فهرست
پرسپولیس و گزینه‌های تکراری برای نیم فصل: هنر خرید قاتل
پرسپولیس و گزینه‌های تکراری برای نیم فصل: هنر خرید قاتل

پرسپولیس و گزینه‌های تکراری برای نیم فصل: هنر خرید قاتل

آی اسپورت - یک/ محمد نوری و پرسپولیس. این دو نام در ماه‌های گذشته به اندازه‌ای در کنار هم قرار گرفته‌اند که حالا سخت می‌شود بازگشت کاپیتان نوری به تیم سابق‌اش را تنها حدس و گمان رسانه‌ای دانست. تیم نوری در فوتبال قطر، شرایط ناامیدکننده‌ای دارد و به نظر می‌رسد او از بازگشت به ترکیب پرسپولیس استقبال خواهد کرد. از طرفی پرسپولیسی‌ها بعد از کوچ همیشگی هادی نوروزی، فقدان یک کاپیتان را در تیم احساس می‌کنند و به نظر می‌رسد نوری، گزینه نهایی آن‌ها برای پستی باشد که بعد از جدایی او هیچوقت به طور تمام و کمال پر نشده است. نوری در این سال‌ها، مهره محبوب هواداران باشگاه بود و حتی انتقال ناگهانی‌اش به قطر، تاثیر منفی زیادی روی این محبوبیت نداشت. در کنار مدیران باشگاه که می‌توانند با بازگرداندن یک نام مهم به تیم، برای خودشان اعتبار بخرند و برانکو که هنوز به بازی نوری علاقه‌مند است، هواداران باشگاه نیز دلتنگ گلزنی‌ها و نگاه نوری به سکوها از لای بازوبند شده‌اند تا فرشِ قرمز تیم سرخپوش برای نوری پهن شده باشد. در پرسپولیس، همه در انتظار بازگشتِ کاپیتان نحیف هستند اما آیا محمد نوری، حقیقتا می‌تواند انتخابی برای پاسخ دادن به مسئله‌های تاکتیکی این فصل تیم برانکو باشد؟
دو/ محسن مسلمان در اولین روزهای بازگشت به پرسپولیس، مهره موردعلاقه برانکو نبود. او به سختی در ترکیب قرار می‌گرفت و سرمربی کروات سرخ‌ها، اطمینان زیادی به این بازیکن نداشت. محسن از محوشدگی در پرسپولیس به جای پیوندخوردن به حواشی تازه و یا قهر کردن، به عنوان فرصت ویژه بازگشتِ به روزهای خوب استفاده کرده و حالا بازی به بازی بهتر می‌شود. پاسِ عمقی زیبایِ منجر به گل پرسپولیس در نبرد با استقلال اهواز نیز روی این موضوع صحه می‌گذارد. با این وجود شاید مسلمان هنوز برای بازی در یکی از مهم‌ترین پست‌های پرسپولیس در همه بازی‌های فصل، به تنهایی کافی نباشد. شاید ساده‌ترین انتخاب، محمد نوری باشد اما حضور این هافبک کم تحرک و بازنده نبردهای فیزیکی در تیمی که تاکتیک‌اش بر اساس پرس حریف از جلو بنا شده، کمک زیادی به برانکو نخواهد کرد. پرسپولیس در بازار زمستانی، می‌تواند به سراغ هافبک جنگجویی مثل سامان نریمان جهان و یا بازیکن‌هایی با خصوصیات او برود و از موقعیت تمام شدن قرارداد آن‌ها، برای تصاحب مهره‌ای در پست 10 استفاده کند که ظرفیت فیزیکی برآورده کردن خواسته‌های برانکو در زمین را داشته باشد.
سه/ درست مثل پرسپولیس، تیم ملی فوتبال ایران نیز از بازیساز تخصصی بهره نمی‌برد اما تیم کی‌روش حداقل در این مقطع زمانی، با مشکل گلزنی روبرو نیست. راهکار مرد پرتغالی برای عبور از این وضعیت، اتفاقا استفاده از یکی از مهره‌های ثابت پرسپولیس بود. او از مهدی طارمی در فضای پشت سر مهاجم استفاده می‌کند تا به جای تماشای موقعیت‌های خراب شده متعدد او، از هوش و موقعیت‌سازی این بازیکن برای افزایش شانس گلزنی قاتلِ درون محوطه بهره ببرد. قاتلی که در این روزهای تیم ملی، سردار آزمون نقش آن را بر عهده می‌گیرد. بر خلاف تیم ملی، طارمی در پرسپولیس نزدیک‌ترین بازیکن به دروازه حریف است و قرمزها هنوز در فاز حمله بازیکنی در اندازه‌های او ندارند تا این بازیکن را یک خط به عقب‌تر ببرند و استفاده بهتری از او داشته باشند. پس شاید خرید مهاجم/قاتلی که برانکو مدتهاست از فقدان آن در تیمش حرف می‌زند، به خرید دوباره محمد نوری اولویت پیدا کند.
چهار/ پرونده نقل و انتقالاتی پرسپولیس در نیم فصل، تنها با یک خرید بسته خواهد شد. آن‌ها در زمستان، به دنبال خرید جانشین هادی هستند. سناریوی اول امضای قرارداد با محمد نوری است تا هافبک باسابقه سرخپوشان دوباره به تهران برگردد و احتمالا به خاطر فشار بازی این تیم، نقش نیمکت نشین را در تیم برانکو ایفا کند. سناریوی دوم، استفاده از هافبک‌های هجومی جوانی است که در لیگ برتر توپ می‌زنند و در نیم فصل بازیکن آزاد می‌شوند. سناریوی سوم، جذب یک گلزن تمام عیار که شعف وحشتناک پرسپولیس در استفاده از موقعیت‌های گلزنی را پوشش بدهد و آزادی عمل بیشتری در نزدیکی محوطه جریمه به مهدی طارمی ببخشد تا مهاجمی که با بی دقتی این هفته تلاش زیادی می‌کند که آقای گل لیگ نباشد و در ایران راه شکست می‌خورد، صاحب نقش متفاوت‌تری در پرسپولیس شود. تردیدی وجود ندارد که خرید زمستانی سرخ‌ها، تاثیر شگرفی روی سرنوشت تیم در نیم فصل دوم ایفا خواهند کرد. آن‌ها برای جبران فاصله امتیازها با تیم‌های مدعی در نیم فصل دوم، باید از همین حالا تصمیم درست را بگیرند. نبرد تیم‌های بزرگ، از پنجره نقل و انتقالات زمستان آغاز می‌شود.محمدحسین عباسی / تماشاگران امروز
  ۱  
آی اسپورت
2015-11-27 15:53:17
نظر دهید

۱ نظر
-
جمعه ۶ آذر ۱۳۹۴، ۲۳:۱۹
ما هواداران پرسپولیس از اقای ممد نوری خواهش می کنیم حالا که رفتی لطفا دیگه بر نگرد
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر