فهرست
چرا استقلال صدرنشین لیگ برتر است؟ / ارکستر هماهنگ آبی
چرا استقلال صدرنشین لیگ برتر است؟ / ارکستر هماهنگ آبی

چرا استقلال صدرنشین لیگ برتر است؟ / ارکستر هماهنگ آبی

آی اسپورت - شروع بازی‌های سخت و رویارویی با تیم‌های بزرگ، نتوانست صدرنشینی استقلال را به خطر بیندازد. استقلال مظلومی، بر خلاف تیم فصل قبل قلعه‌نویی در بازی‌های سخت خوب نتیجه گرفته و فاصله‌اش با دیگر مدعیان قهرمانی را حفظ کرده است. در سه بازی اخیر، استقلال سپاهان و فولاد را برده و فقط پرسپولیس به لطف گل دقایق تلف شده بن‌سون توانست از آن‌ها بگیرد. تفاوت استقلال با فصل پیش کجاست؟ چرا در لیگ نزدیک امسال، آن‌ها توانسته‌اند برای هفتمین هفته پیاپی صدرنشینی را حفظ کنند؟
پازل کامل
در بازی این هفته فولاد و استقلال، مظلومی 5 غایب بزرگ داشت. ابراهیمی، مجیدی و حاج‌محمدی محروم بودند، خسرو حیدری بعد بازگشت از بازی‌های ملی استراحت می‌کرد و کرار فعلا از تیم اخراج شده است. استقلال مشکلی برای پر کردن جای خالی این بازیکنان در ترکیب اصلی نداشت. برهانی، خرسندنیا، مگویان و برزای در ترکیب اصلی قرار گرفتند، پروپییچ، محسن کریمی و فرشید اسماعیلی به عنوان ذخیره در نیمه دوم برای این تیم به میدان رفتند و علیرضا رمضانی فرصت بازی پیدا نکرد. این شرایط را، با استقلال لیگ دوازدهم مقایسه کنید که قلعه‌نویی در نیم فصل دوم و بعد از جدایی نکونام و منتظری و مجیدی برای پر کردن نیمکت ذخیره‌ها با مشکل روبرو بود. استقلالی‌ها این فصل تیم متوازنی بسته‌اند و در تمام پست‌ها، به جای بازیکن اصلی یک آلترناتیو آماده در اختیار دارند. حال و روز سپاهان بعد از جدایی حاج‌صفی، به خوبی اهمیت بازیکنان جانشین در تیم مظلومی را نشان می‌دهد.
بازیکنان چند پسته
علاوه بر بازیکنان پرتعداد، بازیکنان چند پسته به مظلومی برای چیدن بهترین ترکیب در هر مسابقه کمک می‌کنند. در سمت راست خسرو حیدری و میلاد فخرالدینی، بر اساس شرایط تیم توانایی بازی در پست مدافع، هافبک و وینگر راست را دارند. در سمت چپ یعقوب کریمی هافبک چپ استقلال است و در نبود میثم مجیدی، به پست مدافع چپ منتقل می‌شود تا محسن کریمی جایش را بگیرد. محمدرضا خرسندنیا و روزبه چشمی، دو هافبک دفاعی استقلال هر دو این فصل به عنوان مدافع هم برای این تیم به میدان رفته‌اند و امید ابراهیمی می‌تواند در نقش هافبک دفاعی، میانی و تهاجمی بازی می‌کند. آرش برهانی، بهنام برزای، سجاد شهباززاده و جابر انصاری همگی مهاجم هدف هستند اما در این فصل در پست هافبک یا مهاجم کناری هم برای استقلال بازی کرده‌اند. در بازی آخر استقلال مقابل فولاد، آرش برهانی و بهنام برزای نقش دو هافبک کناری تیم مظلومی را داشتند.
میانگین سنی مناسب
استقلال مظلومی نه مثل تیم قلعه‌نویی مسن و بی‌انگیزه است، نه مثل پرسپولیس برانکو از نداشتن بازیکنان با تجربه رنج می‌برد. در نقل و انتقالات ابتدای فصل، استقلال باتجربه‌های کارآمد تیم یعنی ابراهیمی، حنیف و خسرو حیدری را حفظ کرد، رحمتی را برگرداند و بازیکنان جوانی مثل روزبه چشمی و فرشید اسماعیلی را خرید. در ترکیب اصلی استقلال مقابل فولاد 3 بازیکن بالای 30 سال، 3 بازیکن زیر 25 سال و 5 بازیکن بین 25 تا 30 سال قرار داشتند. نسبت دقیق بین بازیکنان جوان و با تجربه، که توازن انرژی و دوندگی در کنار تجربه و تمرکز در تیم را حفظ می‌کند.
رهبر بزرگ
دخالت رحمتی در نقل و انتقالات یا مدیریت مستقیم او روی بازیکنان، نقاط ضعف کادرفنی استقلال محسوب می‌شوند اما فعلا به کمک این تیم آمده‌اند. مظلومی در ماجرای کرار و دیگر حاشیه‌های این فصل نشان داده کاریزمای مدیریت و برخورد با بازیکنان تیم را ندارد و رحمتی این جای خالی را پر کرده است. علاوه بر رهبری تیم، رحمتی به عنوان دروازه‌بان استقلال هم مقابل گسترش فولاد، سپاهان و پرسپولیس امتیازات حساسی برایش تیمش گرفت و بازی با پدیده هم با وجود خوردن یک گل بد، دقایق آخر اجازه نداد تیمش بازنده زمین را ترک کند. دروازه‌بان استقلال، بدون اشتباه نیست اما کفه امتیازاتی که به تنهایی برای تیم می‌گیرد، نسبت به کفه اشتباهاتش کاملا سنگینی می‌کند.
حریفان متزلزل
استقلال قبل از بازی با فولاد، در 5 بازی آخرش فقط یک برد بدست آورد اما صدرجدول را از دست نداد. در دوران لغزش استقلال، حریفان این تیم بیشتر از آن‌ها لغزیدند و اختلاف در صدر جدول بین استقلال و رقبایش بیشتر هم شد. سپاهان با فرکی انقدر نبرد تا مدیران باشگاه حکم به برکناری این سرمربی بدهند، ذوب آهن هنوز نتوانسته ثبات کافی را پیدا کند و نفت تهران و فولاد هم کاملا بحران زده هستند. پرسپولیس برانکو، آنقدر فصل را بد شروع کرده که مدت‌ها باید برای جبران امتیازات از دست رفته تلاش کند. در این شرایط، استقلال خوزستان تنها تیمی بوده که در تمام این هفته‌ها پشت سر استقلال جلو آمده است. با این وجود تیم ویسی حتی یک بار هم نتوانست آخر هفته را بالا سر استقلال تمام کند.
نقل و انتقالات موفق
اگر خریدهای خارجی مظلومی را از فهرست استقلال حذف کنیم، این تیم یکی از موفق‌ترین تیم‌های لیگ برتر در فصل نقل و انتقالات بوده است. ابتدای فصل استقلال انصاری، حاج‌محمدی، چشمی، مجیدی و فرشید اسماعیلی را خرید، مهدی رحمتی را برگرداند و قرارداد قرضی یعقوب کریمی را قطعی کرد. ترانسفرهایی که همه آن‌ها موفق بودند و نقش تاثیرگذاری در نتایج این فصل استقلال داشتند. از بین بازیکنان فصل پیش هم استقلال ستاره‌هایی که می‌خواست را حفظ کرد و فقط به بازیکنانی در لیست خروج بودند اجازه جدایی داد.
تاثیر شانس
هیچ تیمی بدون اینکه شانس در مقاطع حساس به کمکش آمده باشد، نتوانسته به موفقیت برسد. حتی منچستر فرگوسن، بارسلونای گواردیولا و اینتر مورینیو هم برای قهرمانی سه گانه از کمک شانس استفاده کرده‌اند. در چند بازی این فصل مثل استقلال اهواز، گسترش فولاد، راه آهن، نفت تهران یا فولاد اشتباهات داوری به کمک استقلال آمد. حداقل در یک مورد از آن‌ها یعنی بازی با استقلال اهواز، در صورت حذف اشتباه داور تیم مظلومی نمی‌توانست پیروز زمین مسابقه را ترک کند.
نقطه تردید
شاید نیمکت لرزان استقلال، بزرگترین تردید این تیم در راه قهرمانی باشد. مظلومی 4 سال قبل و در لیگ یازدهم، با پرستاره‌ترین تیم استقلال نیم فصل را 6 امتیاز بالاتر از سپاهان کرانچار تمام کرد اما هفته آخر حتی شانس قهرمانی هم نداشت و سپاهان و تراکتورسازی در رده‌های اول و دوم قرار گرفتند. مظلومی نشان داده در مقاطع حساس، تمرکزش را از دست می‌دهد و تصمیمات عجیبی می‌گیرد. مثل به زمین بردن حاج‌محمدی در دربی تهران که بیشترین نقش را در افزایش فشار و گل ثانیه‌های پایانی پرسپولیس داشت. این بار اگر دست مظلومی نلرزد، استقلال می‌تواند طلسم قهرمان نشدن بدون قلعه‌نویی را تمام کند.هفته‌نامه فوتبال ایرانی
  ۵  
آی اسپورت
2015-11-27 15:59:45
نظر دهید
۵ نظر
سیروس
جمعه ۶ آذر ۱۳۹۴، ۱۶:۱۱
این تیم بیشتر بر پایه حرفه ای بودن چند بازیکنش نتیجه گرفته و از لحاظ بدنی تیم خیلی ضعیفه دقیقه 80به بعد شدیدا افت میکنه نمونش بازی با ذوب آهن - پیروزی و نفت
به نظر من اگه بدنسازی درست و حسابی انجام بده و یک بازیکن بازیساز بگیره هیچ تیمی تو ایران نمیتونه جلوش دوام بیاره
-
جمعه ۶ آذر ۱۳۹۴، ۱۷:۴۷
این متن رو یه لنگی نوشته و نوشتش ارزشی نداره
سرور لنگ
جمعه ۶ آذر ۱۳۹۴، ۱۸:۱۸
برخلاف پیش بینی های روزنامه های لنگی که می گفتن و منتظر بودن تو بازی های سپاهان و پرسپولیس ، استقلال ببازه . بعدش گفتن که سپاهان ضعییف بوده ...
دو کلمه حرف حساب
جمعه ۶ آذر ۱۳۹۴، ۱۹:۴۸
تنها دلیلش داوریه! حداقل سه بازی با اشتباهات داوری به نفع استقلال شد. با ارفاق میشه گفت 5 امتیاز استقلال از داوران است. از طرف دیگر 4 بازی پرسپولیس رو داوران خراب کردند. اون هم حداقل 7 امتیاز بگیریم الان باید استقلال سوم بود پرسپولیس اول!!
-
شنبه ۷ آذر ۱۳۹۴، ۲۱:۳۴
توهم زدی لنگی, لنگ همین وسط جدل رو هم با کمک داور داره
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر