فهرست
قصه های باورنکردنی از بازی استقلال و سایپا
قصه های باورنکردنی از بازی استقلال و سایپا

قصه های باورنکردنی از بازی استقلال و سایپا

آی اسپورت - استقلال و سایپا به عنوان دو رقیب همشهری نزدیک به دو دهه می شود رقبای سرسختی برای هم محسوب می شوند. چه آن زمان که سایپا با نام گسترش در فوتبال تهران مقابل استقلال صف آرایی می کرد چه بعد از آن در لیگ آزادگان و لیگ برتر. در این سال ها به قدری اتفاقات عجیب و غریب در مصاف های دو تیم به ثبت رسیده که حالا انتظار می رود ورق جدیدی از کتاب قصه های مصاف دو تیم در جدال عصر فردا پر شود چون حضور بازیکنی مثل جواد نکونام در ترکیب نارنجی پوشان خود می تواند سوژه های زیادی به همراه داشته باشد. به بهانه این مصاف سری به تاریخ زدیم تا بخشی از قصه های باورنکردنی مصاف دو تیم را مرور کنیم جایی که سقوط به دسته سوم، انگشت کردن در چشم شهریار، اخراج و توطئه علیه ناصرحجازی، بیانیه معروف مایلی کهن، استارت محرومیت و یاغی گری های کرار و ... را می توان در آن دید.
برو دسته سه

اوایل دهه هفتاد هنوز نام گسترش به سایپا تغییر نکرده بود به همین خاطر دو تیم در رقابت های قهرمانی تهران مقابل هم صف آرایی کردند. آن روز مربی استقلال کسی نبود جز بیژن ذوالفقارنسب و هدایت گسترشی ها که بعد به سایپا تغییر نام دادند را گودرز حبیبی پیشکسوت استقلال رهبری می کرد. در آن روز استقلال با نتیجه 4-1 باخت تا همین شکست زمینه سقوط این تیم به دسته سوم را بر اساس یکسری قواعد من درآوردی آن زمان فدراسیون فراهم کند تا استقلالی که به تازگی قهرمان آسیا شده بود یک فصل را در لیگ دسته سوم سپری کرده و با چه حریفانی که روبرو نشود.نکته جالب این که ذوالفقارنسب بعد از آن سال هدایت سایپا را در دست گرفت و در رقابت های قهرمانی تهران و در فینال استقلال نصف و نیمه را با تک گل فرشاد فلاحت زاده برد تا علاوه بر قهرمانی نماینده ایران در جام باشگاه های آسیا هم باشد.
انگشت در چشم شهریار

یکی دیگر از مصاف های جنجالی دو تیم در اواسط دهه هشتاد و در لیگ برتر اتفاق افتاد جایی که محمود فکری و علی دایی به عنوان کاپیتان های دو تیم بر سر تصاحب یک توپ با هم درگیر شدند و فکری از شدت عصبانیت انگشت در چشم دایی کرد تا جنگ های لفظی بعد از بازی به اوج خود برسد. هر دو طرف اظهار نظرهای خاص خود را داشتند و زیر بار مقصر بودن نمی رفتند دراین بین علی دایی از کوره در رفت و پای صمد اقا و ... را نیز به ماجرا باز کرد!
توطئه و اخراج ناصرحجازی


چند روز بعد از شکست در فینال جام باشگاه های آسیا برابر جوبیلو ایواتا استقلال در ورزشگاه آزادی به مصاف سایپا رفت و در حالی که ابتدا با سه گل از رقیبش پیش افتاد در پایان نتیجه 4-3 به نفع نارنجی پوشان روی تابلوی اعلانات ورزشگاه به ثبت رسید تا همین شکست پر حرف و حدیث زمینه اخراج ناصر حجازی مرحوم را از نیمکت آبی ها فراهم کند. در سال های بعد از این بازی اظهارنظرهای زیادی از زنده یاد حجازی در خصوص اتفاقات بازی با سایپا نقل شد تا جایی که پای توطئه و خیانت تعدادی از بازیکنان آن زمان استقلال که با این مربی به مشکل خورده بودند نیز به میان آمد اما هر چه بود روز سیاهی در کارنامه مربیگری حجازی به ثبت رسید .
بیانیه معروف

محمد مایلی کهن هم زمان به عنوان سرمربی سایپا و تیم ملی انتخاب شده بود. استقلال هم با امیر قلعه نویی در کورس قهرمانی رقابت شدیدی با رقبایش داشت به همین خاطر جدال استقلال و سایپا حساسیت های خاصی داشت  تا جایی که در طول 90 دقیقه دستخوش اتفاقات زیادی شد. آن روز فرزند مایلی کهن هم روی سکوها نشسته بود و می دید که برخی طرفداران استقلال از نحوه بازی شاگردان پدرش خشمکین شده و خطاب به او شعارهایی سر می دادند. بازی با گل دقیقه 90 بازیکنان سایپا به تشاوی کشیده شد تا تنش ها میان دو طرف به اوج خود برسد. سرمربی تیم ملی و سایپا هم کنترل خود را از دست داد و فردای بازی بیانیه ای تند و ناپسند صادر کرد که امیر قلعه نویی را با القاب بسیار زشتی مقایسه کرد. البته برای این بیانیه تاوان سنگینی هم پرداخت چون فدراسیون زیر بار فشارها مجبور به برکناری مایلی کهن تنها بعد از دو سه هفته حضور در راس کادر فنی تیم ملی شد تا افشین قطبی سرمربی تیم ملی ایران شود.
کرار افتاد تو چاه!

فصل قبل برای اولین بار سایپا در کرج از استقلال میزبانی کرد. سفری کوتاه اما ناخوشایند برای استقلالی ها چون در همان بازی استارت یاغی گری های جاسم کرار خورد تا این بازیکن دیگر به آن بازیکن کلیدی اوایل حضورش در جمع آبی ها تبدیل نشود تا دودش به چشم استقلال و امیر قلعه نویی برود. دعوا و درگیری با داور ، بی احترامی به فدراسیون و اهالی فوتبال و ... همه و همه دست به دست هم دادند تا جاسم با محرومیتی سنگین مواجه شده و به قول قدیمی ها در چاهی که خودش کند بیافتد تا دست استقلالی ها در مسیر قهرمانی در پوست گردو بماند. با گذشت دو فصل هنوز هم دود آن ماجراها به چشم استقلال و ملی پوش عراقی اش می رود تا زمینه اخراج این بازیکن فراهم شود.
نکو و انتقام

حالا فردا دو تیم یکی دیگر از بازی های پرحاشیه خود را برگزار خواهند کرد آن هم در حضور جواد نکونام. بازیکنی که در ایتدای فصل خیلی دوست داشت دوباره پیراهن استقلال را بر تن کند تا آخرین سال های بازی را در تیم محبوب بگذراند اما پرویز مظلومی زیر بار بازگرداندن کاپیتان سابق تیم ملی و بازیکن پا به سن گذاشته نرفت تا مصاف فردا برای نکو جنبه انتقامی پیدا کند. باید منتظر ماند و دید فردا هم یکی دیگر از قصه های باورنکردنی جدال های تاریخ استقلال و سایپا به هنرمندی نکو و سایر دوستان ثبت خواهد شد یا نه؟

منبع: ورزش سه
  ۱  
آی اسپورت
2015-11-29 13:08:03
نظر دهید

۱ نظر
-
يكشنبه ۸ آذر ۱۳۹۴، ۱۳:۴۰
می خواستن استقلالو منحل کنن، تیمی که تو گروه خودش سوم شده بود و تو جدول نهایی پنجم رو فرستادن دسته سه, مستقیم از دسته سه به دسته یک. پروین و عابدینی از دومین قهرمانی استقلال تو آسیاناراحت و عصبانی بودن و به خیال خودشون می خواستن استقلالو نابود کنن اما خدا رو شکر این آرزو رو به .... خواهند برد. استقلال بعد,از اون اتفاق یک بار دیگه رنگ فینال اسیا رو دید اما پرسپولیس هنوز که هنوزه تو حسرت فینال اسیا میسوزه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر