فهرست
گزارش: شياطين‌سرخ‌‌؛ قهرمان ليگ اقتصادی دنيا
گزارش: شياطين‌سرخ‌‌؛ قهرمان ليگ اقتصادی دنيا

گزارش: شياطين‌سرخ‌‌؛ قهرمان ليگ اقتصادی دنيا

آی‌اسپورت- در حالي كه منچستريونايتد هنوز هم تا رسيدن به روزهاي رؤيايي سِرالكس فرگوسن فاصله زيادي دارد اما از لحاظ درآمدزايي دوباره پس از 12 سال موفق شد در صدر تيم‌هاي ورزشي جهان قرار بگيرد. در اولين ماه از سال 2017 ميلادي نشريه اقتصادي «فوربس» به نقل از مؤسسه معروف حسابداري «ديلويت» ليست برترين باشگاه‌هاي دنيا از لحاظ درآمدزايي را منتشر كرد كه صدرنشين غيرمنتظره‌اي داشت. اولين باشگاه نه باشگاهي متمولي در ليگ‌هاي بيسبال و بسكتبال آمريكا بود و نه بارسلونا و رئال‌مادريد. منچستريونايتد موفق شد با پيشي گرفتن از تمامي غول‌هاي ورزش جهان در سال 2016 بيشترين درآمد را كسب كند.

 پيشرفت در مستطيل سبز و در باشگاه

با وجود اينكه شياطين‌سرخ هنوز هم در فصل جاري جايگاه خوبي در ليگ برتر ندارند و تيمِ ژوزه مورينيو با موفقيت‌هاي اخير هم نتوانسته رده‌اي بهتر از ششمي را به خودش اختصاص دهد، همچنين منچستريونايتد در ليگ قهرمانان اروپا هم حضور ندارد اما هنوز هم نمودار كسب درآمد آنها رو به رشد است. باشگاه منچستريونايتد در فصل گذشته موفق شد درآمد فوق‌‌‌العاده 3/515 ميليون پوند را به نام خودش ثبت كند كه بيشترين درآمدي ا‌ست كه يك باشگاه موفق شده در يك فصل به آن برسد. در حالي كه باشگاه منچستريونايتد سال گذشته در بين باشگاه‌هاي فوتبال در رده سوم پردرآمدترين باشگاه‌ها قرار گرفته بود، امسال موفق شد گوي سبقت را از باشگاه‌هاي بزرگي مثل رئال‌مادريد و بارسلونا بربايد. اين نخستين مرتبه‌اي ا‌ست كه پس از فصل 2004-2003 ميزان درآمد ثبت شده براي باشگاه منچستريونايتد بيش از ديگر باشگاه‌هاي دنياست.

  قراردادهاي جديد و سود چشمگير

درآمد باشگاه منچستريونايتد در فصل 2016-2015 نسبت به فصل پيش از آن 71 ميليون پوند بيشتر شده است. شركت نقل‌و‌انتقالات شهري آنلاين «اوبر» يكي از شركت‌هايي ا‌ست كه اخيراً تصميم گرفته با شياطين‌سرخ همكاري كند و آنها هفتادمين شركتي هستند كه با اين باشگاه بزرگ انگليسي قرارداد مي‌بندند. يكي از بزرگترين قراردادهاي باشگاه منچستريونايتد هم قرارداد 750 ميليون پوندي بود كه با اسپانسر لباس جديدشان يعني آديداس امضا كردند و نقش پررنگي در بالا رفتن سود باشگاه داشته است. يكي ديگر از دلايل مهم سودآوري منچستري‌ها همكاري با شركاي مختلف در سرتاسر جهان است و اين نشان مي‌دهد آنها محدود به منابع مالي داخل انگليس نيستند.

 حفظ شراكت دليل سودآوري بيشتر

«دن جونز» از مؤسسه حسابرسي «ديلويت» درباره دلايل پيشرفت باشگاه‌هاي بزرگ از جمله منچستريونايتد به لحاظ مالي مي‌گويد: «در ساليان اخير آنها همكاري خودشان را با بهترين شركاي مالي حفظ كرده‌اند و اين فاكتور مهمي بوده كه ارزش درآمدهاي آنها بيش از ديگر باشگاه‌ها باشد. همين دليلي براي حضور آنها در بالاي ليگ اقتصادی است.» يكي از معدود شركت‌هايي كه با باشگاه منچستريونايتد قطع همكاري كرده، نايكي بود كه البته دليل آن هم چيزي نبود جز پيشنهاد به مراتب بهتر شركت آديداس.

 ليگ قهرمانان تنها راه درآمدزايي نيست

حضور منچستريونايتد در صدر اين ليست نشان مي‌دهد كه حضور يا عدم حضور در ليگ قهرمانان اروپا نمي‌تواند تضمين‌كننده درآمدزايي يك باشگاه باشد. باشگاه منچستريونايتد كمبود اروپايي شدنش را از راه‌هاي ديگر جبران كرد و بالاتر از بارسلونا و رئال‌مادريد قرار گرفت. منچسترسيتي كه فصل قبل در جمع چهار تيم نهايي ليگ قهرمانان اروپا قرار گرفت، باشگاه ششم اين رده‌بندي با درآمد 392/6 ميليون پوند بوده و لسترسيتي قهرمان شگفتي‌ساز ليگ برتر انگليس هم با درآمدي بالغ بر 128/7 ميليون پوند باشگاه بيستم است. در مجموع با درآمدي 2/4 ميليارد پوند هشت باشگاه ليگ برتر انگليس در بين 20 باشگاه اول ليست مؤسسه حسابرسي ديلويت قرار گرفته‌اند كه مي‌توان يكي ديگر از دلايل مهم آن را قرارداد تلويزيوني 5 ميليارد پوندي ليگ برتر انگليس دانست. البته در همين راستا لاليگاي اسپانيا قرارداد تلويزيوني بسيار خوبي منعقد كرده كه باعث شده باشگاه‌هاي اين كشور هم شرايط خوبي داشته باشند.

 از چيني‌ها غافل نشويد!

باز هم پاي چيني‌ها در ميان است. باشگاه‌هاي پولدار پرجمعيت‌ترين كشور جهان كه اين روزها با پيشنهادهاي مالي بالا به بزرگترين بازيكنان دنيا خبرساز شده‌اند، مي‌توانند در ساليان آينده به بالاترين سطح اين رده‌بندي برسند. مؤسسه ديلويت پيش‌بيني كرده يكي از باشگاه‌هاي چيني در سال 2030 صدرنشين جدول ليگ مالي شود.

 

رده‌بندي 20 باشگاه برتر پردرآمد فوتبال در فصل 2016-2015

1- منچستريونايتد انگليس (515/3 ميليون پوند)

2- بارسلونا اسپانيا (463/8 ميليون پوند)

3- رئال‌مادريد اسپانيا (463/8 ميليون پوند)

4- بايرن‌مونيخ آلمان (442/7 ميليون پوند)

5- منچسترسيتي انگليس (392/6 ميليون پوند)

6- پاري‌سن‌ژرمن فرانسه (389/6 ميليون پوند)

7- آرسنال انگليس (350/4 ميليون پوند)

8- چلسي انگليس (334/6 ميليون پوند)

9- ليورپول انگليس (302 ميليون پوند)

10- يوونتوس ايتاليا (255/1 ميليون پوند)

11- بوروسيا دورتموند آلمان (212/3 ميليون پوند)

12- تاتنهام انگليس (209/2 ميليون پوند)

13- اتلتيكومادريد اسپانيا (171 ميليون پوند)

14- شالكه آلمان (167/9 ميليون پوند)

15- رم ايتاليا (163/2 ميليون پوند)

16- آث‌ميلان ايتاليا (160/6 ميليون پوند)

17- زنيت سن‌پترزبورگ روسيه (147 ميليون پوند)

18- وستهم‌يونايتد انگليس (143/8 ميليون پوند)

19- اينترميلان ايتاليا (134 ميليون پوند)

20- لسترسيتي انگليس (128/7 ميليون پوند)

  ۱  
آی اسپورت
2017-01-31 02:34:00
نظر دهید

۱ نظر
مسعود
سه شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۵، ۱۲:۱۷
بالاخره تونستن رئال رو به جایگاه دوم ببرن رئال خیلی بهتر باید درامد زایی داشته باشه و این شرکت های عربی رو بریزه دور و با بزرگا قرار داد ببنده و سال بعدی دوباره به صدر بیاد
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر