فهرست
برانکو در مسیر قطبی/ یادداشت روز: تو هم رویا می‌فروشی
برانکو در مسیر قطبی/ یادداشت روز: تو هم رویا می‌فروشی

برانکو در مسیر قطبی/ یادداشت روز: تو هم رویا می‌فروشی

آی اسپورت- «پرسپولیس این فصل از همه تیم‌ها بهتر بازی می‌کند فقط هنوز نتوانسته نتیجه بگیرد؛ در ادامه فصل با بهتر شدن روند گلزنی، نتایج مناسب هم به دست می‌آید و به صدر جدول می‌رسیم.» این جملات را چند بار از زبان برانکو ایوانکوویچ شنیده‌ایم؟ به تعداد فرصت‌های از دست رفته گلزنی؟ به تعداد شکست‌ها و مساوی‌های پرسپولیس؟ به اندازه فاصله این تیم با صدر جدول؟ چقدر؟ سرمربی کروات این حرف‌ها را تا کی تکرار خواهد کرد؟ تا پایان فصل؟
سال‌ها قبل، افشین قطبی وقتی فصل موفقش را در ایران سپری کرده و به روزهای سخت رسیده بود؛ همان زمانی که پرسپولیس و تیم‌ملی با هدایت او شکست و ناکامی را تجربه می‌کردند، دائما با وعده‌های بزرگ برای آینده هواداران را سرگرم و دلگرم می‌کرد. از قلب شیر می‌گفت و محبوبیت کسب می‌کرد. از کف دستش مثال می‌زد و لقب «امپراتور» صله می‌گرفت. کار به جایی رسید که بخش اعظم رسانه‌ها و فوتبالی‌ها، قطبی را با این یک جمله توصیف می‌کردند: «او رویا می‌فروشد.»
حالا حکایت برانکو ایوانکوویچ است؛ پروفسور کروات انگار در مسیر امپراتور ایرانی قدم گذاشته است. با همان پوزیشن ظاهری و جاذبه‌های جنتلمن‌مآبانه، برانکو هم همان حرف‌هایی را می‌زند که قطبی می‌زد. «ما درست می‌شویم... ما قهرمان می‌شویم... ما از همه بهتریم... ما این نیستیم که می‌بینید، ما آنیم که هنوز ندیده‌اید!» اما آنچه برانکو می‌گوید تا چه اندازه به مرحله عمل رسیده است؟ او برای برطرف کردن نقاط ضعفی که سرخپوشان را از موفقیت دور کرده چه ترفندی به کار بسته است؟ چقدر در این مسیر پیشرفت داشته است؟
چرا وضعیت بغرنج پرسپولیس در گلزنی همچنان پابرجاست و هفته به هفته بدتر می‌شود؟ یعنی دامنه اختیارات و توانایی‌های یک سرمربی فقط در همین حد است که آرزو کند «ای کاش یک علی دایی داشتم»؟! یعنی نمی‌شد در تمرینات هرروزه، شرایط فنی و روحی روانیِ عالیشاه و علیپور و طارمی را چند درصد بهبود بخشید؟ فقط می‌شود به آنها نگاه کرد و حسرت خورد که چرا نام‌شان علی دایی نیست؟!
تردیدی نیست که برانکو ایوانکوویچ در ابتدای فصل کارهای مثبت زیادی در پرسپولیس انجام داده است. پرسپولیسِ او، تیم جوانی است که بهتر از یکی دو سال اخیرش موقعیت گلزنی می‌سازد. این دستاوردی است که برانکو در همان چهار هفته اول به آن رسید. سپس روی شرایط فاجعه‌بار خط دفاعی متمرکز شد و با بیرون نشاندن خریدِ بی‌حاصل خودش ساختار دفاعی را تا حدود زیادی سروسامان داد. اما از آن به بعد روند رو به رشد پرسپولیس متوقف شد. نقطه‌ضعف بعدی که برانکو باید به حل آن می‌پرداخت هرگز حل نشد. فقط درباره آن صحبت شد!
پرسپولیس یک گلزن بزرگ می‌خواهد، یک قاتل در خط حمله؛ این نسخه برانکو ایوانکوویچ برای برون‌رفت پرسپولیس از این شرایط بود. او به جای سامان دادن به اوضاع، دائما این جملات را تکرار می‌کند. به جای پیدا کردن درمان، دائما درد را فریاد می‌کند. به جای تکرار هزارباره این درد، برانکو اگر روی تمرینات گلزنان تیمش متمرکزتر می‌شد، شاید هنوز مهاجمانش قاتل نبودند ولی لااقل با تیزیِ ضربات‌شان می‌توانستند کمی حریف را زخمی کنند. او به جای تاکید روی این که در آینده درست می‌شویم، اگر به پنالتی‌زن ناکام تیمش تاکید می‌کرد ناکامی را دوباره تجربه نکند، اوضاع بهتر از این بود که هست.
فصل به نیمه رسیده و پرسپولیسی‌ها هنوز وعده ادامه فصل را می‌دهند. می‌گویند در آینده صدرنشین می‌شویم حال آنکه «آینده» مدتی است سر رسیده و در حال تبدیل شدن به «گذشته» است. ای کاش با زمان و زبان بازی نکنند و هواداران را بی‌جهت سرپا نگه ندارند. ای کاش رویا نفروشند. اینجا کسی از رویافروش‌ها خاطرات خوبی ندارد.
ساده‌ترین توقع از یک سرمربی اروپایی این است که واقع‌گرا باشد و رویاپردازی را بگذارد برای ما جهان سومی‌ها که از همه استادتریم در این کارزار.


بهروز مسائلی/ آی اسپورت


9411
  ۵  
آی اسپورت
2015-12-05 12:33:25
نظر دهید
۵ نظر
-
شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۴، ۱۲:۴۱
این مسائلی با اون رسائلی فرق میکنه؟ یا همون عنه؟؟؟
sina
شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۴، ۱۳:۲۴
Toe esteghlali ke Ino neveshti miduni 5,6 hafte dg timet payine perspolise va cheshe didane bazihaye ghashange perspoliso nadari. Ba un time defayitun
-
شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۴، ۱۴:۱۹
سینا جان از خواب بیدار شو, صبح شده
-
شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۴، ۱۵:۱۸
وااالا بقرعان. آخه چقدر چرت و پرت میگه این برانکو
آریا فاطمی
شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۴، ۱۶:۱۰
مگه همون قطبی با اون همه حاشیه و 6 امتیاز کسر شدن و آدمایی مثل شیث و مامانی قهرمان نشد ؟ چرا اینقدر با قطبی مشکل دارید ؟ بابا اون بدبخت دیگه رفته نمیاد چیکارش دارید ؟ همون فصل دوم هم قطبی تیمش چهارم بود که رفت . رتبه ای که تکرارش واسمون شده یه رویا
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر