبل از ۱۸ سال بدون قرارداد حرفه‌ای نمی‌تواند به فوتبال اروپا بیاید و این مانع خیلی بزرگی است. مسئله دیگر این است که ما در فوتبال پایه این چند سال ستاره متولد نکرده‌ایم. زمانی بود که در بوندس لیگا ۱۳-۱۴ ایرانی داشتیم اما الان برعکس شده و همین تعداد ژاپنی داریم و اصلا بازیکن ایرانی نیست و این نشان می‌دهد کار ما غلط بوده. حضور ما در جام جهانی می‌تواند بسیار مهم باشد و اگر بازیکنان ما درخشش داشته باشند بازهم نیم‌نگاه‌ها به فوتبال ایران بر می‌گردد.

 

مربی‌گری در هامبورگ

من دوست داشتم مربی‌گری را مثل فوتبال از پایه آغاز کنم و برای همین به هامبورگ آمدم و الان مربی بخش حمله هستم و در ضربات ایستگاهی، کرنر، بخش هجومی، فورواردها و... که فکر می‌کنم تجربه بسیار خوبی بوده که بفهمم چه اتفاقی در فوتبال آلمان رخ داده که این‌چنین پیشرفت می‌کنند. یکی از تجربیات خوب من این بود که دقیقا می‌دانم چه اتفاقاتی باید در فوتبال پایه رخ بدهد که پیشرفت حاصل شود و ما الان این تجربیات را به آکادمی کیا انتقال می‌دهیم. مدرک مربیگری B را گرفتم و الان می‌خواهم A  را بگیرم و باتوجه به تغییر و تحولات در تیم هامبورگ، الان به عنوان کمک مربی تیم زیر ۱۶ ساله‌ها انتخاب شدم و تا آخر فصل اینجا هستم. وحید هاشمیان هم اینجا هست در تیم زیر ۱۷ ساله‌ها. ما سعی می‌کنیم در کلاس‌های مربی‌گری هم شرکت کنیم و دو هفته پیش نماینده باشگاه هامبورگ بودم در کلاس مربی‌گری که در برلین برگزار شد و من نماینده قسمت زیر ۱۵ سال بودم و دقیقا دیدم چه اتفاقی می‌افتد که آلمان پیشرفت می‌کند؛ آن ها همه چیز را رصد می‌کنند و آن‌ها واقعا کار می‌کنند.

 

همکاری با هاشمیان در ایران

بله چرا که نه. ما قبلا با هم هم‌بازی بودیم و الان هم همکار هستیم. آقای هاشمیان یکی از مربیان موفق خواهند شد چرا که کار اصولی را دنبال کردند و می‌کنند و امیدوارم در فوتبال ملی و باشگاهی از تجربیات ایشان استفاده شود. هیچ کس از آینده خبر ندارد اما من فکر می‌کنم در آینده اتفاقات خوبی می‌افتد.

 

 

گروه سخت ایران در جام جهانی

گروه ما باتوجه به حضور مراکش، اسپانیا و پرتغال یکی از سخت‌ترین گروه‌های جام جهانی است و ما در گروه قهرمان‌ها هستیم. بازی اول بازی سرنوشت‌ساز است و ما اگر بتوانیم مراکش را شکست دهیم، نقطه امیدی برای من به وجود می‌آید که از گروه صعود کنیم. شاید روش بازی ما به دو تیم بخورد چرا که ما می‌خواهیم مثل جام جهانی قبل دفاع کنیم.

 

صعود ایران به جام جهانی

صعود خیلی خوبی داشتیم. ساختار دفاعی خیلی خوبی داشتیم و تا روز آخر خیلی خوب دفاع کردیم و گل نخوردیم و این نشان می‌دهد مربی ما در سیستم دفاعی خوب کار کرده. ما کم گل زدیم و این مشکل باید رفع شود و شرایط‌مان باید بهتر شود. تیم جوانی داریم و بازیکنان جوان اضافه شده امیدوارم آقای کی‌روش با تفکراتی که دارد، با موفقیت جلو ببرد.

 

صعود از گروه

کار سختی است اما نمی‌شود فوتبال را مقایسه کرد. ما اسپانیا و پرتغال را در گروه داریم و حتا همین مراکش هم تیم بسیار خوبی است و تیمی که در فینال آفریقا ۴ گل به نیجریه زده قطعا تیم بسیار خوبی است و کار بسیار سختی داریم.

 

پادکست «گل‌بزن»

۷ ۳  
آی اسپورت
2018-03-22 22:22:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۳ نظر
ميلاد
پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷، ۲۳:۴۱
اين مصاحبه رو ميزارم كنار پست نوروزي ايشون. اناليز بسيار خوب ومنطقي انجام داده. تنها كسي در ايران كه به فكر ايجاد زيرساخت اصولي براي فوتبال پايه بوده و هست بدون اينكه دنبال پست و مقام باشه. اگر كسي شايسته يك جايزه براي خدمت به فوتبال ايران هست ايشون در صدر ليست قرار داره. فقط نميدونم چي ميشه يكدفعه ادم منتقي و ارامي مثل ايشون اين پستها رو ميزاره. در بحث بها به جوانان ايجاد سخت افزار و توجه به امكانات فوتبال پايه كه ايشون و كروش در يك مسير حركت ميكنند. نميدونم بعضي اوقات اين تنديها از كجا مياد. شايد بي اطلاعي از برخي نكات مهم. اميدوارم اين روند ادامه پيدا نكنه.

۳
ايمان از سن ديگو
جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷، ۰۴:۴۵
منطقي
۱
ايمان از سن ديگو
جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷، ۰۴:۴۵
منطقي
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر